×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
3 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Szatmáron gyártották – a zöldséget és a gyümölcsöt is

2015.05.23 - 12:34
Megosztás:
Szatmáron gyártották – a zöldséget és a gyümölcsöt is

A termelőtől egyenesen a fogyasztóhoz, közvetítők nélkül – ez a „rövid élelmiszerlánc” lenne az ideális, ugyanakkor jelen pillanatban ez a legnehezebben kivitelezhető útvonal.

 

A Szatmáron gyártották expó keretében a kiállítás napjai alatt a látnivalók mellett számos érdekes előadás és beszélgetés is várta és várja nem csak az üzletembereket, hanem mindazon látogatókat is, akiket érdekel, hogyan kell létrehozni, felépíteni és fellendíteni, sikeressé tenni egy céget, vállalkozást — vagy éppen hogyan lehet(ne) a Szatmáron „gyártott” krumplit, paradicsomot, almát, túrót mindenféle közvetítők, viszonteladók mellőzésével, úgynevezett „rövid élelmiszerláncon” keresztül a termelőtől egyenesen a fogyasztóhoz eljuttatni, a Szatmár Környéki Közösségek Kistérségfejlesztési Egyesületeinek (GAL) segítségével, támogatásával.

„Vissza kell állítani a termelő és a fogyasztó közötti, s az utóbbi években éppen a köztes viszonteladó-maffiák miatt megromlott bizalmat” — hangzott el az előadáson. Ez viszont egy hosszabb, 2–3 éves folyamat, melynek egyik legelső lépése az, hogy „ki kell csalni” a vásárlót a hiper- és szupermarketekből, tudatosítani kell bennük a különféle szerekkel „felfújt” gyümölcsök és zöldségek ártalmasságát, rá kell nevelni őket a biotermékek vásárlására és fogyasztására. „Elsősorban a gyermekeket, diákokat kell így nevelni, hiszen egy felnőtt ember szokásait megváltoztatni már nagyon nehéz. De ne feledjük, a 6–8 éves gyermek már „vásárló” és „fogyasztó”, hiszen legtöbb esetben zsebpénzzel rendelkezik és nem mindegy: ezt a zsebpénzt valamelyik szupermarketben vagy a piacon költi el” — mondták az előadók, hozzátéve azt is: csak jó minőségű termékeket lehet eladni, csak ezekkel lehet helyreállítani a vásárlók elveszett bizalmát és csak így lehet elérni, hogy a fogyasztók tudatosan szatmári identitású élelmiszereket vásároljanak, és ezekhez hűek is maradjanak.

A termelők számára az egyik legjobb és legéletképesebb megoldásnak az mutatkozik, ha öt-hat termelő — függetlenül attól, hogy zöldséget, gyümölcsöt termel, tej- vagy hústermékeket állít elő — összetársul (és ebben tudnak nagy segítséget nyújtani a kistérségfejlesztési egyesületek) és közösen keresik meg azt a 100–150 fogyasztócsaládot, amelyeket aztán elláthatnak jó minőségű, Szatmáron gyártott termékeikkel.