×
2024. 04 18.
Csütörtök
Andrea, Ilma
8 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Sport

Száguldás a bakui városfal árnyékában

2017.06.23 - 08:25
Megosztás:
Száguldás a bakui városfal árnyékában

Második alkalommal rendeznek Forma–1-es nagydíjat Bakuban. Azerbajdzsán fővárosában az idény leggyorsabb utcai futamán többek között a régi városfal mentén is elhalad a mezőny. A látványos helyszín vélhetően izgalmas futammal párosul.

A hétvégén a Forma–1-es versenynaptár legújabb helyszínére, Bakuba látogat el a mezőny, ahol másodszor rendeznek futamot, de először Azeri Nagydíjat, tavaly ugyanis még Európai Nagydíj névvel illették a megmérettetést. Bár akkor sokan háborogtak amiatt, hogy az autóversenyzés terén komoly múlttal nem rendelkező Azerbajdzsán rendezési jogot kap, miközben olyan országok maradnak ki a versenynaptárból, mint Németország vagy Franciaország, azért mindenki kíváncsian várta a futamot, mivel Bakuban egy egészen különleges pályát sikerült kialakítani.

Az azeri főváros központjában elhelyezkedő, 6006 méter hosszú aszfaltcsík a versenynaptár második leghosszabb pályája Spa után, és a világ leggyorsabb utcai pályájának számít. Az óramutató járásával ellentétes haladási irányú pálya jellegében teljesen eltér a hagyományos utcai helyszínektől, például Monacótól – az azeri pályát az egyenes szakaszok uralják, és itt található az egész bajnokság leghosszabb, 2,1 kilométeres egyenese is. A kanyarok közül a lassabb, szinte derékszögű fordulók dominálnak, a végsebesség azonban a 340 km/h-t is eléri a célegyenes végén, ami utcai pályán rekordnak számít.

A pályának vannak bukóterekkel ellátott, kiszélesedő részei, amelyek jó előzési lehetőségeket kínálnak, máshol viszont, annyira szűk helyen kell elférnie az autóknak, hogy tavaly sokan tartottak a tömeges balesetektől.

Az eddigi egyetlen futamon Nico Rosberg diadalmaskodott a Mercedesszel, tehát elmondható, hogy a jelenlegi mezőnyből még senki nem nyert Azerbajdzsánban. A körrekord is az ő nevéhez fűződik, az időmérő edzés második etapjában 1:42.520-es időt autózott.

A Pirelli nem változtatott a gumiválasztásán, az idén is a szuperlágy, lágy és közepes abroncsokat lehet használni. A legtöbb szettet minden istálló a szuperlágy keverékből kérte, a Mercedes és a Ferrari gumiválasztása pedig ezúttal teljesen megegyezik.

Izgalmas csata az élen

Néhány év kimaradás után a dobogóért folyó csata is izgalmassá vált. Természetesen Nico Rosberg és Lewis Hamilton tavalyi csatározása is hozott némi izgalmat az ellaposodó versenyhétvégékbe, viszont az idei küzdelem különlegesebb, hiszen két csapat között zajlik a verseny.

Hamilton (Mercedes) két héttel ezelőtt, Kanadában óriási körrekorddal, több mint 3 tizedes előnnyel szerezte meg a pole pozíciót, a versenyen pedig az idei eddigi legkönnyebb győzelmét aratta, miután legfőbb ellenfele, Sebastian Vettel (Ferrari) már a rajtnál pórul járt, és hátulról kellett visszaküzdenie magát az élmezőnybe. Az idei évben főleg a gumikkal bajlódó Mercedes kettős győzelmet aratott Kanadában, ráadásul Hamilton azokon az ultralágy gumikon tudott győzelmet aratni, amelyekkel a korábbi versenyeken látványosan küszködött.

A csapatnál úgy érzik, az elmúlt hetekben végzett kőkemény munka vezetett az idei első kettős győzelmükhöz, és a monacói gyengébb szereplés után úgy tűnt, Kanadában számos problémára sikerült gyógyírt találniuk. Hamilton elmondása szerint a két pályán „ég és föld” volt a különbség az autója viselkedésében, és bízik benne, hogy végre sikerült megérteniük az abroncsok működését.

A kanadai eredmény azonban egyáltalán nem garancia arra, hogy a Mercedes a szezon hátralevő részében is gyorsabb lesz a Ferrarinál. Noha Hamilton Montrealban valóban nem küszködött a gumikkal, csapattársának, Valtteri Bottasnak már nehezebb dolga volt, és a 2. helyét valószínűleg csak annak köszönheti, hogy Max Verstappen kiesett, a két Ferrarinak pedig problémás versenyt kellett átvészelnie. Vettel 4. helye nem tükrözi a valós erőviszonyokat, miután a németnek egy rajt utáni koccanás miatt szárnyat kellett cserélnie, és a mezőny végéről kellett visszakapaszkodnia a dobogó közelébe.

Hamilton mindenesetre bízik benne, hogy a hullámvölgyekkel teli szezonkezdet után mostantól egyenletesen jól tud teljesíteni. De az sem mellékes, hogy a brit szokatlanul sok hibát vétett a tavalyi futamon. Lassú volt, folyamatosan elfékezte az abroncsait, falnak koccanva eltörte az első felfüggesztését. „Nem arról volt szó, hogy lassú voltam. Elkövettem néhány szükségtelen hibát, ami miatt nem volt esélyem a győzelemre, a futamon pedig a beállításokkal küszködtem, de az tavaly volt, tiszta lappal várom az idei versenyt” — nyilatkozta szerdán a háromszoros világbajnok, aki a Mercedesnek elvileg kedvező pályán tovább faraghat a hátrányából a világbajnokságban. Jelenleg a tabella 2. helyén áll, a lemaradása 12 pont Vettel mögött. Hozzá kell tenni azonban, hogy a német pilóta tavaly második volt az akkor még küszködő Ferrari volánjánál.

Feszültség a Force Indiánál

De, ha a 2016-os futamra emlékezünk vissza, akkor minden képen meg kell említeni, hogy a dobogó harmadik fokára Sergio Pérez állhatott fel. Az időmérőn a mexikói a 2. helyet szerezte meg, és mindazok ellenére zárt a futamon a harmadik helyen, hogy a váltócsere miatt kapott büntetéssel csak a 7. pozícióból rajtolhatott. A gyors tempójú pálya a hosszú egyenesei miatt idén is kedvezhet a Force Indiának, megint nekik lesz a legnagyobb esélyük arra, hogy megtörjék a Ferrari, a Mercedes és a Red Bull egyeduralmát a dobogón. De nem csak ezért lesz érdemes a Force Indiát is szemmel követni ezen a hétvégén: két héttel ezelőtt ugyanis kisebb botrányba fulladt, hogy a mexikói nem volt hajlandó átengedni a helyét csapattársának, Esteban Oconnak, habár a francia jóval gyorsabb volt Kanadában. Így Pérez az 5., Ocon a 6. helyen zárt, habár a Kanadai Nagydíj nagy részében úgy tűnt, a csapatnak akár a dobogós helyezésre is lehet esélye, mert gyorsabbnak tűntek az előttük haladó, 3. helyen álló Daniel Ricciardónál. Pérez hosszú körökön át autózott az ausztrál mögött, támadni azonban nem tudta, ezért az 55. körben a csapattársa mögött autózó Ocon rádión jelezte a csapatának, hogy szeretne helyet cserélni a mexikóival, és a Red Bull nyomába eredni. A Force India fel is vetette Péreznek a helycsere ötletét, a mexikóinak azonban esze ágában sem volt maga elé engednie a csapattársát. „Ha annyival gyorsabb lett volna, tiszta versenyben is megelőzhetett volna” — nyilatkozta később a mexikói. A két Force Indiát a futam záró szakaszában Vettel is megelőzte, így a dobogóra nem maradt esélyük, de Ocon az utolsó körben még kemény támadást indított Pérez ellen. A mexikói azonban védte az 5. helyét, csapattársa szerint a kelleténél agresszívabban. „Ezt nem csinálhatja, sportszerűtlen volt. Ez nem igazság!” — mérgelődött a francia a csapatrádión keresztül a levezető körén.

Ha a két pilóta között továbbra is feszültség áll fenn, a helyettes csapatfőnök Bob Fernley szerint nehéz helyzetbe sodorják a csapatot, hiszen számukra most pont az lenne a legfontosabb, hogy harmonikusan együttműködve dolgozzanak az élmezőnybe kerülésért. A pilóták rivalizálása azonban el is mérgesedhet a jövőben, mivel az első teljes F1-es idényét teljesítő Ocon egyre jobb formába lendül, és már komolyan veszélyezteti Pérez vezető szerepét a csapatnál.

Szélesebb bukóterek

A tavalyi futam előtt sokan tartottak attól, hogy tragédiába is fulladhat a verseny, ugyanis a rendkívül gyors utcai pályát a legtöbb ponton falak övezik. A pálya legkritikusabb pontjának a régi városfal tövében meghúzódó 8-as kanyart tartották, amely ránézésre annyira szűk, hogy eleinte nehéz volt elképzelni, hogy fognak itt elférni a száguldó Forma-1-es autók. Az 51 körös futam végül különösebb dráma és balesetek nélkül zajlott le.

Az idei hétvégén annyival mindenképpen könnyebb lesz a pilóták dolga, hogy már ismerik a pályát, megtréfálhatja őket azonban az autók megnövekedett szélessége, valamint a tavalyinál akár másodpercekkel is nagyobb tempó.

A bukóterek növelésével valószínűleg nem csak a biztonságot, hanem az előzési kedvet is erősíti majd, a pálya nagy részén azonban továbbra is a fenyegető falak árnyékában kell versenyezni, ezért nincs rá garancia, hogy a tavalyihoz hasonló, sima versenyt láthatunk. Annyi biztosnak tűnik, hogy az időjárás nem okoz majd káoszt Bakuban, az egész hétvégére szikrázó napsütést és 28–30 Celsius fok körüli meleget jósolnak.

Közvetítések

2017-es világbajnokság, 8. versenyhétvége, Baku, Azerbajdzsáni Nagydíj

Péntek

1. szabadedzés (12 óra, Digi Sport 1)

2. szabadedzés (16 óra, Digi Sport 1).

Szombat

3. szabadedzés (13 óra, Digi Sport 1)

Időmérő edzés (16 óra, Digi Sport 1, M4 Sport)

Vasárnap

Futam (16 óra, Digi Sport 1, M4 Sport).

A vb állása

Pilóták

1

Sebastian Vettel

német, Scuderia Ferrari

141

2

Lewis Hamilton

brit, Mercedes GP

129

3

Valtteri Bottas

finn, Mercedes GP

93

4

Kimi Räikkönen

finn, Scuderia Ferrari

73

5

Daniel Ricciardo

ausztrál, Red Bull Racing

67

6

Max Verstappen

holland, Red Bull Racing

45

7

Sergio Pérez

mexikói, Force India

44

8

Esteban Ocon

francia, Force India

27

9

Carlos Sainz Jr.

spanyol, Toro Rosso

25

10

Felipe Massa

brazil, Williams

20

11

Nico Hülkenberg

német, Renault

18

12

Romain Grosjean

francia, Haas F1

10

13

Kevin Magnussen

dán, Haas F1

5

14

Danyiil Kvjat

orosz, Toro Rosso

4

15

Pascal Wehrlein

német, Sauber

4

16

Lance Stroll

kanadai, Williams

2

Csapatok

1

Mercedes-AMG Petronas

222

2

Scuderia Ferrari

214

3

Red Bull Racing

112

4

Sahara Force India

71

5

Scuderia Toro Rosso

29

6

Williams-Martini Racing

22

7

Renault Formula One Team

18

8

Haas F1 Team

15

9

Sauber F1 Team

4

 (gphirek.hu)