×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
12 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Sport

Szocsi is bemutatkozik az F1-ben

2014.10.10 - 19:12
Megosztás:
Szocsi is bemutatkozik az F1-ben

Pontosan 100 évvel az utolsó, szentpétervári Orosz Nagydíj után tért vissza a száguldó cirkusz a világ legnagyobb országába. Ezúttal Szocsiban fog körözni a mezőny, de kérdés, hogy mennyire viselte meg a pilótákat Bianchi szuzukai borzalmas balesete.

A Forma–1 közösségét mélyen megrázta Jules Bianchi szuzukai balesete, de a show-nak most is folytatódnia kell, a hétvégén már Oroszországban hajtanak az ismeretlenbe a versenyzők.

A mezőny először látogat el a világ legnagyobb országába, ahol egy viszonylag gyors, de az utcai pályák jegyeit is magán viselő helyszínen kell bizonyítaniuk. „Először utazunk Oroszországba, ezért izgatottan vártuk, hogy felfedezzük a sportágban újnak számító területet. A szuzukai események azonban beárnyékolják a nagydíjat” – nyilatkozta a Mercedest irányító Toto Wolff, aki hozzátette, „a Forma–1-es versenyzők vérbeli profik, ezért a teljesítményükön nem fog meglátszani, hogy lélekben még Japánban vannak.” Hasonló véleményen van a korábbi versenyző, majd sokáig szakkommentátorként tevékenykedő John Watson is: „Úgy dolgoznak majd, mind bármikor máskor. De néhány versenyzőt biztosan jobban megérintettek a történtek, mint másokat. Ez az F1-es generáció korábban nem látott olyasmit, mint ami vasárnap történt. Valószínűleg ráébredtek, hogy ők sem sérthetetlenek.”

Az oroszok és a Magyar Nagydíj

Pedig Oroszország igazi sportünnepre készült a hétvégén, hiszen az évtizedekig tartó próbálkozások után az idén végre sikerül megrendezniük az első Forma–1-es versenyüket. Az oroszok a világbajnokság indulása előtt is mindössze két nagydíjat rendeztek, még az első világháború kitörése előtt Szentpéterváron. Érdekesség, hogy az első F1-es futamra pontosan 100 évvel a legutóbbi Orosz Nagydíj után kerül sor. Az orosz futamoknak a háború vetett véget, majd a Szovjetunióban sokáig fel sem merült, hogy a nyugati világgal és a kapitalizmussal azonosított sportágban bármiféle szerepet vállaljanak.

Az 1980-as évek elején azonban Bernie Ecclestone elhatározta, hogy a vasfüggöny mögé is beviszi a Forma–1-et, és egy moszkvai pálya megépítéséről tárgyalt az oroszokkal. A verseny - Szovjet Nagydíjként – még az 1983-as előzetes versenynaptárba is bekerült, de bürokratikus okok miatt Moszkva végül visszamondta a rendezést. Ecclestone-nak ezért új helyszín után kellett néznie, és ennek köszönhető, hogy 1986-ban Magyarország lett az első ország a Vasfüggöny mögött, ahová ellátogatott a Forma–1.

A 2000-es évek elején került újra előtérbe Oroszországban a futamrendezési ügy. Moszkvában 2012-ben nyitották meg az első nemzetközi színvonalú, Hermann Tilke által tervezett versenypályát, a Forma–1-es nagydíj rendezési jogát azonban a Fekete-tenger partján fekvő üdülőváros, Szocsi kapta meg.

A hétéves szerződés ellenére sokáig kérdéses volt, hogy Oroszországban valóban rendezhetnek-e versenyt 2014-ben. A helyszínen zajló munkálatok üteméről sokáig aggasztó hírek érkeztek – 70 nappal a verseny előtt még az aszfaltozással sem végeztek –, de a pálya augusztusban megkapta a végső engedélyt a Nemzetközi Automobil Szövetségtől (FIA) a nagydíj megrendezésére, szeptemberben pedig az orosz túraautó-bajnokság mezőnye fel is avatta a szocsi létesítményt. Az F1-es nagydíjat az ukrán válság is fenyegette, de hiába kérte több nemzetközi szervezet is az FIA-t, hogy ne utazzanak el Oroszországba, a szövetség nem mondott le a versenyről.

Az orosz versenynek a csapatok is örülnek, hiszen mind több helyi vállalat lát lehetőséget a Forma–1-es szponzorációban, és a közönség körében is egyre népszerűbb az autóversenyzés.

Derékszögű kanyarok

Az 5848 méter hosszú aszfaltcsík Spa és Silverstone után a versenynaptár harmadik leghosszabb pályája. A pilóták még csak szimulátoron köröztek a pályán, ennek alapján születtek vélemények. „Egyértelműen látok hasonlóságokat más pályákkal, leginkább talán Szingapúrra emlékeztet. Bár utcai pályáról a szó szoros értelmében nem beszélhetünk, a pályát övező falak ezt az érzetet keltik” – mondta a német Sebastian Vettel, aki a pálya egyik különlegességére is rámutatott: ez az első F1-es helyszín, amely olimpiai létesítmények köré épült, a 2014-es téli játékokat ugyanis szintén Szocsiban rendezték. „Ez a pálya azonban lendületesebb a szingapúrinál, ezért sokkal gyorsabb is lesz – tette hozzá a címvédő, utalva a 215 km/h-ra jósolt átlagsebességre. – Néhány szakasz Dél-Koreára vagy Abu-Dzabira emlékeztet. Összességében úgy gondolom, sikeresen ötvözték a különböző típusú kanyarokat – néhány közülük különösen nehéz lett, de versenyzőként pont erre vágyunk.”

A szocsi pályán 18 kanyar található, 12 jobbos és mindössze 6 balos. Egy utcai pályához viszonyítva elég sok az egyenes szakasz, ezek többsége azonban meglehetősen rövid. A leghosszabb egyenes az 1-es és 2-es kanyarok között található. Ez 650 méter hosszú, és körülbelül 320 km/h-s végsebességre lehet számítani, ezért itt mindenképpen előnybe kerülhet, aki erősebb motorral köröz. A kanyarok többsége viszont valóban az utcai pályákra emlékeztet, 7 olyan forduló is van, amely szinte derékszögűnek mondható.

A Lotus technikai igazgatója, Nick Chester szerint a szingapúrihoz hasonló beállításokat fognak majd használni, de a csapat kolumbiai pilótája, Pastor Maldonado rámutatott, hogy a hétvége során valószínűleg számtalanszor módosítani kell majd az autókon, hiszen még minden „túlságosan új” ahhoz, hogy a mérnököknek konkrét elképzeléseik legyenek a helyes beállításokról. „Az aszfalt például rengeteget fog fejlődni a hétvége során. Korábban Austinban is láthattuk, hogy először hihetetlenül csúszott a pálya, de utána minden edzésen körülbelül 2–3 másodpercet javultak a köridők” – mondta a versenyző.

Napsütés várható

A Pirelli a közepes és a lágy abroncsokat viszi el Szocsiba, elsősorban azért, mert ezt tartják a legbiztonságosabb választásnak – a kipróbálatlan, új aszfalton olyan gumikat akartak bevetni, amelyek „számos különböző körülménnyel” képesek megbirkózni.

„A pálya a gumik számára is érdekes kihívásokat tartogat – a kanyarok nagyon különbözőek, ezért minden szempontból próbára tesznek minket – ismerte el Paul Hembery, a Pirelli sportigazgatója. – Ami a gumikat ért terhelést tekinti, az orosz pálya valahol a skála közepén foglal helyet: a méréseink azt mutatták, hogy az aszfalt kíméletes lesz az abroncsokkal, de néhány kanyar azért eléggé megdolgoztatja majd őket.”

Az előrejelzések alapján egész hétvégén kellemes időre van kilátás. Napközben 20 fok körül alakul majd a hőmérséklet és várhatóan sokat süt majd a nap.

Döntés

Egy autóval versenyez a hétvégi Orosz Nagydíjon a Marussia Forma–1-es csapata – jelentette be a gárda péntek reggel. Bár az istálló nevezte a hétvégére tartalékversenyzőjét, Alexander Rossit, a vezetőség végül úgy döntött, Jules Bianchi előtt tisztelegve csupán egy autót szerepeltet Szocsiban, a francia versenygépe végig a garázsban pihen majd felkészítve. „Nagyon érzelemdús hétvége vár az egész csapatra, de próbáljuk átvészelni és továbbra is imádkozunk Jules-ért” – mondta a francia csapattársa Max Chilton.

Tv-közvetítés

Forma-1-es világbajnokság, 16. forduló, Orosz Nagydíj, Szocsi, szombat: időmérő edzés (14 óra, M1, Dolce Sport 1, RTL Television). Vasárnap: futam (14 óra, M1, Dolce Sport 1, RTL Television).

A vb állás

Pilóták

1

Lewis Hamilton

brit, Mercedes GP

266

2

Nico Rosberg

német, Mercedes GP

256

3

Daniel Ricciardo

ausztrál, Red Bull Racing

193

4

Sebastian Vettel

német, Red Bull Racing

139

5

Fernando Alonso

spanyol, Scuderia Ferrari

133

6

Valtteri Bottas

finn, Williams

130

7

Jenson Button

brit, McLaren

82

8

Nico Hülkenberg

német, Force India

76

9

Felipe Massa

brazil, Williams

71

10

Sergio Pérez

mexikói, Force India

46

11

Kimi Räikkönen

finn, Scuderia Ferrari

45

12

Kevin Magnussen

dán, McLaren

39

13

Jean-Eric Vergne

francia, Scuderia Toro Rosso

21

14

Danyiil Kvjat

orosz, Scuderia Toro Rosso

8

15

Romain Grosjean

francia, Lotus

8

16

Jules Bianchi

francia, Marussia

2

Csapatok

1

Mercedes GP

522

2

Red Bull Racing

332

3

Williams

201

4

Scuderia Ferrari

178

5

Force India

122

6

McLaren

121

7

Scuderia Toro Rosso

29

8

Lotus

8

9

Marussia

2