×
2024. 04 25.

Szocsiban folyatódik a vb

2017.04.28 - 16:10

A Forma-1-es idény negyedik versenyhétvégéjének legnagyobb kérdése, hogy Vettel növelni tudja-e az előnyét a világbajnokságban, vagy Hamilton képes lesz-e megint visszavágni.

Hétvégén folytatódik az egyelőre izgalmasnak ígérkező Forma-1-es világbajnokság, ezúttal egy viszonylag új pálya, az oroszországi Szocsi modern létesítménye látja vendégül a mezőnyt. A részben állandó, részben ideiglenesen kialakított szakaszokból álló aszfaltcsík a közeli falak és a derékszögű kanyarok magas száma miatt egy utcai pálya benyomását kelti, de a tempó itt lényegesen nagyobb — a végsebesség a 330 km/h-t is meghaladja, egy kör átlagsebessége pedig körülbelül 215 km/h. A kanyarok között is vannak kifejezetten gyorsak, a mezőny kedvence a 180 fokos 3-as kanyar, amelyet padlógázzal tudnak bevenni a versenyzők. A mérnökök és a pilóták egyetértenek abban, hogy a szocsi pályán nagyon nehéz megtalálni a tökéletes beállításokat, mert teljesen eltérő jellegű szakaszok — egyenesek, gyors kanyarok és lassú részek — váltják egymást. Az egyeneseket követő derékszögű kanyarok miatt a kigyorsításoknak és a fékeknek mindenképpen nagy szerep jut majd a kifejezetten hosszú, 5848 méteres pályán.

Szocsiban eddig csak a Mercedes tudott nyerni, ami nem meglepő, hiszen az első orosz versenyt 2014-ben, a németek egyeduralmának első évében rendezték. Az első két verseny után Lewis Hamilton állhatott fel a dobogó tetejére, tavaly pedig Nico Rosberg győzött. A Mercedes brit pilótájának tehát fekszik a Fekete-tenger-parti üdülőváros pályája. Rosberg már nincs a mezőnyben, viszont Hamiltonnak akadt most is német vetélytársa Sebastian Vettel személyében. A Ferrari versenyzője idén már két futamgyőzelmet jegyezett, ezzel vezet a táblázatban. De úgy tűnik, hogy oda-vissza megy a meccs a két pilóta között: Ausztráliában Vettel, Hamilton volt a sorrend, Kínában Hamilton nyert, őt Vettel követte, Bahreinben pedig ismét Vettel és Hamilton volt az első kettő, ebben a sorrendben. Tehát a hétvége nagy kérdése, hogy folytatódik-e ez a játék, Hamiltonnak vajon sikerül-e visszavágni.

Az olaszok természetesen Oroszországba is a győzelemért utaznak, és nagyon szeretnék, ha 2010 után újra tudnának zsinórban két versenyt nyerni, de ezúttal sem számítanak egyértelmű esélyesnek. Noha a versenytempójuk Bahreinben is kitűnő volt, Vettel kezére játszott Hamilton gyenge rajtja, az 5 másodperces időbüntetése, valamint az is, hogy csapattársa, Valtteri Bottas mögött is időt veszített. Szocsiban nehezebb előzni, mint Kínában és Bahreinben, ezért nagyobb szerepe lesz az időmérős teljesítménynek. Az elmúlt évek alapján a stratégiával sem lehet sokat variálni, eddig minden futamon az egykiállásos taktika bizonyult a legjobbnak.

A motorerő jobban befolyásolhatja a végeredményt, mint Bahreinben, ami szintén a Mercedesnek kedvezhet, ahogy az időjárás is: a szahíri hőséget hátrahagyva a hűvösebb orosz tavaszba érkezik meg a mezőny, a hétvége során végig 21–22 fok körüli hőmérsékletre kell számítani, a Ferrari pedig általában a forróbb versenyeken van igazán elemében.

A Pirelli változtatott a gumiválasztásán az előző évhez képest: az abroncsokkal kíméletes pályán ezúttal beveti az ultralágy keveréket a szuperlágy és lágy gumik mellett, a csapatok által tavaly is mellőzött közepesből ezúttal nem is szállított Szocsiba.

Közvetítés

Negyedik versenyhétvége, Szocsi, Orosz Nagydíj, szombat: 3. szabadedzés (12 óra, Digi Sport 2), időmérő edzés (15 óra, Digi Sport 2). Vasárnap: futam (15 óra, Digi Sport 2).