×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
13 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Szakmát adnak a diákok kezébe a szakiskolák

2014.08.20 - 11:00
Megosztás:
Szakmát adnak a diákok kezébe a szakiskolák

Vannak még helyek a szatmári szakiskolák magyar tannyelvű osztályaiban. Szeptember 1–2-án várják a jelentkezőket — hívta fel a figyelmet Szász Piroska, aki arra is rávilágított, a hároméves szakiskolát választók havi 200 lejes ösztöndíjban részesülnek.

 

A 2014/2015-ös beiskolázási terv szerint hat magyar szakiskolai osztály indulhat be ősszel. Két osztályban — a szatmárnémeti Unio-Traian Vuia Műszaki Líceum és a nagykárolyi Simion Bărnuţiu Műszaki Líceum autószerelői szakán — minden hely betelt, négy szakra azonban még jelentkezhetnek a nyolcadikat végzett fiatalok — magyarázta lapunk érdeklődésére Szász Piroska helyettes főtanfelügyelő.

A szatmárnémeti Gheorghe Dragoş Gazdasági Líceum felszolgálói és kereskedelmi munkás szakán 15 helyre várják a jelentkezőket, az Unio-Traian Vuia Műszaki Líceum kőműves osztályában 27 hely maradt betöltetlenül, a víz-gázszerelő szakon pedig 19 szabad hely van, míg a nagykárolyi Simion Bărnuţiu Műszaki Líceum kárpitos osztályába kilenc fiatalt várnak. „Arról sem szabad megfeledkezni, hogy mindegyik osztályban két helyet a roma származású fiatalok számára tartunk fenn, így az ő jelentkezésükre is számítunk” — tette hozzá Szász Piroska.

A beiratkozási űrlapokat szeptember elsején kell igényelniük a diákoknak iskolájuk titkárságán, ezzel kell jelentkezniük szeptember elsején és másodikán a szakiskolába. Amennyiben túljelentkezés van, a szakiskolák felvételi próbát rendezhetnek, amelynek időpontja szeptember 8. kell legyen. A felvételi vizsgát követő végleges eredményeket szeptember 9-én teszik közzé.

 

A jó szakma felér egy diplomával

 

Nem csak Európa-szerte, de itthon is óriási hiány van szakmunkásokból, túlkínálat pedig diplomásokból. A felsőoktatási intézmények végzettjei egyre nehezebben találnak állást, ezzel szemben szakmunkásokra állandó jelleggel nagy a kereslet.

A szülők továbbra is ragaszkodnak ahhoz, hogy gyermekeik elméleti líceumban tanuljanak, egyetemre járjanak, akkor is, ha a megszerzett oklevél mögött nincs valós tudás, és a munkanélküliek táborát fogják szaporítani.

A legnagyobb igény Szatmár megyében is a jó mesteremberekre van, az olyan fiatal munkaerőket keresik a piacon, akik energikusak és valóban értenek a szakmájukhoz. Éppen ezért el kellene végre oszlatni azt a tévhitet, mely szerint a szakiskolai oktatás egyfajta másodrendű képzés, hiszen éppen ellenkezőleg: ugyanolyan hasznos, mint az elméleti oktatás.

„A hároméves szakiskolát választók ráadásul havi 200 lejes ösztöndíjban részesülnek, a tanulmányi eredményeiktől függetlenül. Azok a fiatalok pedig, akik úgy döntenek, nem érik be a szakképzéssel, folytathatják a tanulmányaikat és leérettségizhetnek” — hangsúlyozta a helyettes főtanfelügyelő.

 

 

Bumbuluţ Krisztina