×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
11 °C
kevés felhő
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Szép tételek magyarból

2017.03.14 - 19:00
Megosztás:
Szép tételek magyarból

Nemcsak a szigorúan vett tárgyi tudás felmérésére helyeztek hangsúlyt, hanem a diákok önálló gondolataira, világszemléletére is kíváncsiak voltak.

A hétfőn román nyelv és irodalom írásbelivel kezdődött képességfelmérő próbavizsgák, valamint próbaérettségi kedden a nemzeti kisebbségekhez tartozó tanulók anyanyelvi vizsgáival folytatódtak, melyekre Szatmár megyében a nyolcadikosok közül 1032-en iratkoztak be és 885-en vettek részt, a beiratkozott 562 tizenegyedikes közül 537-en jelentek meg, míg az 551 érettségi előtt álló diákból 536 „főpróbázott”. Nem feltétlenül viszonyításként, de a német nyelven tanuló, összesen 147 diákból egyetlen egy tizenkettedikes nem jelent meg a próbaérettségin.

A nyolcadikosok elég hosszú és dolgos tételcsomagot kaptak, konkrét tudást, nyelvi jártasságot felmérő feladatokkal — mondta el szerkesztőségünk érdeklődésére Gál Gyöngyi magyartanár és szaktanfelügyelő. Az első tételben Panek Zoltán egy novellarészlete alapján kellett a megadott kérdésekre válaszolniuk, szereplőt véleményezniük, szószerkezeteket megtalálniuk, a második tételben pedig a Cimbora folyóirat egy részlete alapján kellett a megadott nyelvi és szövegértelmezési, szövegértési kérdésekre válaszolniuk, ellentétes értelmű kifejezésekkel és szópárokkal mondatokat alkotniuk, valamint fogalmazásként egy farsangi élményüket kellett elbeszélő stílusban megírniuk. A reál szakos tizenegyedikesek Balassi Bálint Adj már csendességet című versét elemezték, kommunikációs tételként pedig, szöveg- és véleményalkotásként a szülő-gyermek-iskola viszonyáról kellett fogalmazást írniuk egy megadott terjedelemben, valamint Zrínyi Szigeti veszedelme alapján a barokk eposzban található imitációról írtak értekezést — ez a tétel egyébként nem csak kimondottan a tárgyi tudásra, az alapfogalmak ismeretére fókuszált, de a diákok értékítélete is előtérbe került, mint ahogy az az életük során bármikor szükségessé válható dolog is, hogy meg tudjanak szerkeszteni egy értekezést. A humán szakos tizenegyedikesek szövegértési kompetenciájukat Csokonai Tartózkodó kérelem című versének elemzésével bizonyították, majd a földön kívüli lények létezésével kapcsolatos véleményeiket fogalmazták meg, és a középkori legendák emberkép- és világszemléletét boncolgatták. Az érettségire készülő reál szakosok is verset elemeztek — Ady: Lédával a bálban — egy igencsak ellentmondásos viszony sajátosságainak és diszharmonikus szerelemnek tükrében; szöveg- és fogalomértést felmérő fogalmazásukban kifejtették véleményüket arról, miért is nem tükrözhet a divat valamennyiünket, nemre, színre, vallásra való tekintettel, majd Arany János balladáiról írtak értekezést, a ballada műfaj sajátosságainak tükrében — egyébként ez volt az egyetlen tétel, amely „figyelembe veszi” az Arany születésének 200. évfordulója alkalmából meghirdetett emlékévet. A humán szakos érettségizők Kosztolányi Vörös hervadás című versét elemezték, hangulatilag is; publicisztikai szövegértésként egy leírást kellett megfogalmazzanak saját viseletükről, ruhakollekciójukról, majd a történelmi regények narrációs eljárásait mutatták be, megadott szempontok szerint.

Szabó Kinga Mária