×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
13 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

SzÓkiMonDÓka — fejlődjünk játékosan!

2019.11.18 - 14:22
Megosztás:
SzÓkiMonDÓka — fejlődjünk játékosan!

A szép magyar beszéd elsajátítása, a kiejtés fejlesztése, nyelvünk és kultúránk népszerűsítése a célja a SzÓkiMonDÓka logopédiai és anyanyelvápoló, játékos foglalkozásnak. A projekt keretében tartott tevékenység zárórendezvényét az adventi időszakban tartják.

Nagy érdeklődés övezte szombat délelőtt a szatmárnémeti Szent Miklós görögkatolikus templom hittantermében megtartott SzÓkiMonDÓka logopédiai és anyanyelvápoló játékos foglalkozást, amelyet kisiskolások számára szerveztek. A Négy Folyó Egyesület által rendezett, a magyar kormány támogatásával, a Bethlen Gábor Alap finanszírozásával megvalósuló rendezvényen sok gyerek vett részt az I–V. osztályos korosztályból. A foglalkozást Csókási-Budaházi Emese logopédus, szakpszichológus vezette. A szombati tevékenységet két részre osztotta a szervező: az elsőben játékos formában ismerkedtek a gyerekek a magyar irodalom jeles költői, írói gyerekeknek szóló verseivel, prózai írásaival, ugyanakkor zenés mondókákkal és gyermekdalokkal fűszerezték a tevékenységet, míg a másodikban fejlesztő játékokat próbálhattak ki.

A szervezőtől megtudtuk, hogy a SzÓkiMonDÓka projekt voltaképpen 2016-ban indult különböző helyszíneken, a szakember irányítása alatt. „Napjainkban fontos, hogy odafigyeljünk arra, hogyan fejlődik gyermekeink nyelvi kultúrája, hiszen annyi más hatás éri őket. A szülőket és gyermekeket egyaránt érintő digitalizáció nem tesz jót ennek a fejlődésnek, viszont nyilvánvalóan nem vethetünk gátat a technikának és a modern kütyüknek.

Az elsődleges célunk az, hogy a gyerekekben kialakuljon egy olyan fajta igényesség a magyar beszéd, az anyanyelv iránt, amit majd felnőttkorukban tovább tudnak vinni” — fogalmazott a logopédus. A gyerekek esetében az a legfontosabb, hogy megkapják a támogatást, ezért is játékos formában szokták ezeket a foglalkozásokat tartani. „A foglalkozásokat játékos, mondókázás formájában tartom, ugyanakkor fejlesztő játékokat is szoktam hozni, amelyek hozzájárulnak a beszédfejlődéshez. A tevékenységek során ugyanakkor nézem a kiejtést is, arra külön gondot fordítok, és ha a szülők is úgy ítélik meg, akkor ezen a ponton is tudunk a gyerekeknek segíteni. Merítek a magyar irodalomból, főleg olyan írókat és költőket hozok, akik kifejezetten gyermekeknek írtak, alkottak. Elhangzottak Zelk Zoltán, Weöres Sándor, Kányádi Sándor, Gyurkovics Tibor versei, valamint Móra Ferenc Körtemuzsika című könyvéből is olvastunk a gyerekekkel; ők maguk is résztvevői voltak a tevékenységnek, nem csak hallgatói” — tájékoztatott Csókási-Budaházi Emese.

A szakember arra is rávilágított, hogy az anyanyelvápolás mellett a másik célja a tevékenységüknek a helyes kiejtés, nyelvművelés. Logopédusként a tevékenységek során hallja, ha egy gyereknek problémája van, és azt elmondja a szülőknek, akiknek általában javasolja, hogy forduljanak szakemberhez. „Kiemelném még, hogy nem szabad hogy elriassza a szülőket az a terminus, hogy logopédia. Amennyiben a tevékenységeinken részt vevő gyerekeknél időközben felfedezzük, hogy van esetleg valamilyen kiejtésbeli problémájuk, akkor természetesen felajánljuk a lehetőséget, hogy üdvös lenne szakemberhez fordulniuk, de ez mindig csak tanács, természetesen a szülőké a döntés” — fogalmaz a tevékenység vezetője.

Csókási-Budaházi Emese kihangsúlyozta, hogy a tevékenységekre nagycsoportos óvodásoktól általános iskolásokig mindenkit várnak. Egy ötödikes gyereknek, aki most váltott, igencsak jó, mert ilyenkor jöhetnek a gondok, és ezek általában kihatással vannak a beszédre is. Ugyanakkor már óvodáskorban is ki lehet szűrni, ha egy gyerek beszédproblémával küzd. Itt elsősorban az óvónők feladata, hogy felismerjék, az adott gyereknek problémája van, akár viselkedésbeli, akár figyelembeli gondról szó lehet, amely jelzi, hogy nyelvi problémák is vannak. Minden esetben, amikor a szülő, pedagógus úgy látja, hogy gond van a gyerek fejlődésében, ajánlatos szakemberhez fordulni. Szatmár megyében bár kevés a magyarul praktizáló logopédus, lehet megfelelő szakembert találni. A szervező végezetül elmondta, hogy a SzÓkiMonDÓka zárórendezvényére az adventi időszakban kerül sor, s erre minden érdeklődőt szeretettel várnak majd.

 

 

Sógor Beáta