×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
13 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Székesfehérvárra és Baktalórántházára látogattak a Palade diákjai

2015.05.20 - 21:15
Megosztás:
Székesfehérvárra és Baktalórántházára látogattak a Palade diákjai

A szatmárnémeti élelmiszeripari iskola két diákcsoportja látogatott el az elmúlt héten a magyarországi testvériskolákhoz, Székesfehérvárra és Baktalórántházára. Előbbi településen marcipándíszeket készítettek, utóbbiban gasztronómiai eljárásokat tanultak.

Nagy hangsúlyt fektetnek a szatmárnémeti George Emil Palade Élelmiszeripari Szakközépiskolában a testvériskolai kapcsolatok ápolására — mondta el lapunknak Buda Ildikó, a tanintézmény igazgatója. Ennek megfelelően két tükörprojektben vesznek részt idén a magyarországi partnerekkel.

Mint arról korábban beszámoltunk, az elmúlt hónapban a székesfehérvári Szent István Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakképző Iskola diákjai és kísérőtanáraik látogattak Szatmárnémetibe, ahol a vendéglátók vezetésével több Szatmár és Máramaros megye nevezetességeit nézték meg, de szakmába vágó programokat is beiktattak, így többek között meglátogatták a kiskolcsi kecskefarmot.

Az elmúlt héten Gábor Enikő és Doina Glodan tanárok vezetésével a szatmári iskola 17 diákja látogatott el Székesfehérvárra. A pedagógusok lapunknak elmondták, a partneriskola gazdag programmal várta őket, ellátogattak Budapestre, ezenkívül Vörösmarty Mihály kápolnásnyéki szülőházába, Gárdonyi Géza agárdi szülőházába, a pákozdi emlékműhöz, Tihanyra, Balatonfüredre, majd két és fél órás dunai hajóúton vettek részt Budapest és Szentendre között. Utóbbi településen ellátogattak a Marcipán Múzeumba. A magyarországi kormány által támogatott Határtalanul! program keretében rendezett látogatás szakmai részét képezte a marcipánfigurák készítése. Székesfehérvár nevezetessége, a virágóra adott ihletett a diákoknak a marcipánfigura megtervezéséhez. Vegyes csapatokat alkotva a diákok lerajzolták terveiket, majd egy szakmai zsűri bírálta el a munkákat, a legszebbet pedig elkészítették marcipánból. Ugyanakkor ellátogattak az iskola mezőgazdasági tangazdaságára, Csiribpusztára is, ahol közös babgulyást is készítettek, majd népdalokat énekeltek, miközben az egyik helyi tanár citerán kísért.

„Szoros barátságok szövődtek a diákok között, és már felvetették, hogy részt akarnak venni a nyári gyakorlat idején a cserediák-programon” — mondta Gábor Enikő.

Ezzel párhuzamosan zajlott „Az alapanyagtól az asztalig” program a hagyomány és a korszerűség jegyében. A baktalórántházi Vay Ádám Gimnázium Szakközépiskola Szakiskola és Kollégium a partner, ők két héttel ezelőtt látogattak Szatmárnémetibe, ahol többek között tejgyárat, húsfeldolgozó üzemet, malmot, pékséget, pálinkafőzőt, zöldségkertészetet látogattak meg. Gyümölcs- és zöldségfaragó versenyt is rendeztek, a munkákat pedig kiállították a szatmári iskola előterében. A gyakorlati munkában Traian Costinaş mesterszakács segített és tanította a diákokat. Erdődre, Sződemeterre, Érdmintszentre, Nagykárolyba látogattak, illetve Szatmárnémeti belvárosában múzeumlátogatáson vettek részt, megtekintették a Szatmári Püspökség levéltárát, illetve a Tűzoltótornyot.

Az elmúlt héten Habermüller Nóra, Fejes Andrea és Maria Titean tanárok vezetésével 21 diák utazott a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei településre, ahol a szakmai programokon kívül kirándulásokra is sor került: ellátogattak Nyíregyházára, megnézték a Múzeumfalut s az állatparkot, elutaztak Nyírbátorba is, végül egy tanyán hagyományos kenyérlángost készítettek, cserépedényben töltött káposztát főztek, a diákok pedig kipróbálták a lovaglást és az íjászatot is. „Baktalórántházán többnyire modern gasztronómiai eljárásokat tanultak a diákok, ebben Kígyósi János mesterszakács segített” — mondta Habermüller Nóra.

„Fontosnak tartjuk, hogy a baráti kapcsolatok ápolásán túl tapasztalatot cseréljünk. Diákjaink és tanáraink is sokat tanulnak az ezekhez hasonló programok keretében, és amire lehetőség nyílik, azt itt is megpróbáljuk gyakorlatba ültetni” — mondta Buda Ildikó, majd hozzátette, hogy három magyar tannyelvű osztályba várják a kilencedik osztályba iratkozó diákokat: egy líceumi élelmiszeripari technikus szakra, illetve egy-egy szakiskolai osztályba sütőipari, illetve elektronika és automatizálás szakra. Emellett egy román tannyelvű kilencedikes líceumi osztály, illetve további két román tannyelvű szakiskolai kilencedikes osztály indul, újdonság ez esetben megyei szinten, hogy műanyag- (polimer) gyártást és -feldolgozást is tanulhatnak a diákok.