×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
12 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Szatmárnémeti zenei múltja

2013.12.13 - 09:55
Megosztás:
Szatmárnémeti zenei múltja

Tegnap a Dinu Lipatti Filharmónia előcsarnokában mutatták be Csirák Csaba Szatmárnémeti zenei múltja című kötetét, amit a szimfonikus zenekar megalakulásának századik évfordulójára írt.

 

Csütörtökön, a Dinu Lipatti Filharmónia hangversenytermében tartott karácsonyi kamarakoncertet követően — amelyen Francesco Maria Veracini műveit játszotta Fátyol Rudolf (hegedű), Crina Varga (gordonka) és Mihály-Budean Judit (zongora) — mutatták be Csirák Csaba Szatmárnémeti zenei múltja című kötetét. Kevés város részesül abban az adományban, hogy szimfonikus zenekara legyen — írja könyvének előszavában Csirák Csaba. Sok–sok munkával lehet lerakni olyan kőszikla alapot, amelyen egy zenei intézmény megállhat, akár évszázadig is. Csirák könyve megírásához a szükséges hiteles dokumentumok összegyűjtése során arra figyelt, hogy az igazság, és csakis az igazság világosodjon meg munkája által. Adatokkal, nevekkel, események felsorolásával, kottákkal, fényképekkel, életutak feljegyzésével próbálja bizonyítani a munka teremtette igazságot. Elsősorban a munka dicsérete ez a könyv, akik kisgyermekként hangszert vettek a kezükbe, akik szorgalmasan gyakoroltak óráról órára, akik számára nem a szabadidő eltöltése, nem a szórakozás, nem a hírnév, nem tekintélyszerzés, nem tisztségek megszerzése és betöltése, nem díjszerzés eszköze, hanem örömforrás volt a zene.

Szatmárnémetiben minden önmagára adó polgári házban volt hangszer, ezek a családi zeneműhelyek fontos kovászai voltak a hivatásos zenei élet kialakulásának. A kötetben a szerző kihangsúlyozza a színházi zenészek és színházi zenekarok szerepét és jelentőségét. Ők hozták el az első zenés népszínműveket, az első operett-előadásokat, az első operaária-esteket, az első opera-előadásokat és ezekkel az első világi zenei élményeket. Jelenlétük megerősítette azt a zeneoktatási törekvést, ami a római katolikus, majd a református iskolák által jutott el a tanulókhoz. Az egyházi zenészek, a színházi zenészek, a katonazenészek, a cigányzenészek, a műkedvelő zenészek, a műkedvelő kórusok és sok jól felkészült szakember önzetlen munkája kövezte ki az utat az 1903-ban alakult Zeneiskoláig és az 1913-ban hivatalosan is megalakult Filharmóniáig. Aki elolvassa Csirák Csaba kötetét, teljes képet kap Szatmárnémeti zenei életének elmúlt száz évéről.

 

 

Elek György