×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
12 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Vidék

Szemeteljünk szelektíven

2016.10.22 - 12:00
Megosztás:
Szemeteljünk szelektíven

A szelektív hulladékgyűjtés hatékonyabbá tételét tűzte ki célul a román kormány. Hogy milyen módon fog ez megvalósulni, arról minden település maga dönt. Szatmár megye jó úton jár.

Az új szabályozás értelmében nagyjából 10 napon belül életbe lép a törvény, amely kimondja, hogy a megyék településeinek önkormányzatai az elkövetkező három évben, azaz 2020 végéig meg kell oldják a háztartási hulladékok legalább felének szelektíven történő összegyűjtését.

A rendelkezés szerint azon háztartások, ahol a szelektív hulladékgyűjtés megtörténik legalább olyan szinten, hogy külön zsákokba kerül a nedves és a száraz hulladék, kevesebb szemétdíjat kell majd fizessenek mint azok, melyek érdektelenek maradnak az ügy iránt.

A törvényhozók szerint ez Nyugat-Európában egy több mint húsz éve hatékonyan működő módszer, ezért Romániában is el kellene kezdeni valami hasonlót.

Ami Szatmár megyét illeti, a legtöbb településen ki vannak téve a szelektív hulladékgyűjtést elősegítő köztéri konténerek, viszont a háztartási hulladék nagy részét most is vegyesen gyűjtik össze az emberek. A legtöbb esetben heti egy alkalommal eljön a szemetesautó, és mindenféle előzetes szétválogatás nélkül elviszi a háztartási hulladékot.

Vannak azért olyan települései is a megyének, ahol valamivel nagyobb gondot fordítanak erre a problémára, mint az átlag, viszont ezeken a helyeken sincs még véglegesen megoldva a szelektív hulladékgyűjtés problémája.

Túrterebes község polgármestere Gyákon György elmondta, hogy a hozzájuk tartozó falvakban több konténer is ki van helyezve, összesen legalább 40, amelyek a műanyagpalackok, az alumínium hulladék és az üveg összegyűjtését teszik lehetővé. Ugyanakkor egy papírgyűjtéssel foglalkozó cég is jár a községbe, amely az üzletektől vagy nagyobb cégektől viszi el a papírhulladékot.

Ugyanakkor természetesen jár a szemetesautó is, amelyik a háztartásokból származó szemetet szedi össze, viszont azt ömlesztve viszi. A falubeliek közül sokan már odafigyelnek arra, hogy legalább a flakonokat vagy az üveget ne dobják a nedves szemét közé, így azokat sokan elviszik a köztéri konténerekbe.

A polgármester szerint mindennek ellenére a községben megtermelődő szemétmennyiség fele sincs szelektíven összegyűjtve. „A rosszul felépített rendszerrel van a baj. Ha ugyanúgy, mint a nyugati országokban, nálunk is több visszaváltható csomagolóanyag lenne forgalomban, és visszaváltásuk által olcsóbban lenne megvehető a kívánt termék, akkor a lakosság is nagyobb motivációt érezne a szelektív szemétgyűjtésre. Viszont amíg nálunk nem veszi senki vissza a flakonokat vagy az üvegeket, addig az emberek be fogják dobni azokat a kukába” — nyilatkozta a polgármester.

A Nagykároly környéki falvakban is elkezdődött egy szelektív hulladékgyűjtés, még 2009-ben. Akkor 12 település, név szerint Mezőpetri, Mezőterem, Piskolt Szaniszló, Csomaköz, Mezőfény, Csanálos, Kaplony, Kálmánd, Börvely, Érendréd, és Érkávás fogtak össze és pályáztak meg egy szelektív hulladékgyűjtésre vonatkozó kiírást, melynek révén Mezőteremen felépült egy szelektívhulladék-kezelő központ. Ennek működtetésére létrehoztak egy céget, amelyik a 12 említett településről összegyűjti a papírt, műanyagot és üveget. A hulladékgyűjtő központban megtörténik a különböző szemétfajták csoportosítása, majd elszállítják ezeket. Marchis Ottó mezőpetri alpolgármester elmondása szerint így, hogy a szemétgyűjtést egy erre a célra létrehozott cég végzi, a szatmári árakhoz képest feleannyiért tudják kínálni a szolgáltatást. A jövőben további pályázati lehetőségek kihasználásával tervben van az is, hogy a 12 község minden háztartását olyan konténerekkel szereljék fel, amelyek lehetővé teszik a vidéken élő 30 000 lakos számára a háztartási hulladék válogatva történő összegyűjtését, így 2020-ra talán teljesíthető lenne az, amit az állam elvár az önkormányzatoktól. A jelenleg működő rendszer viszont nem alkalmas arra, hogy a szelektív hulladékgazdálkodás a kormány által kitalált módon működjön.

Bajnai Botond