×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
5 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Startra kész a Start-up Nation

2017.05.28 - 11:48
Megosztás:
Startra kész a Start-up Nation

Szatmár megyében idén eddig 570 új céget jegyeztek már be — elvileg valamennyien pályázhatnak a 200 000 lejes vissza nem térítendő, kis- és közepes vállalkozásoknak szóló kormánytámogatásra.

A kis- és közepes vállalkozások létrehozását szorgalmazó és támogató Start-up Nation januári „beharangozója” óta jelentős módosítások történtek a kormányprogramban — például jelentősen bővült az elszámolható költségek köre, főleg a vállalkozás járműparkja esetében (többek között ATV, betonkeverő vagy éppen kerékpár is vásárolható), de elszámolható költségnek minősülnek a fizetések, bérleti díjak és közköltségek is. Mindezekről Cristian Raţiu területi képviselő számolt be a kormánymegbízotti hivatal szociális párbeszéd találkozóján, ahol röviden ismertette a Start-up Nation programmal kapcsolatos fontos tudnivalókat. A maximálisan lehívható 200 000 lejes vissza nem térítendő támogatást azon kis- és középvállalkozók pályázhatják meg, akik 2017. január 30. után hozták létre termelésben (feldolgozóipar), kreatív iparágakban, a szolgáltatói szektorban és a kereskedelemben működő vállalkozásukat, és vállalják, hogy legalább egy alkalmazottal kötnek munkaszerződést (azaz egy új munkahelyet hoznak létre), és legkevesebb két évig megőrzik a tisztséget/munkakört. Persze a támogatásra pályázni akaró cégnek jó pár feltételnek is meg kell felelnie, például nem foglalkoztathat 250 alkalmazottnál többet, nem lehet az állammal, valamint a helyi önkormányzatokkal szemben fennálló tartozása, mindenképp magánszemély által létrehozott vállalkozásnak kell lennie — nem fiókvállalatnak —, és a programban jóváhagyott tevékenységi területek valamelyikén kell működnie. A tevékenységi körök (CAEN-kódok) listája rendkívül széles, s épp ezért valószínűsíthető, hogy rendkívül nagy lesz a pályázók száma is, mutatott rá Raţiu, hozzátéve ugyanakkor azt is: a benyújtott pályázat pontszámának nagysága elsősorban attól függ, hogy a vállalkozó milyen tevékenységi területen szeretné megvalósítani az ötletét, a pályázatban hány alkalmazott felvételét ígéri, illetve milyen egyéb különleges feltételek teljesítését vállalja. A legmagasabb pontszámot (40 pontot) az IT-szektorban tevékenykedő, valamint a termelő vállalatok kapják majd; a kreatív iparágakat célzó vállalkozások 35 pontot, a szolgáltatásnyújtást végző cégek 25 pontot kapnak a pályázat elbírálásánál. Több pontot kapnak azok a pályázók is, akik úgynevezett hátrányos helyzetben levő alkalmazottak — például 2012 után végzettek, munkanélküliek vagy fogyatékkal élő személyek — felvételét vállalják; fontos, 10 pontot érő elbírálási szempont továbbá az is, hogy az elnyert összeg mekkora arányban lesz elköltve felszerelésekre, és 5 pontot ér az, ha a beruházás innovatív jellegű.

Raţiu felhívta a figyelmet arra is: a program startjától számítva a pályázatok benyújtására mindössze 30 nap áll majd rendelkezésre, ezért nem árt, ha a pályázni akarók a szakminisztérium által közzétett modell szerint készítendő üzleti tervhez készíthetik elő az elképzeléseiket bemutató adatokat, és személyesen ő maga is nagyon szívesen segít, válaszol a pályázattal kapcsolatos kérdésekre a Decebal (Várdomb) utca 4. szám alatti kereskedelmi és iparkamarában lévő irodájában.