×
2024. 04 24.
Szerda
György
10 °C
szitálás
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Sokaknak ez a mentőöv

2020.01.29 - 09:10
Megosztás:
Sokaknak ez a mentőöv

Bő egy éve lépett hatályba, és nagyon sok családon belüli erőszak esetén igénylik is az azonnal kibocsátható, ötnapos, ideiglenes távoltartási végzést — Szatmárban 62 bántalmazott kérte tavaly.

Több évtizedes hiányt pótolandó a családon belüli erőszak megfékezése terén 2018 decemberének végén lépett hatályba az a rendelet, amely feljogosítja a rendőrt, hogy azonnal közbelépjen az áldozat védelmében, és eltávolítsa a bántalmazót a közeléből, még akkor is, ha a lakás annak a tulajdonában van. Merthogy ezen bántalmazások — köznyelvben: asszony-, gyermek- vagy épp szülőnevelések — majd' mindegyike az édes otthon falai között történik, elvégre „magánügy”, amiről ugye nem igazán „illik” beszélni, még ha társadalmi jelenség is, még ha évente többtucatnyian veszítik is életüket szerettük, családtagjuk keze által, még ha évente több ezren válnak is nyomorékká a verések, rugdosások, leforrázások, megégetések és egyéb szörnyű bántalmazások miatt. A végleges távoltartási végzés létezett ugyan, mint ahogy létezik most is, de azt átlagosan 24–72 órán belül adják ki, és csak akkor, ha a bántalmazott feljelentést tett — közben pedig az áldozatnak egy fedél alatt kell lennie a bántalmazóval (férj, apa, gyermek). Itt jelent hatalmas segítséget, nem egy esetben valóban életmentő megoldást az ideiglenes távoltartási végzés, amelynek lényege, hogy a bántalmazót azonnal — öt napra — eltávolítják az áldozat mellől (a közös otthonból), akinek életét, testi épségét, szabadságát fenyegeti, s még ott a helyszínen, a riasztott rendőr bocsátja ki, nem kell megvárni a bírói beleegyezést. Ráadásul a rendőrséget riaszthatja tanúként egy szomszéd is — bár a szomszédok füle általánosan soha nem hall semmit ilyen esetekben —, maga az áldozat is tehet feljelentést szóban, írásban vagy a 112-es segélyhívó számot tárcsázva, de a rendőröknek hivatalból is kötelességük fellépni, ha járőrözés közben valahol családon belüli erőszakot tapasztalnak. S hogy mennyire szükséges volt ez a védőintézkedés, azt mi sem igazolja jobban, minthogy 2019-ben, azaz egy év leforgása alatt Romániában 7986 ideiglenes távoltartási végzést állítottak ki, melyek közül a bíróság 2958 esetben végleges távoltartást rendelt el. A legtöbb esetben maga az áldozat kérte az ideiglenes távoltartást, 39 esetben más személyek, 77 esetben pedig a riasztott rendőrök, mentősök, az ügyben illetékes intézmények rendelték el. S bár sokan előszeretettel hangoztatják, hogy az asszonyverés, családon belüli bántalmazás vidéken, az egyszerű(bb) falusi emberek körében dívik, a statisztika megdönti ezt a téves sztereotípiát, mert az ideiglenes távoltartási végzések 66%-át városi környezetben elkövetett bántalmazás miatt állították ki — persze ez azt is jelenti, hogy a vidéken élő áldozatok nehezebben szánják rá magukat a segítségkérésre. Nem mellesleg 2019-ben a bíróságok országszerte 7899 végleges távolságtartási végzést bocsátottak ki, a legtöbb esetben itt is az áldozat kérésére, 578 esetben az ügyész, 175 esetben pedig más intézmények igénylésére.

Szatmár megyében a rendelet hatálybalépése óta 62 ideiglenes távoltartási végzést adtak ki a bántalmazás helyszínére érkezett s ott a 21 kérdésre adott válaszok, valamint terepszemle nyomán döntő rendőrök, 59 esetben az áldozat, 3 esetben pedig más intézmények kérésére. A bántalmazások legfőbb kiváltó oka az alkohol (például egy 79 éves bácsi kérte a hatóság segítségét, mert feleségével már nem bírták velük egy házban élő, 51 éves, részeges fiuk folyamatos randalírozását, aki mindennapos rettegésben tartotta idős szüleit, botrányaitól zengett a ház, vége-hossza nem volt a durva szidalmaknak és a terrorizálásig menő fenyegetéseknek, amelyekkel szüleit illette, s borgőzös ámokfutásai során több alkalommal is összetört-zúzott mindent a lakásban, ami a szeme elé került) vagy épp annak hiánya (egy 38 éves nőt ugyanis azért vert agyba-főbe kocsmából hazatérő élettársa, mert a házban nem volt egy korty ital sem, amivel felfrissíthette volna magát az út után), de a pénzügyi nehézségek és a féltékenység is a listán szerepel.

A távoltartási végzések hatékony kiegészítője lesz majd az elektromos karperec, amellyel a hatóság ellenőrizni tudja, hogy a bántalmazó valóban betartja-e akár az ideiglenes, akár a végleges távoltartási végzést — az elektromos karperecek használatáról szóló törvénytervezetet még tavaly júliusban bocsátotta közvitára a szaktárca, s a döntést valamikor őszre tervezték, ám a kormányváltás miatt erre akkor és azóta sem került sor, bármennyire szükséges is lenne.

Szabó Kinga Mária