2024. 04 19.

Szabó Gyula Emléktorna, harmadszor

2016.08.23 - 18:58

Eddig öt sakk nagymester nevezett a jövő szerdán kezdődő nemzetközi sakkfesztiválra.

Jövő hét szerdán kezdődik és szeptember 6-ig tart a Szabó Gyula Emlékverseny és nemzetközi sakkfesztivál harmadik kiírása, amelynek idén is a szatmárnémeti Szakszervezetek Művelődési Háza ad majd otthont.

Ciprian Muntean Sorin főszervező elmondta, jelenleg 8 ország 80 sakkozója nevezett a tornára, köztük öt nagymester és tizenkét nemzetközi sakkmester. A hazaiak mellett ukrajnai, bulgáriai, szerbiai, magyarországi, szlovákiai, moldovai és németországi versenyzők neveztek.

Ezzel párhuzamosan, szeptember 4–6. között 8, 10 és 12 éves gyerekeknek is rendeznek majd egy versenyt.

A torna főszervezője a Szatmárnémeti Voința SK, a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal, a Szatmár Megyei Tanács, a főtámogatók között pedig megtalálható az egykori nemzetközi mesterről elnevezett klub is, a Szabó Gyula-Iuliu Sportegyesület is.

Szabó Gyula 2012 augusztusában, 79 éves korában hunyt el. Minden idők legeredményesebb szatmári férfi sakkozója volt, aki rangos nemzetközi versenyeken világbajnok–jelölt szovjet ellenfeleket is megvert. Már 15 évesen felnőtt válogatott–tag volt, több mint húsz bajnoki döntőt játszott. Mindezek ellenére csak 2010-ben kapta meg a Nemzetközi Sakk–szövetségtől (FIDE) a mesteri címet. Az emlékére rendezett verseny első kiírása még zárt körű volt, 2014-ben, de a következő évben már nemzetközi rangú tornaként szervezték meg.