×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
8 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Szezonális diákmunka: van lehetőség

2015.07.18 - 09:00
Megosztás:
Szezonális diákmunka: van lehetőség

Lassan egy hónapja véget ért 2014/2015-ös tanév, a Szatmár megyei középiskolások és a felsőoktatási intézmények hallgatói közül pedig sokan vállaltak szezonális munkát, hogy egy kis zsebpénzhez jussanak.

A nyári vakáció folyamán a tanulóknak lehetőségük van itthon hivatalosan munkába állni, mi több, az alkalmazó cégek is állami támogatásban részesülhetnek — havi 250 lej/fő —, ha diákokat foglalkoztatnak és kérvényezik ezt. A Szatmár Megyei Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökség tájékoztatása szerint a kiskorú diákok, szülői beleegyezéssel, kimondottam csak a vakáció idején dolgozhatnak. A tanulókat legfeljebb 60 napra alkalmazhatják a munkaadók, ennél többet ugyanis nem tesz lehetővé az érvényben lévő törvény.

A nyári szünet már javában tart, ilyenkor pedig főleg idénymunkákra alkalmaznak Szatmár megyében fiatalokat, de nem ritka az sem, hogy irodai kisegítői munkákat ajánlanak a foglalkoztatók.

Szatmárnémetiben például két üdülőkomplexum — a városi strand és az élményfürdő — is üzemel, ezek már hetekkel ezelőtt meghirdették nyári, szezonális állásaikat. A megyeközpont akvaparkja szerződésben áll a munkaerő-foglalkoztatóval, fennállásuk óta pedig minden szezonban találhattak náluk munkát azok a diákok, akik egy kis pénzt akartak keresni, vagy a felsőoktatási tanulmányaik tandíjába szerettek volna besegíteni a szülőknek. Az élményfürdőben jelenleg is dolgoznak diákok — medence-felvigyázóként, szaunamesterként, éttermi kisegítőként —, az érvényben lévő előírásoknak megfelelően — tudtuk meg az akvapark illetékeseitől.

A vendéglátóipari egységekben is szívesen látják nyaranta a fiatalokat. A megyeközpont egyik népszerű éttermének tulajdonosa, Huszti Tamás lapunk érdeklődésére elmondta, hosszú évek óta minden nyáron jelentkeznek a vendéglőjébe szatmári tanulók, egyetemisták. A fiataloknak itt naponta négy órát kell besegíteniük — például asztalt teríteni, leszedni —, általában a zsúfoltabb napszakokban. Az éttermek mellett ugyanakkor sok fagylaltárus is szívesen vesz fel a nyári időszakra felszolgálót, de a szórólapozás is gyakori diákmunka nyaranta a megyeközpontban.

Munkanélküli segély

Azoknak a Szatmár megyei középiskolai végzősöknek, akik nem találtak nyári munkát, már kevesebb mint két hetük maradt arra, hogy bejelentkezzenek a munkaerő-foglalkoztatási ügynökségnél munkakeresőkként annak érdekében, hogy amennyiben nem kapnak állást, munkanélküli segélyben részesülhessenek. Az erre megszabott határidő július 28-án jár le.

A frissen végzett fiatalok havi 250 lejes munkanélküli segélyben részesülnek, ezt hat hónapig kapják. Amíg pedig a segélyt folyósítják számukra, a munkaerő-foglalkoztató igyekszik állást is keresni a frissen végzetteknek, illetve ingyenes továbbképzést biztosít számukra.

Külföld is vonzó

Nagyon sok egyetemista viszont nem a hazai részmunkaidős, kifejezetten nyári állásokra vadászik, hanem külföldön próbál a szünet idejére munkát találni. Az egyik legnépszerűbb úti célnak körükben Amerika számít. Több cég is foglalkozik azzal, hogy az egyetemisták hivatalos kiutazását és munkavállalását segítse. A kiutazni vágyó diákoknak legalább alap- vagy középszinten ismerniük kell az angol nyelvet, hogy a későbbiekben boldogulni tudjanak. Legtöbben a vendéglátóiparban felszolgálóként, mosogatóként, takarítóként, szórakoztató parkokban felügyelőként, elárusítóként dolgoznak. A három vagy négy hónap alatt 5–8000 dollárt is megkereshetnek.

A pénzkeresés mellett sok munkavállaló fiatalt a tapasztalatszerzés, az utazás, a nyelvtanulás és a -gyakorlás vonz az amerikai kontinensre. Az egyetemisták ott egy teljesen más kultúrával találkoznak, lehetőségük van kapcsolatokat kiépíteni, amelyeket a jövőben kamatoztatni tudnak.

Azonban eléggé költséges a kijutás a Work and Travel programok keretében az Egyesült Államokba, ugyanis akár kétezer dollárba is belekerülhet az okmányok beszerzése, illetve a repülőjegy megvásárlása. A bankok viszont elég jó ajánlatokat dolgoztak ki az effajta programokban résztvevők támogatására, a kiutazást követően pedig nemcsak az útiköltséget lehet megkeresni és hazatérve kiegyenlíteni a számlát, hanem kemény munkával pénzt is lehet félretenni.

Azok pedig, akik nem szeretnék átszelni az óceánt, a közvetítő irodák segítségével évről évre vállalhatnak munkát különböző európai országokban: Magyarországon vagy éppen Cipruson is sok a szezonális vendéglátóipari álláslehetőség.

Bumbuluţ Krisztina