×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
12 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Szép tételek magyarból

2016.03.09 - 09:23
Megosztás:
Szép tételek magyarból

Kedden reggel anyanyelvből próbaérettségiztek a Szatmár megyei diákok. A tételsorok nem voltak nehezek, egyik évfolyamnak sem okozhatott nagyon komoly fejtörést a felmérő.

A román próbavizsgát követően, kedden reggel kilenctől anyanyelvből vizsgáztak a romániai tizenegyedikesek és tizenkettedikesek. „Nem voltak különösebben nehezek a tételek, egyik évfolyamnak sem okozhattak túl nagy fejtörést” — mondta a Szatmári Friss Újság érdeklődésére Belényi Andrea magyar szakos tanfelügyelő, magyartanár. A magyar tannyelvű osztályokba járó diákok sem panaszkodtak délben a tételekre, olyan feladatsorokkal kellett megbirkózniuk, amelyek szerintük sem voltak túlságosan nehezek.

A reál szakos tizenegyedikeseknek Petőfi Sándor „A XIX. század költői” című versét kellett megadott szempontok alapján elemezni a feladatlap első tételében, a munkaigényesebb harmadik tételben pedig egy értekezést kellett írniuk a tér- és időszerkezet sajátosságairól egy szabadon választott epikus alkotásban — például Kármán József: „Fanni hagyományai” vagy Arany János: „Ágnes asszony”. A humán szakosok első tételében Berzsenyi Dániel: „Közelítő tél” című költeményét kellett értelmezni megadott szempontok alapján, míg a harmadik, hosszabb tétel nagyon hasonlított a reál szakosok feladatához, csak itt a tér- és időszerkezet sajátosságairól egy 19. századi alkotást — például Katona József: „Bánk bán” — alapul véve kellett értekezni.

A reál szakos tizenkettedikesek első tételében Ady Endre „A magyar ugaron” című versét kellett megadott szempontok alapján elemezni, míg a harmadik tételben a balladák kompozíciós eljárásairól kellett írniuk. A humán szakosok első tételében szintén egy Ady-verset, a „Héja-nász az avaron” című költeményt kellett megadott szempontok szerint elemezni, míg a harmadik tételben egy szabadon választott romantikus regény — például Jókai Mór: „Az arany ember” — történetalakításáról kellett legalább két oldalban értekezést írni. Mindkét évfolyam második tételében egy ismeretlen szöveg alapján kellett feladatokat kidolgozni.

A próbaérettségi szerdán reggel a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból írt vizsgával folytatódik, március 10-én pedig a szaknak megfelelő választott tantárgyból bizonyíthatnak a maturandusok. Az eredményeket március 18-án tudják meg a tanulók.

 

Bumbuluţ Krisztina