×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
2 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Szakmai oktatás környezetvédelmi céllal

2015.07.31 - 08:00
Megosztás:
Szakmai oktatás környezetvédelmi céllal

A felújítás alatt álló Iparosotthonban (volt Populár mozi) fiataloknak kínálnak majd szakmai képzést oly módon, hogy a mesterségeket újrahasznosítható anyagok felhasználásával tanítják. Környezetvédelmi szakemberek is tartanak majd számukra előadásokat.

„Nekem régi álmom, hogy olyan szakiskolák induljanak, melyek diákjai újrahasznosítható hulladék feldolgozásával tanulnak szakmát — tájékoztatott Békéssy Erzsébet, a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség igazgatója. — Ezeknek a szakiskoláknak az lenne a feladatuk, hogy fiatalokat ösztönözzék a modern technológiák elsajátítására, hogy megbarátkozzanak az alternatív nyersanyagok használatával, közben pedig közelebb kerüljenek a természethez. Ehhez szükség van egy olyan épületre, ahol a gyerekek gyakorlati munkát végezhetnek. Az iskolában megtanulják az elméleti részt, ebben mi is tudunk segíteni, mint szakemberek, hiszen bármelyik iskolában tarthatunk opcionális órákat környezetvédelmi témában, kihangsúlyozva az alternatív energiák használatának fontosságát. Ehhez kell egy olyan hely, mint például a Zöld Ház, ahol környezetvédelemre neveljük a gyerekeket, és kell egy olyan épület is, ahol a szakmai ismeretek gyakorlati részét lehet tanítani nekik. Azzal az ötlettel jöttem a városvezetés felé, hogy az Iparosotthonban (volt Populár mozi) alakítsunk ki kis műhelyeket, ahol a gyerekek tanulhatnak. Ezt a városvezetés elfogadta, majd készítettünk egy pályázatot, ami pozitív elbírálásban részesült. Az ügyet felkarolták a magáncégek is, melyek az épület felújítása után berendezik a kis műhelyeket, melyekben gyakorlatozhatnak a tanulókkal. A pincében lenne egy asztalosműhely — már jelentkezett egy cég, amelyik hajlandó lenne ezt felszerelni. Ebben az lenne a környezetvédelmi elem, hogy a gyerekek újrahasznosítható fahulladékból dolgoznának: fababákat készítenének. A fababa készítése során el lehet sajátítani az asztalos szakmát. Ugyancsak jelentkezett egy cég, mely nyitott arra, hogy működtessen itt egy varrodát. Ebben a műhelyben textilhulladékból készíthetnek ruhát a babáknak. A következő a cipészműhely lenne, itt bőrhulladékból készítenének majd a babáknak cipőt. Amikor a babák elkészülnek, és fel is lesznek „öltöztetve”, nyitnánk egy kiállítást az előcsarnokban.”

Egyéb tevékenységek

„Egyéb tevékenységeknek is helyet adhat az Iparosotthon — folytatta beszámolóját Békéssy Erzsébet. — Fel lehet például éleszteni a kihalóban lévő régi mesterségeket, például a kosárfonást és a kerámiakészítést. Végeztem egy közvélemény-kutatást a fiatalok körében arra nézve, hogy az iskola elvégzése után ki akar külföldre menni és ki akar maradni. Legtöbben azt mondták, ha találnak munkahelyet itthon, akkor nem mennek el. Az Iparosotthonban nagyon sok mesterséget meg lehet tanítani a fiataloknak, és ezt addig kell megtenni, amíg még van kitől tanulniuk. Most arra kell koncentrálni, hogy induljanak be a szakiskolák, de ne úgy, hogy csak elméletet tanuljanak, hanem gyakorlatot is. Meg kellene oldani az árva gyermekek problémáját is. Ezekkel az állam tizennyolc éves korukig foglalkozik, utána magukra vannak hagyva. Több cég jelezte, hogy vállalná bizonyos számú gyerek szakmai oktatását, majd a vállalatnál való alkalmazásukat is.” Az Iparosotthon felújítása céljából összeállított pályázat azért részesült pozitív elbírálásban, mert készítői vállalták, hogy a felújított épületben környezetvédelmi és szakmai nevelést fognak folytatni — szögezte le az igazgatónő.

Elek György