×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
12 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Támogatási program a tiszta vizekért

2016.07.15 - 11:05
Megosztás:
Támogatási program a tiszta vizekért

Hamarosan ismét lehetőségük lesz pályázni az önkormányzatoknak a talaj és a vizek nitrát- és nitritszennyezettségének megszüntetését célzó beruházásokra. Az új kiírást idénre ígérik, melynek keretében összesen 48 millió eurót hívhatnak le a kérvényezők.

Népszerűsítő kampányba kezdett a környezetvédelmi minisztérium annak érdekében, hogy megfelelőképpen előkészítse a talaj és a vizek nitrát- és nitritszennyezettségének megszüntetése céljából meghirdetett programja keretében a második pályázati fordulót. A szaktárca megbízottai a tájékoztatás mellett javaslatokat is várnak. Tegnap Szatmárpálfalván tartottak egy találkozót a potenciális érintettekkel, akiket arra kértek, bátran mondják el ötleteiket e téren, hisz a pályázati szabályzat még kidolgozás alatt áll, így még adott a lehetőség a módosításra, bővítésre. Mint kiderült, azért választották a Szatmárnémeti szomszédságában fekvő községet a kampányuk egyik helyszínéül, mivel a pálfalvi önkormányzat egyike azon szatmári önkormányzatoknak, melyek az előző fordulóban támogatást nyertek a programból: 9 millió lejből a kanalizálási hálózatot fejlesztették a községközpontban és a hozzá tartozó falvakban, továbbá 1,3 millió lejt költhettek környezetbarát trágyalerakatok létrehozására és a működtetésükhöz szükséges géppark kialakítására, emellett fákat is ültettek. A másik Szatmár megyei kedvezményezett önkormányzat a borválasztúti volt, ők 1,2 millió lejt költhettek a trágya megfelelő kezeléséhez szükséges beruházásokra, és szintén ültettek. Faültetésre emellett Aranyosmeggyesen is sor került. Térségünkben épült meg egyébként a program keretében létrehozott egyetlen biogáz üzem — a Máramaros megyei Szinérváralján kialakított gyár évi 10 ezer tonna szerves hulladékot képes feldolgozni, melyből elektromos- és hőenergiát állít elő, a végtermék, a komposzt pedig felhasználható a mezőgazdaságban, hisz tápértéke megmarad. Amint a környezetvédelmi minisztérium szakértői kifejtették, az előző pályázati fordulóban 59 millió euró állt a pályázók rendelkezésére, az új, 2022-ig tartó fordulóban pedig további 48 millió eurót lehet lehívni a program céljainak megvalósítására.

 

Mire lehet pályázni?

Amint Adriana Bocean tegnap kifejtette, a célkitűzések azonosak maradnak és támogatást is hasonló megvalósításokra lehet majd igényelni az új kiírás keretében. Elmondta: a gondot az jelenti, hogy igen sok térségben több természetes-, illetve műtrágyát szórtak ki a termőföldekre, mint amennyit a növények hasznosítottak, ezért a nitrátok és nitritek felhalmozódtak a talajban. Hasonló problémát okozott az is, hogy a trágyát nem megfelelően tárolták, illetve hogy nem volt megoldva a kanalizálás, azaz a háztartási szennyvíz a talajba szívódott. A talajból a csapadék közvetítésével ezek a vegyületek a talajvízbe, illetve a felszíni vizekbe kerültek, és helyenként jelentős egészségügyi és környezetvédelmi problémákat okoztak. Mivel a szerves szennyeződés az ivóvízkutakba is bejuthat, jelentős egészségügyi kockázattal jár az említett vegyületek nem megfelelő kezelése. A nitrátos víz elsősorban a pici gyerekekre és a csecsemőkre jelent veszélyt — a túladagolás methemoglobinémiát, más néven „kék”, vagy „kéküléses” betegséget okozhat, mely szélsőséges esetben akár halállal is végződhet. A Szatmár megyei egészségügyi hatóság jelen lévő képviselője, Ilonczai Vasile arról számolt be, hogy állandó jelleggel vannak „gyanús” eseteik, tavaly pedig az Érszakácsihoz tartozó Csaholyból súlyos tünetekkel szállítottak egy gyereket kórházba a nitráttal szennyezett víz fogyasztásából kifolyólag. Adriana Bocea elmondta: a helyi önkormányzatok a jövőben is pályázhatnak lebetonozott, falakkal és a trágyalé visszatartására alkalmas létesítményekkel ellátott trágyalerakatok építésére községi szinten, de a magángazdaságok szintjén is, és továbbra is kérhetnek támogatást a trágya kezeléséhez szükséges géppark kialakítására. Komposztáló és pelletgyártó telepekre is lehet pályázni, valamint biogáz üzemekre is. Adott a lehetőség ezenkívül továbbra is kisebb méretű kanalizálási hálózatok és szennyvíztisztító telepek kiépítésére, valamint fa- és bokorsávok ültetésére.

 

Babos Krisztina