×
2024. 03 28.
Csütörtök
Gedeon, Johanna
16 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Szatmári könyvek és írók a XIX. századból

2012.09.06 - 10:11
Megosztás:
Szatmári könyvek és írók a XIX. századból

A Szatmár Megyei Könyvtár szervezésében Szatmári könyvek és írók a XIX. századból címmel nyílt kiállítás, amelyen a XIX. században megjelent könyvek és folyóiratok fénykép vagy fénymásolt változatait mutatták be.

A kiállításon ismert és ismeretlen szerzőket és könyveket mutattak be, a tárlat anyagát Cordea Marta és Viorel Campian könyvtárosok válogatták. Amint azt Cordea Márta elmondta, a kiállítást akár Margaritare és Gyöngyfüzérnek is lehetne nevezni, mert az itt bemutatott másolatok igazi gyöngyszemek. A román Petru Bran és a magyar Vozáry Gyula hasonlóképpen nevezték versesköteteiket, amelyek szinte egy időben jelentek meg. A kiállításon párhuzamosan mutattak be magyar és román szatmári egyházi személyiségeket a XIX. századból, mint Kölcsey Ferenc, Vasile Lucaciu, Hám János, Petru Bran, Kiss Áron, Meszlényi Gyula, Schlauch Lőrinc, Boromisza Tibor és mások. Említésre kerültek egyháztörténeti munkák, mint Kiss Kálmán, Varga Lajos, Balcsy Gergely, Sarmasagh Géza, Kovács István és Morvay Győző munkái. Több olyan munka is bemutatásra került, ami a történelmi Szatmár megye múltjáról szól, de nem maradtak figyelmen kívül a szomszédos megyékben megjelent kiadványok sem. Bemutatták az olvasókörök és egyesületek alapszabályzatait.

 

Egyéb kiadványok

 

Az első nyomda, amely Szatmár vármegye területén működött, az a nagykárolyi Gőnyei nyomda, ami 1755–ben indult a Pap István készített ABC-könyv kiadásával. Számtalan tankönyv készült ebben a nyomdában, olyan szerzőktől mint Gáspár János, Kótai Lajos. Szakirodalmi munkákat készített Acsády Ignácz, Fülöp Áron, Ladányi Gedeon, Bársony István, Schober Emil, Kósa Ede, Pály Ede, Vozary Gyula, Gyurits Antal, Sarmasagh Géza és mások. George Vulturescu, Szatmár megye művelődési igazgatója elmondta, hogy igazi gyöngyszemek találhatók a Szatmár Megyei Könyvtárban, ezek nagy része magyar nyelvű, ezzel az igazgató elismerte, hogy a XX. század közepéig Szatmár megye lakosainak többsége magyar nemzetiségű volt.

Elek György