×
2024. 04 18.
Csütörtök
Andrea, Ilma
7 °C
enyhe eső
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.27 RON
Belföld

Szigorúbb előírások a koronavírus áldozatainak temetésén

2020.04.02 - 12:30
Megosztás:
Szigorúbb előírások a koronavírus áldozatainak temetésén

Romániában szigorúbb rendelkezések szerint lehet megadni a végső tisztességet a koronavírus-fertőzés miatt elhunytaknak, mint más országokban. Az Egészségügyi Minisztérium vonatkozó rendelkezései még március 13-án megjelentek a Hivatalos Közlönyben.

Sajnos a koronavírus-járványnak cikkünk elkészültéig két Szatmár megyei halálos áldozata is van, országszerte pedig szinte óráról órára újabb eseteket jelentenek be a hatóságok. Utánanéztünk, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO), az Egészségügyi Minisztérium és az Országos Közegészségügyi Intézet hozott-e speciális szabályokat a temetésre vonatkozóan.

Az új koronavírus az influenzához és más légúti kórokozókhoz hasonlóan leginkább cseppfertőzéssel terjed, azaz a fertőzött ember köhögése, tüsszentése során a levegőbe kerülő, a kórokozót tartalmazó nyálcseppek, légúti részecskék kerülnek a közelben álló másik ember orrára, szájára, esetleg tüdejébe. Terjedésének másik módja az, ha egy ember a kórokozót tartalmazó nyálcseppekkel, légúti részecskékkel szennyezett felületek vagy tárgyak érintése után kezével a saját orrához, szájához vagy szeméhez nyúl.

A hazai Egészségügyi Minisztérium intézkedései március 13-án jelentek meg a Hivatalos Közlönyben, s ezek értelmében a koronavírus-fertőzés következtében elhunyt romániai lakosokat a lehető legrövidebb időn belül el kell temetni. A holttestet legfeljebb két hozzátartozó tekintheti meg, ők is csak védőfelszerelésben. Az elhunyt testét speciális zsákba helyezik, fertőtlenítik, és így kerül be a koporsóba, amelyet lezárnak és lepecsételnek, majd elviszik a temetkezési helyre. A temetkezési vállalatoknak tilos felnyitniuk a hermetikusan lezárt zsákot, és bebalzsamozniuk, kozmetikázniuk a holttestet.

Járványügyi szempontból a temetési szertartás jelent még komoly veszélyt, hiszen ilyenkor több családtag is összegyűlhet viszonylag kis helyen, a nagyobb tömegben pedig a megfertőződés esélye is nagyobb. Ez a megnövekedett rizikó természetesen akkor is fennáll, ha valaki nem a koronavírus szövődményei miatt hunyt el. Bár a temetések teljes betiltásától, a temetők lezárásától egyelőre sehol nem kell tartani, jelenleg idehaza maximum 8 fő részvételével lehet temetést tartani.

A romániai szabályok egyébként drákóiak más országokhoz viszonyítva, Magyarországon például az általános rendelkezéseken túl egyéb intézkedés megtétele nem indokolt az új koronavírus-fertőzés következtében elhunytak esetében. Az elhunyt általános felszíni fertőtlenítését követően az új koronavírus továbbterjedésétől jelen tudásunk szerint nem kell tartani, ezért a fertőző betegségben elhunytakra vonatkozó általános rendelkezéseken túl egyéb intézkedés megtétele nem indokolt.

Az Egészségügyi Világszervezet arra kéri a gyászoló hozzátartozókat, hogy ne érjenek hozzá a testhez, és ne csókolják meg, ugyanakkor a gyerekek, krónikus betegségben szenvedők vagy azok, akiknek az immunrendszere valamilyen okból, betegség, kezelés miatt gyengébb, ne menjenek egy méternél közelebb elhunyt szerettük holttestéhez, a temetést követően pedig rögtön mossanak alaposan kezet szappannal és vízzel, fertőtlenítsék a kezeiket.

Bumbuluţ Krisztina