×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
13 °C
enyhe eső
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Belföld

Szünetel a tbc elleni oltás

2012.11.24 - 08:39
Megosztás:
Szünetel a tbc elleni oltás

Az Egészségügyi Minisztérium egy időre leállíttatta a tbc-ellenes védőoltások beadását az oltóanyag vizsgálata érdekében, ez azonban a minisztérium szerint nem jelent veszélyt a közegészségügyi helyzetre.

Az Egészségügyi Minisztérium csütörtökön egy időre leállíttatta a tbc-ellenes védőoltások alkalmazását, mivel kételyek merültek fel a Dániából származó BCG oltóanyagok hatékonyságával kapcsolatosan, az év eleje óta ugyanis 115 gyermeknél súlyos mellékhatások léptek fel a beoltást követően. A minisztérium az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) külföldi szakértőiből összeállított független bizottság felállítását kérte annak érdekében, hogy kivizsgálják az esetet. Amint Raed Arafat egészségügyi miniszter elmondta, tekintve, hogy divergens szakmai vélemények hangzottak el a BCG beoltást követően fellépő mellékhatásokat illetően, egy előzetes kivizsgálását követően úgy döntöttek, hogy egy független szakmai véleményezést kérnek. A minisztérium szerint az oltás ideiglenes leállítása nem jelent veszélyt a közegészségügyi helyzetre. A WHO szerint a beoltást követő súlyos tünetek megjelenésének gyakorisága 1: 1000. Romániában ebben az időszakban egyazon oltóanyag tételnél 0,8: 1000 a súlyos mellékhatások megjelenése, a jelzett 115 esetből a minisztérium szerint 114 ugyanabból az oltóanyag tételből származott.

Súlyos mellékhatások jelentkeztek

Az Európai Unióban Romániában a leggyakoribbak a tbc-s megbetegedések, ezért itt a csecsemőket születésük után beoltják a kórházakban, az országos egészségügyi program részeként. Az Egészségügyi Minisztérium csütörtökön egy időre leállíttatta a tbc-ellenes védőoltások beadását a csecsemőknek, mivel az év eleje óta 115 esetben súlyos mellékhatások léptek fel a beoltást követően. Jelenleg tíz, néhány hónapos csecsemőt ápolnak ilyen tünetekkel egy bukaresti kórházban. A gyermekeknél környéki nyirokcsomó gyulladás jelentkezett, műtéti beavatkozásokra volt szükség, jelenleg pedig tuberkulózis ellenes gyógyszerekkel kezelik őket. A tbc-ellenes oltóanyagokat Dániából importálták. Raed Arafat egészségügyi miniszter nyilatkozata szerint a Dániából származó BCG védőoltás alkalmazása után ebben az évben november 6-ig összesen 115 esetben jelentkeztek mellékhatások, a külföldi szakértőkből összeállított bizottság pedig ki fogja vizsgálni, hogy ez a szám túllépi-e az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által megállapított határértéket. A WHO szerint ugyanis a beoltást követő súlyos tünetek megjelenésének gyakorisága 1:1000, Romániában ebben az időszakban egyazon oltóanyag tételnél 0,8:1000 a súlyos mellékhatások megjelenése, a jelzett 115 esetből a minisztérium szerint 114 ugyanabból az oltóanyag tételből származott. A 115 eset 44,3 százalékában tuberkulosztatikus kezelést alkalmaztak, 20,3 százalékában műtéti eljárásra volt szükség, míg 6 százalékában antibiotikus kezelést alkalmaztak. A hatóságok becslése szerint több mint kétszázezer gyermeket oltottak be a Dániából származó oltóanyaggal.

Fontos a csecsemők beoltása

Dr. Láng László családorvos elmondta, sajnos Romániában jelenleg is gyakoriak a tbc-s megbetegedések, emiatt az újszülöttek beoltásának elmaradása súlyos veszélyeket rejtene, akár a betegség járványszerű megjelenését okozhatná. A kisgyermek tbc-bacilussal való fertőződése súlyos kimenetelű is lehet, ezért elengedhetetlenül fontos a csecsemők beoltása. Mivel kételyek merültek fel az alkalmazott tbc-ellenes oltóanyag hatékonyságát illetően, így a legbölcsebb döntés volt a minisztérium részéről, hogy szünetelteti az oltások beadását mindaddig, amíg kivizsgálják a helyzetet. A folyamat több hetet is igénybe vehet, azután pedig nyilvánvaló, hogy az elmaradt oltásokat pótolni fogják a megfelelő minőségű oltóanyagokkal.

Pándi Annamária