×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
12 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Vidék

Tanácskozás az Európai Örökség Napján

2013.09.18 - 09:39
Megosztás:
Tanácskozás az Európai Örökség Napján

Szeptember 20. az Európai Örökség Napja, ebből az alkalomból szervez tanácskozást Avasújvárosban a Szatmár Megyei Művelődési és Örökségvédelmi Igazgatóság és az avasújvárosi önkormányzat.

 

Az Európai Örökség Napján sorra kerülő rendezvényről tegnap sajtótájékoztatón számoltak be a szervezők. George Vulturescu, a Szatmár Megyei Művelődési és Örökségvédelmi Igazgatóság vezetője elmondta, hogy az Európai Örökség Napjához kapcsolódó rendezvény a Falvak Kultúrájáért Alapítvány kezdeményezésére öt ország civil szervezeteinek összefogásával jött létre 2008-ban. A minden évben szeptember 20-án sorra kerülő rendezvény be kívánja mutatni a hagyományos kultúrákat, azok sokszínűségét és megőrzésük lehetőségeit. Az alapítvány minden évben más-más helyszíneken, más-más tematikával szervezi ezeket a rendezvényeket, ebben az évben a borkészítésről tartanak tanácskozást az avasújvárosi szőlőhegyen, ahol a résztvevők megismerhetik a szőlőtermesztés történetét, a borkészítés hagyományait, a borospincéket, valamint azokat az eszközöket, amelyeket a múltban használtak szüretkor és borkészítéskor.

 

Szőlőtermesztés

 

Ioan Cioltean, a Szatmár Megyei Mezőgazdasági és Élelmezési Igazgatóság vezetője a Szatmár megyében történt változásokat ismertette. Szatmár megyében nagyon sok szőlőparcella volt, melyek egy része 1989 előtt ment tönkre, másik része pedig 1989 után, a tulajdonviszonyok tisztázatlansága miatt. 2007–ben, amikor Románia tagja lett az Európai Uniónak, lehetőség nyílt arra, hogy pályázati úton pénzforrásokhoz jussanak az érdekeltek nemes szőlő telepítésére. Eddig több mint ezer hektár nemes szőlőt telepítettek Szatmár megyében, a telepítés folytatódik.

Ludróczki Sándor, Avasújváros község polgármestere a helyi szőlőtermesztési és borkészítési viszonyokról beszélt. Az avasújvárosi szőlőhegyen a talaj- és az időjárási viszonyok kiválóak a szőlőtermesztésre, ezt bizonyítják az ottani szőlők és borok. Van a térségnek egy sajátos borfajtája, a bakator, ami nagyon népszerű, sokan keresik. Az itteni szőlőhegyen a borászat 1711-ig vezethető vissza.

A pénteki tanácskozás, pincelátogatás és a séta a szőlőben Süveg László magánszőlősében lesz, ahol az előadások mellett a résztvevők megismerkedhetnek a szőlőtermesztő és borkészítő hétköznapjaival is.

 

Elek György