×
2024. 03 19.
Kedd
József, Bánk
-2 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.56 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Sok kenyeret eszünk

2018.11.20 - 15:29
Megosztás:
Sok kenyeret eszünk

Sok kenyeret fogyasztunk, mértékletesség kellene — int az Egészségügyi Világszervezet.

A romániai lakosok túl sok kenyeret fogyasztanak, eközben pedig halat, joghurtot, gyümölcsöt és zöldséget már annál kevesebbet — derül ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adataiból.

Az egészségügyi szakemberek már több ízben is kihangsúlyozták, hogy a finomított alapanyagok és élelmiszerek fogyasztása hosszú távon káros hatással van egészségünkre. Szerencsére egyre többen ismerik fel ezt a problémát az élelmiszeripar szereplői közül is, így egyre-másra olyan termékekkel jelennek meg, amelyek a teljes értékű, egészségesebb táplálkozást képviselik. Ennek ellenére mégis sok kétely és kérdés merül fel a fogyasztókban, jogosan.

A fehér kenyér főként fehér finomított búzalisztből készül: a finomítás során a gabona héja és csírája nem kerül a lisztbe, így a gabonában lévő vitaminok és ásványi anyagok sem, amelyek egészségünk szempontjából meghatározók. A fehér kenyér így főként szénhidrátot és fehérjét tartalmaz, valamint állományjavítót, lisztjavítót és térfogatnövelő szereket, hogy kellően nagy, puha és fehér legyen. Mivel a fehér kenyér nem tartalmaz túl sok tápanyagot, és a szerkezete is szellős, szivacsos, így jóval nagyobb mennyiséget szükséges elfogyasztani belőle, mint egy teljes értékű kenyér esetében.

A valóban barna kenyér attól kapja barna színét, hogy a gabonát, amelyből a liszt készül, nem fosztják meg héjától és csírájától, így a benne található értékes tápanyagoktól sem. De azért érdemes résen lennünk, mert sokszor karamellel színezett fehér kenyeret vásárolunk barna kenyér gyanánt, attól kicsit magasabb áron. A valódi barna kenyérnek a súlya is nagyobb, így ha vásárláskor túl könnyűnek éreznénk a kenyeret, akkor biztosan a színezett fajtával van dolgunk. Mindig olvassuk el a termék címkéjét, ha nincs rajta, inkább ne vegyük meg!

A kenyér szénhidrátbomba lévén nagymértékben és hosszú távon a testsúly gyarapodásához, elhízáshoz is vezet. A szakemberek senkit nem szeretnének lebeszélni a kenyérfogyasztásról, de minden esetben kihangsúlyozzák a mértékletességet. Az ideális az lenne, ha nem fogyasztanánk többet, mint 30–50 grammot étkezésenként, azaz legfeljebb 2–3 vékony szeletet.

 

Bumbuluţ Krisztina