×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
8 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Szakmákat kell mutatni a diákoknak!

2017.02.10 - 09:47
Megosztás:
Szakmákat kell mutatni a diákoknak!

Húsz éve működik Szatmárnémetiben és térségében a Hans Lindner Alapítvány, amelynek célja két évtized elteltével is a segítségnyújtás és a szatmári emberekkel való együttműködés.

Bizonyára keveseknek kell bemutatni a Szatmárnémetiben működő Hans Lindner Alapítványt, annak tevékenységeit. Idén hivatalosan 20 éve van jelen a szatmári köztudatban, viszont ennek ellenére Koczinger Tibor, az alapítvány elnöke a tegnap tartott sajtótájékoztatón elmondta, úgy érzi, még mindig sokan vannak, akik keresztülnéznek az alapítványon, vagy egyszerűen nem veszik őket komolyan. Mindezek ellenére az elmúlt két évtized eredményei mégis mást mutatnak, hiszen az alapítvány számos olyan, elsősorban szociális jellegű kezdeményezésből kiveszi a részét, amelyek által egyéneknek vagy közösségeknek segítő kezet nyújthat.

Koczinger Tibor szerint ahhoz, hogy valaki boldogulni tudjon az életben, sok mindenre van szüksége, adott esetben jó családi háttérre, ambícióra vagy éppen egy kis szerencsére. Ehhez a Hans Lindner Alapítvány is szeretne hozzátenni. Igyekszik segítséget nyújtani fiataloknak, felnőtteknek, akiknek terveik vannak, akik tenni akarnak. Így született meg számos felnőttképző programjuk és szociális jellegű kezdeményezésük.

Két év alatt, 27 állami intézmény és civil szervezet együttműködésével elkészült egy kiadvány, amely tartalmazza Szatmár megye szociális fejlesztési stratégiáját a 2016–2020-as periódusra, amit sajnos senki nem használ, állapította meg szomorúan Koczinger. Ez is csak azt érzékelteti, hogy a város nem veszi komolyan az ilyen jellegű kezdeményezéseket. Ettől függetlenül az alapítvány teszi a dolgát lankadatlan lelkesedéssel.

Példának okáért a Fit for job program keretében igyekszenek az iskolások számára tapasztalati lehetőségeket nyújtani. Az alapítvány meggyőződése, hogy Romániában az iskolai oktatás túlzottan elméleti, holott lehetne sokkal gyakorlatiasabban is együtt dolgozni a diákokkal. Éppen ezért az alapítvány szeretné, ha azt a tudást, amelyet már régóta kipróbáltak a szociális tevékenységeik során, az iskolák diákjai számára is átadhatnák. Ennek okán az Iskola másként programhét keretében olyan iskolák jelentkezését várják, amelyek szeretnék, hogy 1–1 osztály ellátogasson az alapítvány műhelyeibe, ahol olyan szakmákkal ismerkedhetnek meg, mint az asztalosság, a pék- és szakácsmesterség, virágdíszítés, kerámiakészítés stb., és nemcsak elméleti, hanem gyakorlati szempontból is. Megtapasztalhatják a sikerélménynek az ízét, amikor saját kezükkel készítenek el valamit. De természetesen nem csak az Iskola másként hete alatt lehet hozzájuk elmenni, mert vannak olyan osztályok is, amelyek éppen a vakáció ideje alatt látogattak el a műhelyekbe.

Ez a program szeptember óta működik, viszont sajnos nem volt igazán kihasználva, sőt, akik mégis kíváncsiak voltak eddig ezekre a tevékenységekre, meglepő módon a vidéki iskolákból érkeztek — magyarázta Koczinger.

Ennek a programnak a második lépcsőfoka a gyárlátogatás lesz, amelynek célja a szakmákkal való megismerkedés és a vállalatoknál történő munka felfedezése, illetve pályaválasztási tanácsadás. Ugyanakkor a program harmadik lépcsőfoka, amely tavasszal fog beindulni, a farmlátogatás, ahol megismerkedhetnek a mezőgazdasággal és az élelmiszer-előállítással. Ilyen látogatható farm működik Csomaközön és Királydarócon is. Tangazdaságok létrehozása a cél, ahol a jövőben szeretnék megvalósítani azt is, hogy ne csak egy napra mehessenek ki a tanulók, hanem akár egy egész hétre.

E gyakorlati tapasztalatok megszerzése nélkül hogyan várjuk el egy nyolcadikos gyerektől, hogy pályaválasztáson gondolkodjon, és olyan iskolát válasszon továbbtanulás céljából, amelyet valóban szeretne? — tette fel a jogos kérdést Koczinger.

A diákok számára szóló program mellett nagy népszerűségnek örvend az alapítvány égisze alatt működő Fit for life felnőttképző program, a német és angol nyelvű tanfolyamok, valamint a számítógép-kezelői oktatás évente átlagosan 200–250 diák részvételével. Ugyanakkor sokan veszik igénybe még a Sorsfordító program kínálta lehetőséget, ahogyan a Reménysugár vagy a CCC rákbetegek támogatását szolgáló program is nagy segítséget jelent.

Végül az alapítvány elnöke kiemelte, hogy ami mégis az egyik legnagyobb büszkeség számukra, az az, hogy nagyon sokan vállalnak önkéntes munkát náluk, ami az alapítványnak nyújtott segítség mellett remek és sokrétű tapasztalatszerzést jelent a fiatalok számára, amelyet az élet számos területein kamatoztathatnak majd.

 

Bajnai Botond