2024. 04 23.
Béla

Svéd sportolóé az első pjoncsángi aranyérem, magyar pontszerzés az első napon

2018.02.11 - 17:07

A női sífutók 7,5+7,5 km-es síatlon versenye volt az első döntő a pjongcsangi téli olimpián, az első olimpiai érmet pedig a svéd Charlotte Kalla szerezte meg, a norvég Marit Björgen és a finn Krista Pärmäkoski előtt.

Az első napon a magyar küldöttség is megszerezte első olimpiai pontjait, miután Liu Shaolin Sándor az 5. helyen végzett a férfi rövid pályás gyorskorcsolyázók 1500 méteres számának döntőjében a pjongcsangi téli olimpián. A győzelmet a dél-koreai Lim Hjo Dzsun szerezte meg, megelőzve a holland Sjinkie Knegt-et, illetve az Orosz Olimpiai Sportolók (OAR) csapatának versenyzőjét, Szemjon Jelisztratovot.

„Nagyon befolyásolta teljesítményemet, hogy kilencen voltunk, még nem volt ilyen versenyem — mondta Liu Shaolin Sándor az M4 Sportnak. — Nagyon jó az ötödik hely, örülök neki. Volt egy kisebb ütközésem, ha az nincs, akkor talán az érem is benne lehetett volna. Pozitív, hogy úgy tudtam végigcsinálni a napot, hogy nem zártak ki. Ez az eredmény ad egy pluszt a jövőre nézve.”

„Liu Shaolin Sándor ötödik helye nagyszerű és csodás eredmény, úgy még inkább, ha tudjuk, hogy a három táv közül ez a legkevésbé kedves a szívének” — mondta a magyar kapitány, Bánhidi Ákos.

Szombaton és vasárnap egyébként nagy gondot okozott a síelős versenyszámokban az erős szél. Ezért a normálsáncos férfi versenyt többször félbe kellett szakítani, a alpesi sízők selejtezőjét pedig halasztották.

A férfi síugrás bajnoka normálsáncon a német Andreas Wellinger lett, megelőzve a norvég Johann Andre Forfang, a bronz honfitársa, Robert Johansson nyakába került.

Az első olyan döntőben, ahol romániai érdekeltség volt, az a női sílövők sprintversenye volt. A hatszoros olimpikon, 39 éves Tófalvi Éva viszont a 81. helyen zárt. A versenyszámot a Laura Dahlmeier nyerte meg. A német klasszis hibátlanul lőtt, és közel fél perccel előzte meg a norvég Marte Olsbut. A bronzérmet a cseh Veronika Vítková szerezte meg.

A női gyorskorcsolyában hármas holland siker született, a győzelmet Carlijn Achtereekte szerezte meg Ireen Wüst és Antoinette de Jong előtt

Történelmi sikerek

A férfi hódeszkások slopestyle számának a végeredménye két szempontból is érdekes volt. A 17 éves amerikai Redmond Gerard megszerezte az aranyérmet, ezzel ő lett az első olimpiai bajnok, aki 2000 után született.

A második Max Parrot, a harmadik Mark McMorris lett, mindketten kanadaiak. Viszont utóbbiról tudni kell, hogy 2014-ben, 20 évesen Szocsiban is bronzérmet szerzett, de alig egy évvel ezelőtt még az sem volt biztos, hogy életben marad…

McMorris szerencsétlen szériája 2016 februárjában kezdődött, mikor a „Shaun White's Air + Style Big Air” elnevezésű eseményen akkorát esett, hogy eltörte a jobb combcsontját. De öt hónappal később újra a deszkán állt. A felépülése olyan elképesztő volt, hogy egy dokumentumfilmet is forgattak róla, The Process címmel.

A java azonban csak ezután jött. Kevesebb mint fél évvel később, 2017 márciusában a barátaival indult snowboardozni, amikor a hatalmas ködben egy fának csapódott. McMorrist azonnal a vancouveri kórházba szállították, és két életmentő műtétet is végre kellett hajtani rajta. Eltört az állkapcsa, a bal karja, megrepedt a lépe, eltört a medencéje és összeomlott a tüdeje. Az orvosok már azt is csodaként kezelték, hogy egyáltalán túlélte a balesetet a kanadai sportoló. És bár egy év sem telt el azóta, hogy élet és halál közt lebegett, most, a pjongcsangi téli olimpián újra dobogóra állhatott.

Mark McMorris a bizonyíték: az életben nincs lehetetlen.

A gyorskorcsolyázó holland Sven Kramer úgy lett sorozatban negyedik olimpiáján érmes az 5000 méteres távon, hogy új olimpiai csúcsot állított fel 6:09.76-os idővel. A holland történelmet írt, hiszen az összességében a 19-szeres világbajnok a 8. olimpiai érmét szerezte és negyedszer lett bajnok. Idén a második és harmadik helyzetet célfotó határozta meg, a kanadai Ted-Jan Bloemen ugyanis mindössze két ezred különbséggel verte a norvég Sverre Lunde Pedersent.

Vasárnap a norvégok is ünnepelhettek egy hármas siker, hiszen a férfiak 15+15 km-es síatlon számában Simen Hegstad Krüger nyert Martin Johnsrud Sundby-val és Hans Crister Holunddal szemben. Krüger úgy nyerte meg a versenyszámot, hogy 50 méterrel a start után megakadt valamin, elesett, és további négyen is belekeveredtek a bukásba. Mindannyian folytatni tudták, ám nagy hátrányt szedtek össze. Krüger azonban nagyon összekapta magát, felzárkózott, majd robbantott, és végül 8 másodperces előnnyel megnyerte az aranyérmet.

A férfi sílövők 10 kilométeres versenyében a német Arnd Peiffer hibátlan lövészettel végzett az élen, miközben a legnagyobb sztároknak (Johannes Bö, Martin Fourcade) a rossz lövészet miatt semmi esélye nem volt az aranyra. Az ezüstérmet a cseh Michal Krcmár szerezte meg, az olasz Dominik Windisch lett a harmadik.

A női síakrobaták mogulversenyét a francia Perrine Laffont nyerte meg, aki mindössze kilenc századdal előzte meg a kanadai Justine Dufour-Lapointét. Kazahsztán is megszerezte első pjoncsangi érmét Julija Galiseva révén, aki a harmadik lett a versenyszámban.

Vasárnap egyébként egy nap meglepetéssel zárult, hiszen az osztrák David Gleirscher nyerte meg a férfi szánkósok versenyét, maga mögé utasítva az amerikai Chris Mazdertet és a német Johannes Ludwigot. A háromszoros bajnok német Felix Loch csak az 5. helyen zárt.

Szombaton megszületett a XXIII. téli olimpia első világcsúcsa is: a műkorcsolya csapatversenyben az orosz Jevgenyija Medvegyeva 81,06 pontot kapott a rövid programjára – ilyen magas értékelést rövid programra még nem kapott műkorcsolyázó.

Az első két nap 14 ország sportolói szereztek érmet Pjongcsánban.

Közvetítés

M4 Sport: hétfő (2 óra–6.15 óra, 6.30 óra–8.45 óra, 9 óra–11.45 óra, 12 óra–18.05 óra), kedd kora reggel (2 óra–10 óra).

Eurosport 1 (élő közvetítések): hétfő (2.40 óra, 4 óra, 4.45 óra, 5.15 óra, 6.45 óra, 12 óra, 12.45 óra, 13.50 óra, 14.40 óra, 15.10 óra, 15.25 óra, 16 óra), kedd kora reggel (2.40 óra, 4 óra, 4.30 óra, 6 óra, 8 óra).

Eurosport 2 (élő közvetítések): hétfő (9.30 óra, 12 óra, 14 óra).

TVR HD: hétfő (3 óra, 7 óra, 12.10 óra, 12.50 óra, 14.20), kedd kora reggel (3.40 óra, 10.50 óra).

TVR 2: hétfő (3 óra, 14.20 óra).

TVR 3: hétfő (12.10 óra, 12.50 óra, 14.20 óra)

Program

Hétfő (8 aranyérem kiosztása)

02.05–04.00 Curling (vegyes páros, elődöntő)

03.00–04.40 Hódeszka (női slopestyle, DÖNTŐ)

03.00–06.10 Műkorcsolya (csapatverseny, DÖNTŐ )

03.15–05.15 Alpesi sí (női óriás-műlesiklás, 1. futam, Hozmann Szonja, Maróty Mariann, Ania Monica Germaine Caill)

06.30–08.00 Hódeszka (női félcső, selejtező)

06.45–08.25 Alpesi sí (női óriás-műlesiklás, DÖNTŐ)

09.00–11.40 Gyorskorcsolya (női 1500 m, DÖNTŐ)

09.40–12.00 Jégkorong (nők, Svájc – Japán)

12.10–13.00 Sílövészet (női 10 km üldözéses, DÖNTŐ)

12.30–15.50 Síakrobatika (férfi mogul, DÖNTŐ)

12.50–15.45 Szánkó (női egyes, 1. és 2. futam, Raluca Strămăturaru)

13.05–15.00 Curling (vegyes páros, elődöntő)

14.00–14.50 Sílövészet (férfi 12,5 km üldözéses, DÖNTŐ, Cornel Dumitru Puchianu, Nicolae Remus Faur, George Răzvan Buta, Gheorghe Iulian Pop, Marius Petru Ungureanu – amennyibe bejutnak a sprintszám után az első hatvanba)

14.10–16.30 Jégkorong (nők, Svédország – Korea)

14.50–16.25 Síugrás (női normál sánc, DÖNTŐ, Daniela Vasilica Haralambie)

Kedd (kora reggeli program)

02.05–04.00 Curling (vegyes páros, bronzmérkőzés)

03.00–04.30 Hódeszka (női félcső, DÖNTŐ)

04.30–06.00 Alpesi sí (férfi szuperkombináció, 1. futam, Kékesi Márton, Samsal Dalibor)

08.00–09.10 Alpesi sí (férfi szuperkombináció, DÖNTŐ)

08.00–09.50 Hódeszka (férfi félcső, selejtező)