×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
10 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Szombaton indul a Magyar Kultúra Hete

2018.01.16 - 14:52
Megosztás:
Szombaton indul a Magyar Kultúra Hete

Kiállításmegnyitókkal és felolvasószínházzal veszi kezdetét szombaton a Magyar Kultúra Hete Szatmárban rendezvénysorozat.

A január 20–27. között megrendezésre kerülő Egycsillagú égbolt, a Magyar Kultúra Hete Szatmárban (MKH) rendezvénysorozat az Iparosotthonban veszi kezdetét szombaton 16 órakor, Les Pál nagybányai festőművész kiállításának megnyitójával.

Les Pál József 1952. március 9-én született Nagybányán. Gyermekkorában még éltek a Nagybányai Festőiskola híres művészei (Ziffer Sándor, Nagy Oszkár, P. Kovács Ferenc, Agrikola Lídia, Weith László, Krizsánné Csíkos Antónia), mellettük nőtt fel. Első tanára Dudás Gyula volt, aztán a Sportlíceumban folytatta tanulmányait. A Nagybányai Képzőművészeti Főiskola létrejöttével új lehetősége nyílik: felvételizik, és az elsők között jut be, majd 2008-ban megkapja a diplomát. Tanárai kiváló festőművészek is egyben: Kovács Bertalan, Nicolae Suciu, Anghel Negrean, Laura Ghinea, Pop Simion. Az Országos Képzőművészeti Alap tagja, aktív kiállító itthon és külföldön egyaránt.

A Magyar Kultúra Hete kiemelt eseményei közé tartozik Hampel Katalin divattervező Magyaros női ruhák című kiállítása. Hampel Katalin immár harminc esztendeje az egyik legrégebbi kulturális örökségünk átmentésén, a régi magyar viseleti hagyományok újraélesztésén dolgozik, hogy azok ma is hordható, divatos formában jelenjenek meg az öltözködésükre is igényes hölgyek és urak gardróbjában. Budapest belvárosának sétálóutcájában, a Váci utcában található a divatcég szalonja, ahol mindenki megtalálhatja a bocskai, atilla, mente, díszmagyar férfi- és női változatát is. Ez alkalommal 14 kiállított ruhát tekinthetnek meg az érdeklődők.

Szintén szombaton, 17 órától az Iparosotthonban mutatják be Kocsis István A katarzis (emlékezés régi kollégákról) című írásának dramatizált változatát. A történet az 1970-es években játszódik, és egy bemutató utáni éjszakát elevenít fel Ács Alajoséknál. Szereplői a Harag György Társulat volt színészei, előadják a társulat jelenlegi tagjai. Az előadást követően közönségtalálkozó lesz a szatmári születésű Kocsis István történésszel, drámaíróval, a részvétel ingyenes.

A rendezvénysorozat hivatalos megnyitója 19 órától az Északi Színházban lesz, amit a Tánckánon, Hommage à Kodály Zoltán című produkció követ a Hagyományok Háza és a Magyar Állami Népi Együttes előadásában.

A Magyar Állami Népi Együttes új produkciójában, amelyhez a kodályi életmű szolgál hivatkozási alapul, a korábban színpadra állított műsorokhoz hasonlóan a hagyomány radikális elevenséggel jelenik meg, jelenkorunk kortárs megnyilvánulásaival szimbiózisban. Egy képzeletbeli közösség életének apró mozzanataiból bontakozik ki a történet, amelynek zenei keretét Kodály Zoltán (és kortársa, Bartók Béla) kompozíciói, illetve a zeneszerző által gyűjtött népdalok alkotják. A jelenetek során emberi kapcsolatok kialakulását, azok elvesztését, örömöket és bánatokat, valamint a mindennapok és ünnepek rituáléit követhetjük nyomon.

Gazdagon árnyalt, lírai-asszociatív képek, színpadi történések, a tér és az idősíkok játékosan változó spektrumán keresztül jutunk el a végkifejletig: az emberi lét, az élet diadalának katartikus kinyilatkoztatásáig.

A Tánckánonban olyan ismert és népszerű Kodály-művek idéződnek fel, mint a Háry János, a Hét zongoradarab (Op. 11), a Kilenc zongoradarab (Op. 3) vagy az Esti dal. Zeneszerzők: Bartók Béla, Kodály Zoltán, Kelemen László, Pál Eszter, Pál István Szalonna, Pál Lajos.

Az előadásra a felnőttek 35 lejért, diákok és nyugdíjasok 30 lejért válthatnak jegyet az Északi Színház jegypénztárában hétköznaponként 10–17 óra között, szombaton 10–13 óra között, illetve előadás előtt egy órával.