×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
15 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Szakmákkal ismerkednek a hajléktalan gyermekek

2018.02.20 - 16:01
Megosztás:
Szakmákkal ismerkednek a hajléktalan gyermekek

A szatmárnémeti Stea Egyesület február 1. és június 15. között zajló projektjében szakmákkal ismerkednek a nappali központjuk felzárkóztató programjaiban részt vevő gyerekek. Az így szerzett tapasztalatok segítik őket abban, hogy jobban kinyíljon a szemük a világra.

A hajléktalanokkal foglalkozó szatmárnémeti Stea Egyesület egy újabb projektje startolt február elején. A civil szervezet Szatmárnémetiben, az Octavian Goga sugárút 14. szám alatt működő nappali központja felzárkóztató programjaiban részt vevő 30 gyermek 18 szakmával ismerkedik meg a pályázat keretében. A kezdeményezés egyik célja, hogy a társadalom perifériáján élő családok leszármazottainak is lehetőségük nyíljon arra, hogy ilyenfajta ismereteket is szerezzenek az életről. Az önkéntes szakemberek, a különböző cégek és intézmények együttműködésének köszönhetően a gyermekeknek a tanév végéig rálátásuk lesz arra, hogy milyen is különböző szakmákban dolgozni. A szakemberek abban is segítenek a program során, hogy minden gyermek felfedezze magában azt, hogy fogékony-e egy adott szakmákra, vagy egyáltalán legalább arról essen szó, hogy milyen szakmában képzeli el jövőjét.

A projekt keretében a gyermekek már kipróbálták a szakács-, a fodrász- és a borbélymesterséget, a továbbiakban pedig közelebbről is megismerkednek a fogorvos, ápolónő, színházi ruhatervező, rádióbemondó/dj, szabó, pék és cukrász, árumozgató, tűzoltó, rendőr, autószerelő, pilóta/utaskísérő, manikűrös, fotós, kőműves, alkatrész-összeszerelő, festő-mázoló, csomagoló, és a taxis munkájával is.

Áldozatvállalás nélkül nem megy

A szervezők célja az is, hogy ráneveljék a gyermekeket az iskolába/óvodába járás fontosságára, ugyanis a tanulás és egy adott szakma elsajátítása, majd a folyamatos továbbképzés alapkövetelmény, ha valaki piacképes munkaerővé akar válni, vagy komoly szakmai karriert szeretne befutni. Azt is elmagyarázzák a szervezők, hogy melyek azok a szakmák vagy hivatások, amelyek szakiskolákban, tanfolyamokon vagy főiskolán/egyetemen sajátíthatóak el. A szervezők bíznak abban, hogy a februárban indult és júniusig tartó tapasztalatszerzés ideje alatt visszaszorul az iskolakerülés a résztvevők körében, a szakmákba való betekintés során nő a gyermekek önbizalma, a velük született vagy szerzett képességeik is felszínre kerülnek, az újdonság erejével hat az, ha új szakmákkal ismerkednek meg, mert látják, hogy más élet és életvitel is létezik, nem csak az, amit megszoktak eddig maguk körül. Az önkéntes szakemberek arra is rávezetik majd őket, hogy nem elég csak elhatározni vagy sóvárogni valami után, azt meg is kell tudni valósítani a gyakorlatban, ez pedig áldozatvállalással jár: tanulásra, türelemre, szorgalomra van szükség. Szintén a projekt részeként a tanév végére minden gyermek elkészíti a saját szakmai terveit is. A február 1. és június 15. között zajló projekt értéke 9374 euró, ami a francia Terre Solidaire szervezet 5 ezer eurós támogatásával valósulhat meg, tudtuk meg Cristina Bala igazgatótól.

Karikás Enikő