×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
8 °C
kevés felhő
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Sokan haltak meg Szatmár megye útjain

2017.09.26 - 21:12
Megosztás:
Sokan haltak meg Szatmár megye útjain

Drasztikusan csökkenő rendőrállománnyal ugyan, de még mindig biztonságban — az idei első fél évben kevesebb bűncselekmény történt, mint tavaly. Csak a közlekedésünkre nem lehetünk büszkék: egyre részegebben ülünk volán mögé, és egyre gyorsabban vezetünk — a gyorshajtás 25 ember életét oltotta ki hat hónap alatt Szatmár megye útjain.

 

Az idei év első hat hónapjában 4063 bűncselekmény elkövetését jelentették a rendőrségen, ami azt jelenti, hogy Szatmár megyében — az országos szinthez viszonyítva — továbbra is alacsony a bűnözési ráta, és külön pozitívum, hogy nem a személyek elleni erőszak, hanem a lopások és csalások dominálnak, ami egyben azt is jelenti: megyénk „tartja helyét” az országos ranglista végén (vagy elején, ha úgy jobban tetszik) az elkövetett bűncselekmények számát tekintve — derült ki a Területi Közrendészeti Hatóság (ATOP) tegnapi ülésén. Sorin Stan megyei rendőrfelügyelő összesítéséből az is kiderült, hogy a bejelentett bűncselekmények zöme, ugyanúgy mint eddig, gazdasági és anyagi vonatkozású: 1948 ilyet regisztráltak (106-tal kevesebbet, mint a tavalyi év azonos időszakában), 51-gyel csökkent a lopások száma (1331), és ha nem is túl nagy arányban, de 13-mal csökkent a személy ellen elkövetett bűncselekmények száma is, 1115-re, továbbá a hatóság szemszögéből külön pozitívumként említik, hogy az utcai lopások és rablások során az áldozatok nem szenvedtek el komolyabb vagy súlyos fizikai erőszakot, amely esetleg az életüket is veszélyeztette volna.

Sajnos közlekedésbiztonsági szempontból már messze nem állunk ilyen pozitívan — még ha országos viszonylatban a középmezőny végén „kullogunk” is, ami tranzitmegye lévén nagyon jó minősítésnek számít; viszont önmagunkhoz és 2016 első fél évéhez viszonyítva sokat rontottunk: 319 közúti bűncselekmény történt (48-cal több, mint a tavalyi első hat hónapban), amelyekből 204 volt közlekedési baleset. A valóságban ennél sokkal több baleset és koccanás történt, mivel a törvénykezés értelmében ha nem történt személyi sérülés, és a felek még a baleset helyszínén meg tudnak egyezni, az esetet nem kell jelenteniük a rendőrségen. Nem mellékes az sem, hogy a közlekedésrendészek az első fél évben 36 728 bírságot róttak ki 7 805 050 lej értékben, s mint a rendőrség vezetője rámutatott, egyre többen vannak és egyre nagyobb sebességgel vezetnek a gyorshajtók, és egyre részegebben ülnek volán mögé az ittas vezetők: az ellenőrzések vagy balesetek során lebukott, garatra felöntött sofőrök több mint 45 százalékánál 1 ezrelék körüli, illetve annál nagyobb alkoholszintet mutatott ki a szonda. „Ezért is gyakorítottuk és fektetünk nagyon nagy hangsúlyt az alkalomszerű vagy előre bejelentett közúti ellenőrzésekre, melyeknek nem az elrettentés a célja — bár sokan úgy vélik, főleg mikor azt olvassák, hogy egy-egy ilyen akciónk során 5–10 vagy még több jogosítványt is bevontunk —, hanem a tudatosítás, a másokkal és önmagunkkal szemben felelősségteljes közlekedésre való 'ráébresztés'” — mondta Stan. Ez a ráébresztés pedig ugyancsak hasznos lenne: csak az első fél évben 25-en haltak meg közlekedési balesetekben, az áldozatok száma 9-cel több, mint a tavalyi év első hat hónapjában (de például 2014-ben egész évben 26-an vesztették életüket megyénk útjain); valamint 66-an súlyos, 161-en pedig könnyebb sérüléseket szenvedtek a balesetekben. „Sajnos nőtt mind az elhunytak, mind a több halálos áldozatot követelő balesetek száma, s bár egyre nagyobb gondot jelent számunkra az ittas vezetés, az emberéleteket követelő közúti tragédiák kivétel nélkül gyorshajtás/az útviszonyoknak nem megfelelő sebesség miatt történtek” — magyarázta a rendőrfelügyelő.

Sorin Stan rámutatott arra is, hogy a gyorshajtás összefüggésben áll a gépkocsiknak a környezetvédelmi bélyegilleték február 1-jei eltörlése óta elképesztően megnőtt számával is: szeptember közepéig megyei szinten 18 000, Szatmárnémetiben pedig több mint 6000 járművet jegyeztek be. S míg a gépkocsik száma ugrásszerűen nőtt, addig drasztikusan csökkent a rendőrök létszáma — persze az állományhiány hosszú évek óta kísértő jelenség a Szatmár Megyei Rendőr-felügyelőségen, ahol már emberemlékezet óta nem volt teljes lefedettség (azaz 824 tag). „Pillanatnyilag 80%-os lefedettséggel dolgozunk, de tudom: ez a százalék csökkenni fog, sok olyan kolléga adta és adja be nyugdíjazási kérvényét, aki egyébként nem „sietne”, de szeretné, hogy a még érvényben lévő törvénykezés értelmében kapjon majd nyugdíjat. Több jól ismert és komoly tapasztalattal rendelkező bűnügyi nyomozótársunktól is búcsút kellett vennünk — szerencsére a helyükbe lépőknek ők voltak a tanítómestereik, és jól felkészített, kiképzett utódokat hagynak maguk helyett. Sokkal nagyobb probléma a rendőrök és kiemelten a vidéki rendőrök hiánya nemcsak Szatmárban, de országos szinten is. A szaktárca ennek orvoslására azt tervezi bevezetni, hogy a mostani kettőről egyévesre csökkenti a rendőrképző iskolák tanidejét — csak remélni tudom, hogy a terv meg is valósul. S persze arról sem szabad megfeledkezni: a frissen végzett újoncnak legalább egy-két év gyakorlatra van szüksége, mire valóban rendőrré válik” — summázta Sorin Stan.

Szabó Kinga Mária