×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
16 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Sport

Szélesebb autók a monacói szűk utcán

2017.05.26 - 17:03
Megosztás:
Szélesebb autók a monacói szűk utcán

A Forma–1 legpatinásabb nagydíjával folytatódik a világbajnokság, Monte-Carlo szűk utcáin újabb szoros küzdelmet vívhat a győzelemért a Mercedes és a Ferrari. A mindig nehéz Monacói Nagydíjon a szélesebb autók sem könnyítik meg a pilóták dolgát.

A Forma–1 mezőnye a bajnokság leghíresebb és egyben legkülönlegesebb pályájára látogat el a hétvégén, Monte-Carlo szűk, kanyargós utcáin a 64. Monacói Nagydíjat fogják megrendezni. Az F1 ékszerdobozának is nevezett, gyönyörű környezetben fekvő pálya sok szempontból eltér a többi versenyhelyszíntől. Sokkal rövidebb például, mint a többi pálya, csupán 3337 méter hosszú. Itt kell teljesíteni a legtöbb kört a futam alatt (78-at), a versenytáv mégis itt a legrövidebb, a 260 kilométerével messze elmarad a többi pálya számára előírt 305 km-től.

A tempó lényegesen lassabb, mint máshol – noha a pályát övező korlátoktól centiméterekre köröző autók itt is nagyon gyorsnak tűnnek –, Daniel Ricciardo tavalyi, pole pozíciót érő körének átlagtempója mindössze 163 km/h volt.

Szélesebb autók

A pályán egy igazi egyenes sincs, a célegyenesnek nevezett szakasz is ívelt, és a végsebesség a 300 km/h-t sem éri el. A helyhiány miatt előzni is sokkal nehezebb, mint a pályák többségén, és DRS-zónából is csak egy van, az első kanyar előtt.

A helyhiányt pedig tovább fokozhatja az a tény, hogy a szabályváltozások részeként a 2017-es autók szélessége 180 cm-ről 200 cm-re nőtt, és ezt Monacóban minden bizonnyal jobban megérzik majd a pilóták, mint az eddigi versenyeken. A korábbi éveknél is jobban kell vigyázniuk, hogy ne csapják a falhoz az autójukat, és az amúgy is kevés előzési lehetőséget kínáló pályán még nehezebb lesz sikeres manővert végrehajtani.

A pálya nem terheli meg az abroncsokat, ezért száraz időben szinte garantálható a versenyzőnkénti egy bokszkiállás, sokan már a verseny első köreiben letudhatják a kötelező kerékcseréjüket. A Pirelli a három legpuhább keveréket, a lágy, a szuperlágy és az ultralágy gumikat vitte el Monacóba, ahol idén először a csapatok választhatták ki, mennyit kérnek az egyes abroncstípusokból. A legnépszerűbb választásnak az ultralágy abroncsok bizonyultak, a Red Bull 11-et, a Ferrari 10-et, a Mercedes 9-et kért belőlük.

Button a beugró

Nemcsak a hétvége, hanem az egész 2017-es idény egyik legnagyobb sztorija, hogy Fernando Alonso kihagyja a Monacói Nagydíjat, és helyette az Egyesült Államokban vesz részt a legendás indianapolisi 500 mérföldes versenyen.

A döntés megosztotta a mezőnyt, ráadásul Alonso pont azt a versenyt hagyja ki, ahol a McLarennek a legnagyobb esélye van a pontszerzésre – a lassú utcai pályán valószínűleg sokkal versenyképesebbek lesznek, mint az eddigi helyszíneken. Ugyanakkor a McLaren pontszerzési esélyeit növeli, hogy jelentős fejlesztéseket visznek a hercegségbe. Talán ezért döntött úgy a McLaren vezetősége, hogy erre a versenyre nem egy csere- vagy tesztpilótát vett be, hanem visszahívta a tavaly elbúcsúzó Jenson Buttont. „Kicsit szürreális érzés, hogy a Monacói Nagydíjon visszaülhetek az autóba. Amikor Eric Boullier felhívott, egy percig sem gondolkoztam – ez egy különleges helyzet, nagyszerű lehetőséget kaptam” — nyilatkozta Button.

Harc az első helyért

Természetesen a Forma–1 rajongók többségét sokkal inkább az élen zajló harc hozza lázba. Lewis Hamilton hamar talpra állt az oroszországi gyenge hétvégéje után, és Barcelonában feszült taktikai csatában szerzett fontos győzelmet Sebastian Vettel előtt. Ezzel a Mercedes lett az első csapat, amely zsinórban két versenyt tudott nyerni a 2017-es idényben, Hamilton pedig 6 pontra megközelítette a németet a pontversenyben. Ez azt jelenti, hogy ha Monacóban is nyerni tudna, Vettel eredményétől függetlenül a tabella élére kerül.

Ennek tükrében zajlott az első két edzés is csütörtökön: az első tréningen 1:13.425-ös idővel Hamilton volt a leggyorsabb, Vettel pedig 1:13.621-el a második. A német majd’ egy másodpercet javított a köridején délután, és egy elképesztő gyors körrel, 1:12.720-as idővel nyerte a második edzést. Hamilton leggyorsabb körén 1:13.873-as idővel mérték, de a Mercedes elismerte, ezen a tréningen elszúrták az autó beállításait.

De Monaco annyira különbözik az Forma–1-es pályák többségétől, hogy a hercegségben a szokásosnál gyakoribbak a meglepő eredmények. Számos példát láttunk már sok balesettel tarkított, káoszba torkolló Monacói Nagydíjakra, különösen vizes pályán, bár úgy tűnik, idén az időjárás megkegyelmez a mezőnynek. Az utcai pályán az erősorrend is eltérhet a megszokottól. Az F1 leglassabb aszfaltcsíkján kevésbé számottevő a motorerő, sokkal nagyobb szerep jut a leszorítóerőnek, a mechanikai tapadásnak és az autók kezelhetőségének, ezért olyan csapatok is reménykedhetnek a jó szereplésben, akik más pályákon kevésbé villognak.

Program

Forma–1-es világbajnokság, 6. versenyhétvége, Monacói Nagydíj, Monte-Carlo, szombat: 3. szabadedzés, 12 óra (Digi Sport 1), időmérő edzés, 15 óra (Digi Sport 1, M4 Sport). Vasárnap: futam, 15 óra (Digi Sport 1, M4 Sport).

A vb állás

Pilóták

1

Sebastian Vettel

német, Scuderia Ferrari

104

2

Lewis Hamilton

brit, Mercedes

98

3

Valtteri Bottas

finn, Mercedes

63

4

Kimi Räikkönen

finn, Scuderia Ferrari

49

5

Daniel Ricciardo

ausztrál, Red Bull Racing

37

6

Max Verstappen

holland, Red Bull Racing

35

7

Sergio Pérez

mexikói, Force India

34

8

Esteban Ocon

francia, Force India

19

9

Felipe Massa

brazil, Williams

18

10

Carlos Sainz Jr.

spanyol, Toro Rosso

17

11

Nico Hülkenberg

német, Renault

14

12

Romain Grosjean

francia, Haas

5

13

Pascal Wehrlein

német, Sauber

4

14

Kevin Magnussen

német, Haas

4

15

Danyiil Kvjat

orosz, Toro Rosso

4

Csapatok

1

Mercedes

161

2

Scuderia Ferrari

153

3

Red Bull Racing

72

4

Force India

53

5

Toro Rosso

21

6

Williams

18

7

Renault

14

8

Haas

9

9

Sauber

4

 (gphirek.hu)