×
2024. 05 09.
Csütörtök
Gergely
14 °C
enyhe eső
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.63 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

Sikeres évadot zárt a színház

2017.06.27 - 17:44
Megosztás:
Sikeres évadot zárt a színház

A most lezárult évadban minden eddiginél több előadást mutatott be a Harag György Társulat. Több volt a bérlet és a néző, több településen játszottak, és több előadást hívtak meg fesztiválokra.

A 2016/2017-es színi évadban a Harag György Társulat munkáját segítő Proscenium Alapítványnak az előadások létrehozására 101 059 lejt, az Interetnikai Színházi Fesztivál (IFESZ) megszervezésére 158 344 lejt, a Brighella Bábtagozat előadásait segítő Art Project Egyesületnek pedig 82 578 lej vissza nem térítendő támogatást sikerült pályázati alapokból lehívnia. A társulatnak az idei színházi évadban huszonnyolc bérlete (felnőtt-, középiskolás-, ifjúsági, kisiskolás-, nagybányai, nagykárolyi, tasnádi és óvodásbérlet) és összesen 8138 bérletese volt. A korábbi évadokhoz képest a felújított színházépületbe való visszaköltözést követően Szatmárnémetiben három felnőtt- és két diákbérletházzal bővült a társulat bérletkínálata. 49 656 néző követte figyelemmel a társulat produkcióit, amelyből 45 014-en a társulat saját előadásait tekintették meg, 5390 diáknéző volt, 5697 néző pedig különböző vendégjátékok során láthatta az előadásokat, 3200 érdeklődő vett részt az IFESZT különböző programjain, 1442 látogatója volt a Partiumi Színházi Estéknek: a székhelyen kívül 63, a székhelyen pedig 164 előadást játszottak. A társulat Szatmár megyében, Magyarországon és Erdély városaiban összesen 227 alkalommal lépett a közönség elé — mondta el a tegnapi sajtótájékoztatón Bessenyei Gedő István, a Harag György Társulat művészeti vezetője és Stier Péter, az Északi Színház adminisztratív igazgatója.

Bessenyei Gedő István elmondta: nem igazán volt példa arra, hogy az intézményben ilyen változatos és nagyszámú előadást láthatott volna a közönség. A Harag György Társulat prózai és bábtagozata az elmúlt évadban tizenkét bemutatót tartott. A műsorkínálat a korábbiakhoz képest sokkal változatosabb volt, ugyanis az új produkciók mellett a korábbi évadokban létrehozott előadások közül tizenhármat ebben az évadban is játszottak. A Szatmárnémetiben megrendezett VIII. Interetnikai Színházi Fesztiválon (IFESZT) huszonnégy előadást láthatott a közönség, a XV. Partiumi Magyar Napokon a Harag György Társulat társszervezőként Partiumi Színházi Esték címmel tizenöt színházi és bábelőadást játszott, a XI. Magyar Kultúra Hete rendezvénysorozaton tíz előadással gazdagította a műsort a társulat. Az évad folyamán meghívtak hét vendégelőadást. A tizenkét bemutató mellett hatvankilenc más előadást is műsorra tűztek.

Az évad két legfontosabb változása, hogy a prózai tagozat visszaköltözhetett az ősi színházépületbe, ahol már otthonosan mozog, és lehetőség nyílt a minőségibb munka végzésére. A másik változás, hogy a bábtagozat is állandó helyet kapott az Iparosotthonban, bár itt még szükség van a technikai fejlesztésre. Az új épületben két Szatmárnémetihez kötődő szerző darabjait láthatta a közönség. Az évad első nagytermi bemutatója Láng Zsolt Bartók zongorája című produkciója volt Patkó Éva rendezésében. Ezt a darabot a Harag György Társulat felkérésére írta meg a szerző. Önálló művészi esttel lépett fel Kovács András Ferenc Kossuth-díjas költő, illetve Romániában először mutatták be Visky András Pornó című drámáját. Volt Dsida-est, Ady-est és Páskándi-est, s ez is azt bizonyítja, hogy a társulat a szatmári szerzőket helyezte előtérbe. Idén is nagy sikert aratott a szilveszteri előadás, amely nem más, mint a Bessenyei István rendezésében színpadra vitt Csókos asszony című operett. Az évad egyik legjobban várt produkciója William Shakespeare Tévedések vígjátéka című darabja Bocsárdi László rendezésében. Ez az előadás meghívást kapott a Gyulai Várszínházban már évek óta megrendezésre kerülő Shakespeare-fesztiválra. A szakma által elismert előadások közé sorolható Werner Schwab Elnöknők című darabja is Sorin Militaru rendezésében. Ugyancsak sikeres volt és a következő évadban is látható lesz Dés–Geszti–Békés A dzsungel könyve című musicalje Nagy Regina rendezésében.

Stier Péter arról beszélt, hogy az évad úgy indult, hogy az írókról és költőkről elnevezett bérletek nevét megváltoztatták olyan színészek nevére, akik a szatmárnémeti színházban játszottak, és kár lenne, ha feledésbe merülne a nevük. A nevek kiválasztásában Csirák Csaba színháztörténész segített.

Elek György