×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
13 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Sport

Száguldás a „vonzó” falak között

2015.06.06 - 06:59
Megosztás:
Száguldás a „vonzó” falak között

Az európai futamok sorát egy rövid kanadai kitérő szakítja meg, a mezőny a hétvégén a rendkívül népszerű Montrealba látogat. A pálya csak a falak közelsége miatt emlékeztet Monacóra, a leglassabb verseny után most igazi száguldás következik.

Noha a Spanyol Nagydíjjal már május elején megkezdődött a világbajnokság európai szakasza, a Forma-1 – szokás szerint – tesz egy rövid kitérőt a tengerentúlra, a Kanadai Nagydíjnak évek óta otthont adó Montrealba.

A Szent Lőrinc-folyó által körülölelt mesterséges szigeten, az Ile Notre-Dame-on 1978-ra építették fel a versenypályát, és ebben az évben már meg is rendezhették az első Forma-1-es futamukat. A keskeny sziget határai közé beszorított aszfaltcsík először az Ile Notre-Dame Circuit nevet viselte, 1982-ben viszont a helyi hős, Gilles Villeneuve tiszteletére átnevezték. A Belga Nagydíjon elhunyt kanadai az első montreali versenyen aratta pályafutása első futamgyőzelmét, és nagy szerepe volt abban, hogy a Forma-1 egyre népszerűbbé vált az észak-amerikai országban.

Montreal az elmúlt évtizedekben a versenynaptár egyik biztos pontjává vált, csak 1987-ben és 2009-ben maradt el a verseny pénzügyi okok miatt. A Kanadai Nagydíj évről évre nagy tömegeket vonz a helyszínre, és a verseny hétvégéjén a város több utcáját is lezárják, hogy helyet adjanak az F1-es futamhoz kötődő programoknak, például neves együttesek koncertjeinek. A bulihangulatot a versenyzők is szeretik, és amennyire az idejük engedni, igyekeznek elvegyülni a forgatagban.

A versenyzők a különleges kihívások miatt szeretik a kanadai pályát, a nézők pedig azért, mert itt tényleg lehet előzni, és az átlagosnál gyakoribbak a váratlan meglepetések és a kaotikus versenyek. A pálya menti falak sok nagy versenyzőt megtréfáltak már, de az időjárás és a gyakori Safety Car-fázisok is gyakran izgalmassá teszik a futamokat.

A 4361 méter hosszú pálya a gyors egyenesek és a lassú kanyarok szokatlan kombinációját nyújtja. A Red Bull Racing ausztrál pilótája, Daniel Riccardo – aki tavaly itt aratta Forma-1-es pályafutása első futamgyőzelmét – elismeri, hogy a pályák többségéhez képest Montrealban nagyobb a csúnya balesetek kockázata, hiszen a gyors tempóhoz képest néhol talán túl közel is vannak a pálya melletti falak. A szűk pálya és a kevés hibázási lehetőség a két héttel ezelőtti Monacói Nagydíjat idézi, ráadásul a montreali pálya egy részét is használják a közúti közlekedésben. A hasonlóságok azonban itt véget is érnek, a kanadai pálya alapvetően teljesen más jellegű, mint a monacói.

A különböző hosszúságú egyenesekkel tűzdelt pályán az autók négyszer is elérik a 300 km/h-s sebességet, ezután viszont mindig durva féktávok következnek a lassú sikánok vagy a hajtűkanyar miatt. A Manor csapatfőnöke, John Booth úgy véli, Montrealban „minden a motorerőről és a fékekről szól.”

„A hosszú egyenesekben a 335 km/h-t is elérhetik az autók, és a pálya nagy részét padlógázzal teljesítik. Majd elérkeznek a lassabb szakaszokhoz, ahol egyes kanyarokat 100 km/h alatti tempóval vesznek be – a hajtűkanyar előtt például nagyon keményen kell fékezniük, hogy 60 km/h-ra csökkentsék a sebességet” – magyarázta. A McLaren ügyvezető igazgatója, Jonathan Neale.

A lassú kanyarok után a jó kigyorsítás is különösen fontos, és a mechanikai tapadás szerepe is nagyobb, mint a helyszínek többségén.

Monacóhoz hasonlóan a versenyzők szerepe ezen a pályán sem elhanyagolható: a legtöbben egyetértenek abban, hogy csak az igazán bátrak képesek kihozni a legtöbbet az autójukból. „Ha gyorsak akarunk lenni, rá kell esnünk a kerékvetőkre, és elég bátornak kell lennünk ahhoz, hogy közel kerüljünk a falakhoz” – magyarázta Nico Hülkenberg, a Force India német versenyzője. Ricciardo szerint minden versenyzőnek mérlegelnie kell, hogy mekkora kockázatot hajlandó bevállalni: „Rajtunk múlik, mit választunk. Néhányan a biztonságra mennek, és inkább feláldoznak fél tizedet azért, hogy tisztán átjussanak egy kanyaron. Mások kockáztatnak, és keményebben nyomják a gázt, hogy megtalálják azt a kis extrát. Minél közelebb megyünk a falakhoz, annál gyorsabbak vagyunk. Ha csak érintjük a falat, az jó érzés, de ha kicsit erősebben találjuk el őket, akkor mindennek vége.”

A leggyakrabban az utolsó sikán kijáratánál lévő falat, a Bajnokok Falát találják el a pilótát, amely 1999-ben kapta ezt a becenevet, miután három világbajnok, Michael Schumacher, Damon Hill és Jacques Villeneuve versenye is itt ért véget.

Montrealban gyakoriak az ütközések is, a versenyzők nemcsak a fallal, hanem egymással is az átlagosnál nagyobb eséllyel koccannak. A statisztikák szerint 65 százalék az esélye annak, hogy a pályára küldik a biztonsági autót, tavaly a kockás zászló lengetésekor is a Safety Car mögött haladt a mezőny Felipe Massa és Sergio Pérez balesete miatt.

A Pirelli zsinórban másodszor a két leglágyabb keverékét, a lágy és a szuperlágy gumikat viszi el a versenyhétvégére. A gumiabroncsgyártó cég sportigazgatója, Paul Hembery szerint a durva montreali aszfalton különösen hasznos lesz, hogy az idén bevezetett, új szuperlágy abroncs nem használódik el olyan hamar, mint a tavalyi verzió.

Az időjárási körülményeket mindig nehéz előre megjósolni, többször előfordult, hogy az eső váratlanul áztatta el a pályát.

A Mercedes tavaly itt kisebb csalódást okozott, ugyanis technikai gondokkal küzdött mindkét pilótája, a címvédő Lewis Hamilton és a német Nico Rosberg is. Idén feledtetnék a 2014-es fiaskót, habár a Ferrari révén komoly riválisra tettek szert. Az olasz csapat ráadásul egy erősebb motort is bevet a hétvégén. Rajtuk kívül a Honda tovább javított a motor teljesítményén, de nem valószínű, hogy a McLarennek kedveznek majd a montreali hosszú egyenesek.

Közvetítés

Forma-1-es világbajnokság, 7. forduló, Kanadai Nagydíj, Montreal, szombat: 20 óra, időmérőedzés (Duna TV, Dolce Sport). Vasárnap: 21 óra, futam (Duna TV, Dolce Sport).

A vb állása

Pilóták

1

Lewis Hamilton

brit, Mercedes GP

126

2

Nico Rosberg

német, Mercedes GP

116

3

Sebastian Vettel

német, Scuderia Ferrari

98

4

Kimi Räikkönen

finn, Scuderia Ferrari

60

5

Valtteri Bottas

finn, Williams

42

6

Felipe Massa

brazil, Williams

39

7

Daniel Ricciardo

ausztrál, Red Bull Racing

35

8

Danyiil Kvjat

orosz, Red Bull Racing

17

9

Felipe Nasr

brazil, Sauber

16

10

Romain Grosjean

francia, Lotus

16

11

Sergio Pérez

mexikói, Force India

11

12

Carlos Sainz Jr.

spanyol, Scuderia Toro Rosso

9

13

Max Verstappen

holland, Scuderia Toro Rosso

6

14

Nico Hülkenberg

német, Force India

6

15

Marcus Ericsson

svéd, Sauber

5

16

Jenson Button

brit, McLaren-Honda

4

Csapatok

1

Mercedes GP

242

2

Scuderia Ferrari

158

3

Williams

81

4

Red Bull Racing

52

5

Sauber

21

6

Force India

17

7

Lotus

16

8

Scuderia Toro Rosso

15

9

McLaren-Honda

4