×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
9 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Programajánló

Táncszínházi produkcióval érkeznek

2018.04.27 - 13:16
Megosztás:
Táncszínházi produkcióval érkeznek

Május 15-én, kedden 19 órai kezdettel a Háromszék Táncegyüttes egy újabb produkcióját láthatja a nagykárolyi közönség. Ezúttal a Martin György emlékére készült Mundruc című táncszínházi produkcióval kedveskednek a nagykárolyi Városi Színházban, Könczei Árpád rendezésében.

Negyven éve, 1977-ben hunyt el az erdélyi férfitánc — a legényes —legjelentősebb, legkiválóbb alkotó-előadója, a Nádas menti, vistai Mátyás István Mundruc (1911–1977). Mátyás István Mundruc páratlan tánctudásáról, virtuóz, rendkívül gazdag motívumkincsű legényes táncáról elsőként Molnár István készített filmfelvételt 1941-ben. Molnár István tanítványa, Martin György (1932–1983) ennek hatására kezdett el Mátyás István legényesével foglalkozni. Mint Martin György írja: „1954 nyarára végül már megfejtettem, s mozdulatról-mozdulatra pontosan meg is tanultam a filmen lévő táncrészleteket, majd a zenei periódusok és a világosan kirajzolódó táncszakaszok összefüggésének rekonstrukcióját is megkíséreltem, mégpedig a lőrincrévi Karsai Zsigmond és a marosbogáti Fülöp Ferenc táncos népművészeink pontozójának analógiájára támaszkodva. Ekkor azonban még nem tudtam, hogy a kalotaszegi és a Maros vidéki férfitáncok struktúrája és ritmikája jelentősen különbözik. A megfejtés így hibásan sikerült, mert a legényes nyolcütemes zenei periódusaira a kalotaszegi táncszakaszokat kétütemes eltolódással 'húztam rá', vagyis Mátyás szinkópás ritmusú vistai kezdőmotívumát a lőrincrévi pontozó hasonló záró ritmikája miatt szakaszzáró formulaként értelmeztem.”

Közismert a Martin György és Mátyás István Mundruc közötti különleges kapcsolat. Nem csak kutató-gyűjtő és hagyományőrző-adatközlő viszony, hanem mély emberi kapcsolat, igazi barátság volt közöttük. Martin munkásságának egyik kiemelkedő, talán legkiemelkedőbb eredménye a Mátyás István „Mundruc”, egy kalotaszegi táncos egyéniségvizsgálata című kötete, monográfiája.

Martinnak köszönhetően jelenleg a legnagyobb mennyiségű és formakincsében a leggazdagabb táncanyag áll a kutatás, a táncosok, az utókor rendelkezésére Mátyás István táncáról, tánctudásáról.

A nagykárolyi előadásra jegyek a földszinten 20 lejes, emeleten 15 lejes áron válthatók a Nagykárolyi Művelődési Központ irodájában.