×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
10 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Sport

Tájfunra van esély Japánban

2014.10.03 - 18:05
Megosztás:
Tájfunra van esély Japánban

Ezen a hétvégén Szuzukában folytatódik a Forma–1-es világbajnokság. A pilóták kedvelik a rendkívüli tempós pályát, bár gyakoriak a balesetek, ezért gyakran a pályára küldik a Safety Cart. Vasárnap jelentős mennyiségű csapadékot jósolnak.

A villanyfényes szingapúri verseny után a hétvégén a régi vágású Szuzukában folytatódik a 2014-es világbajnokság. A lendületes, rendkívül gyors kanyarokkal tűzdelt pályát mindenki a kedvencei közé sorolja, a verseny pedig a kiegyenlített bajnoki küzdelem és a változékony időjárás miatt is különleges izgalmakat ígér.

A Japán Nagydíj egyike azon versenyeknek, amelyeket minden évben örömteli várakozás előz meg mind a Forma–1-es mezőny, mind a rajongók részéről. A csapattagok többsége nemcsak azért utazik el a szokásosnál korábban Japánba, hogy alkalmazkodjon a helyi időzónához, hanem azért is, hogy néhány napra elmerüljön az európaitól annyira eltérő kultúrában. A turistaként eltöltött időszakot pedig – a pilóták egyhangú véleménye szerint – az egyik legélvezetesebb versenyhétvége követi Szuzukában, amelyet a különleges vonalvezetésű pálya és a Forma–1-ért szinte őrülten rajongó közönség tesznek emlékezetessé.

Igazi élmény

A japán pálya elsősorban a nagy tempójának és a különleges kanyarjainak köszönheti a népszerűségét. Ami az átlagsebességet illeti, ez a versenynaptár negyedik leggyorsabb pályája – Monza, Spa és Silverstone után -, a kanyarsebességek tekintetében pedig csak Silverstone előzi meg. A pálya egész vonalvezetése lendületes, nincsenek igazán durva féktávok, ezért igazi élményt nyújt a versenyzőknek – ugyanakkor azt is jelenti, hogy egyetlen apró hibával kizökkenhetnek a ritmusból, és búcsút mondhatnak a jó köridőnek.

„Minden kanyar óriási kihívást állít elénk, és itt valóban értékelni tudjuk, ha sikerül összehoznunk egy jó kört – ez a pálya a versenyzőknek és az autóknak is igazi próbatétel. Büszke lehet magára az, aki itt ki tudja hozni magából a maximumot” – mondta Romain Grosjean, a Lotus francia pilótája.

„Az egész pálya fantasztikus, talán csak Spa hasonlítható hozzá – vélekedett a Red Bull Racing pilótája, Sebastian Vettel is, aki a legutóbbi öt Japán Nagydíjból négyet megnyert. – Szeretem az olyan pályákat, ahol annak ellenére is igazi élvezet bevenni minden kanyart, hogy nagyon keményen meg kell dolgoznunk a jó köridőért. Szuzuka a hagyományos, régi stílusú pályák igazi képviselője – sajnos ezekből már nem sok maradt a jelenlegi versenynaptárban.” A világbajnoki címvédő német versenyzőn kívül, a jelenlegi mezőnyből Fernando Alonso (Ferrari), Jenson Button (McLaren) és Kimi Räikkönen (Ferrari) tudott nyerni Szuzukában, utóbbi a 17. helyről indulva egy utolsó körös előzéssel aratott emlékezetes győzelmet 2005-ben.

A legtöbb versenyző kedvence az első szektor, ahol olyan kanyarok követik egymást, amelyek miatt Daniel Ricciardo szerint „megéri versenyautóba ülni”. „Az egész pálya remek, de az első rész igazi élményt nyújt” – mondta a Red Bull Racing ausztrál pilótája, aki a 2-es forduló után következő híres S-kanyarokat emelte ki. „Itt rendkívül gyors irányváltásokra van szükség, majd a 7-es számmal jelölt Dunlop kanyarba is nagyon keményen hajtunk be” – magyarázta.

A Sauber német versenyzője, Adrian Sutil a nagy szintkülönbségekre – az 1-es kanyar előtti lejtőre és az azt követő emelkedőre – is felhívta a figyelmet. „Ez a szakasz technikailag is elég nehéz, ezért stabil autóra és nagy leszorítóerőre van szükségünk. Fontos, hogy az autó eleje gyorsan reagáljon, amikor befordulunk a kanyarokba.”

Hibázni azért sem érdemes, mert a modern pályákkal ellentétben Szuzukában sok helyen még fű és kavicságy várja a versenyzőket a kanyarok mellett. „Nemcsak a pálya szűk, hanem a bukóterek is kicsik, ezért tényleg nincs lehetőség hibázni” – mondta Grosjean.

A mérnököknek is kihívás

Szuzukát nemcsak a versenyzők, hanem a mérnökök is szeretik, hiszen a különleges vonalvezetés komoly feladat elé állítja őket, nehéz eltalálni az ideális beállításokat. „A legnagyobb kihívást a gyors kanyarok jelentik – mondta a Lotus technikai igazgatója, Nick Chester. – Szuzukában nem versenyezhetünk maximális leszorítóerővel, mert akkor túl lassúak lennénk az egyenesekben. Figyelnünk kell arra, hogy ne válasszunk túl lapos szárnyállást, annyi leszorítóerő kell, hogy a versenyzők magabiztosan hajthassanak keresztül a gyors, kanyargós szakaszokon. Szuzuka ezért is a pilóták kedvence: a határon vezethetik az autóikat, amelyek a nagy leszorítóerőnek köszönhetően a földhöz tapadnak.”

A fékeket az átlagosnál jóval kisebb terhelés éri Suzukában, lényegében csak a sikán előtt kell nagy tempóról hirtelen lelassítaniuk. A pálya 70 százalékát viszont padlógázzal lehet teljesíteni és a 18 kanyar ellenére mindössze 11 fékezési pont van.

Visszatérnek a kemény gumik

A Japán Nagydíjra – az idén ötödször – a lét legkeményebb gumikeveréket viszi el a Pirelli, erre legutóbb Monzában volt példa. A gyors kanyarokban ugyanis óriási a terhelés, és az aszfalt minősége sem kedvez az abroncsok élettartamának. „Szuzuka a gumiknak is igazi kihívást jelent, az idény során itt az egyik legnagyobb az oldalirányú terhelés – mondta Paul Hembery, a Pirelli sportigazgatója. – Ezért úgy gondolom, hogy két–három kiállással kell majd számolnunk a versenyen és kulcsfontosságú lesz, ki mennyire tud vigyázni az abroncsaira. Ezen a pályán gyakran egyszerre több erőhatás éri a gumikat.”

A hétvége elején a gumik szemcsésedése komoly problémát okozhat a csapatoknak, a pálya állapota azonban folyamatosan javulni fog a versenyig. Tavaly – ugyanilyen gumiválasztás mellett – Vettel kétkiállásos taktikával nyerte meg a versenyt: a közepes keverékkel vágott neki a futamnak, az utolsó két etapját pedig a kemény abroncsokon teljesítette.

A Japán Nagydíjon a Safety Car és a csapadék lehetőségét is számba kell venni a stratégia kidolgozásakor. A szűk bukóterek és a pályához közeli falak miatt a hibázó versenyzők gyakran összetörik az autójukat, a nagy tempóval történő becsapódások után sokszor törmelék is ellepi a pályát. Az eddigi versenyek alapján 60 százalék az esélye annak, hogy be kell küldeni a biztonsági autót, ami elég magas értéknek számít.

Az időjárás gyakran kiszámíthatatlan, vasárnap lehet esőre számítani, ráadásul jelentős mennyiségű csapadékot jósolnak. Japánban nem ritka, hogy az óriási felhőszakadás szinte alkalmatlanná teszi a pályát a versenyzésre: az időmérő edzést 2004-ben és 2010-ben is vasárnapra kellett halasztani, 2007-ben pedig a harmadik szabadedzést nem tudták megtartani. Most még egy tájfun is fenyegeti a versenyt.

Szuzukában a szűk pálya miatt hagyományosan nehéz előzni, ráadásul itt DRS–zónából is csak egy van, a célegyenesben. A versenyzők ennek ellenére reménykednek benne, hogy az elmúlt évekhez hasonlóan ezúttal is sikeres manővereket lehet majd végrehajtani a hajtűkanyarnál és a sikán előtt is.

Tv-közvetítések

Forma-1-es világbajnokság, 15. forduló, Japán Nagydíj, Szuzuka: szombat, 8 óra, időmérő edző (m1, Dolce Sport 1, RTL Television). Vasárnap, 9 óra, futam (m1, Dolce Sport 1, RTL Television).

A vb állása

Pilóták

1

Lewis Hamilton

brit, Mercedes GP

241

2

Nico Rosberg

német, Mercedes GP

238

3

Daniel Ricciardo

ausztrál, Red Bull Racing

181

4

Fernando Alonso

spanyol, Scuderia Ferrari

133

5

Sebastian Vettel

német, Red Bull Racing

124

6

Valtteri Bottas

finn, Williams

122

7

Jenson Button

brit, McLaren

72

8

Nico Hülkenberg

német, Force India

72

9

Felipe Massa

brazil, Williams

65

10

Sergio Pérez

mexikói, Force India

45

11

Kimi Räikkönen

finn, Scuderia Ferrari

45

12

Kevin Magnussen

dán, McLaren

39

13

Jean-Eric Vergne

francia, Scuderia Toro Rosso

19

14

Danyiil Kvjat

orosz, Scuderia Toro Rosso

8

15

Romain Grosjean

francia, Lotus

8

16

Jules Bianchi

francia, Marussia

2

Csapatok

1

Mercedes

479

2

Red Bull Racing

305

3

Williams

187

4

Scuderia Ferrari

178

5

Force India

117

6

McLaren

111

7

Scuderia Toro Rosso

27

8

Lotus

8

9

Marussia

2