×
2024. 03 28.
Csütörtök
Gedeon, Johanna
12 °C
enyhe eső
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.59 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Találkozó RMDSZ-politikusokkal

2012.08.27 - 09:02
Megosztás:
Találkozó RMDSZ-politikusokkal

Az augusztus 26–án megrendezett politikai talk-show–n a magyarságot érintő helyi és országos kérdésekről esett szó, a Partiumi Magyar Napok keretében rendszeresen megrendezésre kerülő beszélgetésen, ezúttal egy fröccs mellett.

 

 

„Legyen a vendége egy fröccsre helyi vezetőinknek” címmel vasárnap tartották meg a hagyományszámba menő kötetlen beszélgetést politikusainkkal. A beszélgetésen részt vett Csehi Árpád, a Szatmár Megyei Tanács alelnöke, az RMDSZ Szatmár megyei szervezetének elnöke, Kereskényi Gábor, az RMDSZ szatmárnémeti szervezetének elnöke, Günthner Tibor szenátor, Erdei D. István és Varga Attila parlamenti képviselők, Pataki Csaba volt alprefektus és több megyei, városi és községi tanácsos, valamint polgármesterek, alpolgármesterek és RMDSZ-szervezetek vezetői.

A beszélgetés kezdetén olyan problémák kerültek terítékre, mint a Dacia Szálló ügye, a területrendezésből adódó nehézségek, városrendezési kérdések. Erdei D. István képviselőnek arra hívták fel a figyelmét, hogy nem volt népszerű az a kijelentése, hogy nem tart igényt a magyar állampolgárságra, hiszen nagyon sok magyar számára büszkeség az, hogy magyar állampolgár lehet.

Van, akit az bánt, hogy az erdődi vár villámhárítójára felkerült a román nemzeti zászló. Csehi Árpád a témával kapcsolatosan elmondta, hogy ezt nem lehet megakadályozni, de emellett Erdődön még az is probléma, hogy a polgármester az ide vonatkozó törvényre hivatkozva, évek óta nem hajlandó kitenni a magyar és a német helységnévtáblákat és a közintézményekre sem helyez el többnyelvű feliratot. Erdőd magyar lakossága valóban húsz százalék alá esett, de harmincöt százalék felett vannak azok, akik beszélik a magyar nyelvet, és nagy számban vannak azok a romák, akik magyarnak vallják magukat.

Többen kérdezték, mi lehet az oka annak, hogy egyre több magyar lép be román pártokba. A politikusok is elszomorítónak tartják ezt a helyzetet, lehet, hogy ezek a személyek helyi szinten ideig-óráig előnyökhöz jutnak, de a magyarságot csak felső szinten lehet igazán képviselni: a törvényhozásban vagy a kormányban. Azok a magyarok, akik helyi szinten román pártokba lépnek be, önérdek miatt gyengítik a magyarság valós képviseletének esélyét. Hasonló a helyzet azokkal a kis magyar pártokkal is, amelyek jelenlétükkel csak annyit tesznek, hogy választásokkor elvesznek szavazatokat, de azokkal ők sem érnek el eredményeket.

Jelen pillanatban a Szatmár megyei magyarság az 1992–96-os szinten van, erős összefogásra van szükség ahhoz, hogy ebből az állapotból újra felemelkedjünk. Bizonytalanná vált a kapcsolat a Német Demokrata Fórummal is, ugyanis annak egyes szervezetei önálló utat járnak, és nem működnek együtt az RMDSZ-szel. Az őszi választások előtt tisztázni kell, hogy az NDF milyen kapcsolatot kíván ápolni az RMDSZ-szel. Günthner Tibor elmondta, hogy az őszi választások után történhetnek változások, az sem kizárt, hogy lesz magyar alpolgármestere Szatmárnémetinek. Sokan vádolják az RMDSZ-t, hogy miért ragaszkodik a kormányzáshoz, Günthner hangsúlyozta, hogy csak akkor tudunk beleszólni a döntésekbe, ha ott vagyunk a döntéshozók között. Kereskényi Gábor világosan fogalmazott:„Az USL szövetség sokat ígér, de arra a következtetésre jutottunk, hogy azt sem szabad nekik elhinni, amit kérdeznek.”

Elek György