×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
5 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Vidék

Szorítóprésben az önkormányzatok

2012.08.07 - 18:52
Megosztás:
Szorítóprésben az önkormányzatok

Pálfalva község tanácsa bebizonyította, hogy az önkormányzatok kezében van a döntés joga. Bár a megyei tanács és a politikai pártok megyei vezetői részéről nagy volt a nyomás, a tanácsosok mégis képesek voltak ellenállni.

Pálfalva községben június 29-ére hívta össze a kormánybiztos alakuló ülésre a június 10-én megválasztott helyi tanácsot. Akkor a napirendi pontok között nem szerepelt az alpolgármester megválasztása, mivel az USL és az RMDSZ vezetői rá akarták bírni a tanácsosokat, hogy USL–s alpolgármestert válasszanak. A tanácsban hat RMDSZ-es, négy USL-s és három PD–L-s tanácsos ül. Mivel az USL és a PD–L semmilyen formában nem hajlandó az együttműködésre, az RMDSZ a mérleg nyelve, ők döntik el, hogy melyik politikai csoportosulással kötnek koalíciót. Ahhoz, hogy Nagy József RMDSZ-es jelölt maradjon meg a polgármesteri székben, szükség volt arra, hogy megállapodást kössön Zenoviu Bontea PD–L-s polgármesterjelölttel, s így sikerült megosztani a román lakosságot. Valeriu Şuta PSD-s polgármesterjelölt a kampány idején nem volt hajlandó együttműködési megállapodást kötni az RMDSZ-szel, sőt, a kampány idején lejárató, mocskolódó, számos esetben megfélemlítő hadjáratot indított a magyarság ellen. Miután elvesztette a választást, tovább folytatta a fenyegetőzést és a megfélemlítést, felsorolva azokat az eszközöket, amelyeket használni fog, ha az RMDSZ nem támogatja az alpolgármesteri szék megszerzésében.

Felső nyomás

Kedden kilenc órára újra összehívták a helyi tanácsot. Az ülésnek két napirendi pontja volt: a szakbizottságok megalakítása és az alpolgármester megválasztása. Fél kilenckor jelent meg a községházában Csehi Árpád, az RMDSZ Szatmár megyei szervezetének elnöke, Günthner Tibor szenátor, Mircea Govor, a PSD alelnöke és Vasile Fernea, a PSD vezetőségi tagja. Külön tárgyaltak az RMDSZ-frakcióval, hogy meggyőzzék annak tagjait, hogy a község érdekében tanácsos lenne, ha a PSD jelöltjét, Valer Şutát választanák meg az alpolgármesteri székbe. Farkas Sándor RMDSZ-es tanácsos elmondta, hogy Pálfalva község lakossága Valer Şuta ellen szavazott, aki négy hónapon át nemcsak a magyarokat, hanem a románokat és a romákat is igyekezett megfélemlíteni. Ha a tanácsosok őt választják meg alpolgármesternek, a polgármester és a tanácsosok elvesztik tekintélyüket. Közben a polgármesteri hivatal előtt kisebb csoport gyűlt össze, az eredményre várva. Többen hangoztatták, hogy a tanács, ha enged a nyomásnak, követelni fogják a polgármester és a tanácsosok lemondását. Az RMDSZ-es és a PD–L-s tanácsosok is bejelentették, hogy ha nem az ők akaratuk fog érvényesülni, beadják a lemondásukat. Puskás Anetta RMDSZ-es tanácsos megkérdezte Mircea Govort, hogy mit kap a község, ha Valer Şutát választják alpolgármesternek? Govor nem tudott válaszolni, némi töprengés után kijelentette: „Nem tudom, mit kap a község, de ha nem Şuta lesz az alpolgármester, menesztem Csehit az alelnöki székből.” Simona Iederan PD–L-s tanácsos többször is megjegyezte, hogy lám huszonkét évvel a rendszerváltás után még mindig a kommunista rendszerre jellemző megfélemlítő módszereket alkalmaznak. „Miért van szükség önkormányzatokra — tette fel a kérdést —, ha a polgármesternek és a tanácsosoknak felső utasításokat kell végrehajtaniuk?”

A tanács nem engedett

Másfél órás meggyőző tevékenység és hangos vita után, a pártok vezetői a tanácsülés elhalasztását javasolták, de az RMDSZ és a PD–L frakció ezt a javaslatot elutasította. Átvonultak a kultúrotthonba, ahol kezdetét vette a tanácsülés. Ioan Sălăjan USL-s tanácsos igazoltan hiányzott, tizenkét tanácsossal az ülés határozatképes volt. Zenoviu Bontea ülésvezető tanácsos ismertette a két napirendi pontot: a három USL-s tanácsos ezt elutasította. Amikor az alpolgármester megválasztásának módjáról kellett szavazni, az USL nem szavazott se igennel, se nemmel, és nem is tartózkodott. Nem indokolták meg, hogy miért, majd kivonultak a gyűlésről, és arra sem adtak magyarázatot. A polgármestert továbbra is meg akarták győzni a megyei vezetők, hogy halasszák el a gyűlést, de erre a tanácsosok nem voltak hajlandók. Az alpolgármesteri tisztség betöltésére egyetlen jelölt volt Zenoviu Bontea személyében, akit egyhangúlag megszavaztak. A továbbiakban megalakultak a szakbizottságok is, olyan formában, hogy az USL-sek a következő ülésen nevezik meg azokat a személyeket, akiket a bizottságokba delegálnak, ekkor fogják megválasztani a bizottságok elnökeit és titkárait is.

Elek György