×
2024. 04 27.
Szombat
Zita
4 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Szatmáriak a legjobb örökségvédők

2019.04.08 - 17:10
Megosztás:
Szatmáriak a legjobb örökségvédők

 

Kolozsváron rendezték meg hétvégén az Örökségünk Őrei – Fogad örökbe egy műemléket verseny döntőjét, amelyről a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium diákjai győztesen tértek haza.

Épített örökségünk élő tanúja múltunknak és kultúránknak, tudásunknak. Erdélyben fontos az értékmegőrzés, ennek tudatában indította útjára a Romániai Magyar Demokrata Szövetség 2012-ben a Szórvány Cselekvési Terv részét képező, elsősorban diákokat, iskolákat megcélzó Örökségünk Őrei – Fogadj örökbe egy műemléket nevet viselő programot. A verseny kezdete óta már több mint 160 épületet fogadott örökbe és hívta fel a figyelmet az épített örökség fontosságára az a 3000 fiatal, aki bekapcsolódott a mozgalomba. Az idei évad rekordot döntött, hiszen több mint 600 diák szállt versenybe, a mozgalomba pedig ezúttal Szatmár megye is bekapcsolódott, hat csapattal.

A legkiemelkedőbb munkát végző örökségvédők, a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium diákjai, a megyei és regionális válogatót követően az elmúlt hétvégén Kolozsváron bizonyítottak és mutatták be hosszú hetek lelkes munkáját, népszerűsítették városunk egyik kevéssé ismert műemlékét, a szatmárnémeti Várdomb utcai zsinagógát.

A csapat tagjai — Ardelean Inez, Budai Szabina, Cala Áron, Chis Izabella, Erdei Eszter, Kocsis Boglárka, Kónya Arnold, Kovács Attila, Muhi Andrea, Őri Patrik, Schvarzkopf Viktória, Szántó Réka, Szmutku Áron ( X. D és XI. D) — és felkészítői, Fazekas Katalin és Fórizs Enikő a döntőben a holokauszt borzalmas drámáját elevenítették fel a nézőknek és a zsűrinek: elmesélték annak a hitközségi vezetőnek a történetét, aki lágerben született, miután várandós édesanyját deportálták.

A kolozsvári döntő zsűrijét pedig „megnyerték” maguknak, hónapokig tartó, komoly munkájuk és az előadásuk első helyet érdemelt a döntőben, így megelőzték ezzel a második helyezett kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégiumot is, akik az óvári ferences kolostort fogadták örökbe, illetve a harmadik helyen végzett a szászrégeni Lucian Blaga Technológiai Líceumot, akik a Kemény-kastélyt népszerűsítették.