×
2024. 03 28.
Csütörtök
Gedeon, Johanna
15 °C
enyhe eső
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Ţânţaséknál maradt a strand

2016.04.12 - 20:32
Megosztás:
Ţânţaséknál maradt a strand

Nem szavazták meg a szakbizottság strandbezárási javaslatát tegnap a tanácsosok, a koncessziós szerződés viszont ennek ellenére érvénytelen, marad a régi strand a Beny Alexnél.

Adva van egy szatmárnémeti strand, amelyiknek nyitása óta soha nem is volt működési engedélye (most sincs), és nincs közegészségügyi jóváhagyás sem az üzemeltetésére, tegnap pedig kiderült, hogy a meg nem valósított beruházások miatt a várossal kötött haszonbérleti szerződése is megszűnt, mégsem változott semmi. Tegnap egyébként egy jól szervezett színjáték utolsó felvonását tartották a tanácsteremben: azért kellett volna igennel szavazniuk a városi tanácsosoknak a Nord Vest Termal Park strand bezárására, mert a szerződés megszűnését követő lépéseket a polgármesternek nincs bátorsága a tanácsosok szavazata nélkül megtenni, pedig feladata lenne. Egy órával a gyűlés előtt derült ki, hogy végül mégsem a strandüzemeltetést vizsgáló bizottság jelentéséről kell szavazniuk a városatyáknak. A módosított tervezet kettőkor már arról szólt, hogy tudomásul veszik, hogy a várossal kötött 2008-as haszonbérbeadási szerződésbe foglalt feltételek a bérbevevő által nem lettek teljesítve, így a szerződés érvényét veszíti. A tanácsosok közül többen nem értették, hogy a helyzet ilyen egyértelmű állása esetén miért kell szavazniuk, de az üléselnök feloldotta az értetlenkedést azzal, hogy azért, mert ez a dolguk. Végül a PSD-frakció szavazott csak igennel, hét igen szavazattal pedig nem volt eléggé „tudomásul véve” a szerződés érvénytelensége.

Lesz is strand meg nem is

Hirtelen nagyon sürgős lett a polgármesternek az egyik legismertebb politikai ellenlábasának egyik cége által működtetett Nord Vest Termal Park bezárása, igyekezett volna két legyet ütni egy csapással a strandbezárás ügyében. Tegnap, ha a városi tanácsosok igennel szavaznak a strandbezárásra, egyrészt sikerült volna a körmére koppintania a politikai ellentáborban lévő vállalkozónak, másrészt a tanácsosokra háríthatta volna egy igen népszerűtlen döntés felelősségét. A döntés súlyát mindenki érezte, nem volt még olyan feszült tanácsülés Szatmárnémetiben, mint tegnap, a légyzümmögést is hallani lehetett a tanácsteremben. A pattanásig feszült hangulat miatt az ülésvezető még kivételt is tett, normális esetben a döntés meghozatal előtt nem szokás a tanácsosokon kívül másnak is szót adni, ez alkalommal mégis szót kapott a Szamos közelében lévő strandot üzemeltető cég ügyvédje. Irina Poinar csak annyit tudott elővezetni, hogy fontos szerződésről van szó és hogy azért nem sikerült minden vállalást tartani, mert a polgármesteri hivatal részéről sem voltak egyes határidők betartva, ezért javasolta: maradjon minden a régiben.

A tanácsosok közül többen is megpróbálták kiugrasztani a nyulat a bokorból, azaz valahogy olyan kijelentést kicsikarni a polgármesterből, amiből kiderül, hogy itt gyakorlatilag politikai játszma folyik a strandot üzemeltető cég, a strandra látogató szatmárnémetiek és a városi tanácsosok kihasználásával. De Dorel Coica jól betanulta a leckét, nem foglalt állást egyáltalán, hiába volt ő a strand üzemeltetését vizsgáló bizottság elnöke és a strandbezárásról szóló határozattervezet előterjesztője, mindössze elfogadta a bizottság végkövetkeztetését, illetve végrehajtja majd a tanácsosok döntését, teljes mértékben kivonva magát mindenfajta felelősség alól.

Butka Gergely (RMDSZ) arra volt kíváncsi, miért csak most, a választási kampányban eszmélt rá Coica, hogy a strand körül nincsen minden rendben, mikor a koncessziós szerződésbe foglalt feltételek betartását a polgármesternek kötelessége lett volna rendszeresen ellenőrizni. Nits János (RMDSZ) kártyajátékost látott Coicában, szerinte ezzel a lépésével a polgármester tizenkilencre húzott lapot, ugyanakkor a tanácsos kimondta: egyik politikai frakció sem jöhet ki jól ebből a dologból, függetlenül attól, hogyan szavaz és nem segít az sem, ha tartózkodik. Nits azt javasolta, halasszák el a döntés meghozatalát. Maskulik Csaba (RMDSZ), aki maga is tagja volt a strand-üzemeltetést vizsgáló városházi bizottságnak elmondta, a hiányosságok mind valósak, ráadásul azt a kitételt is aláírta mind a két fél, hogy ha nincse betartva a szerződésbe foglalt működtetési feltételek közül akár egy is, a szerződés azonnal felbontottnak tekintendő és ezt mindkét fél fenntartások nélkül elismeri. Nagy Szabolcs (RMDSZ) azt kérdezte meg, hogy mit szándékozik tenni a városvezetés ha visszakapja Ţânţaséktól a strandot, amire Coica megint csak magát ismételte: csak elfogadta a szakbizottság végkövetkeztetését, illetve végrehajtja majd a tanácsosok döntését.

Itt került szavazásra Nits János javaslata a döntés elhalasztásáról, az engedékenyebb húrok pengetését hallva megkönnyebbülten mocorogni, bólogatni kezdtek a Beny Alex Kft. jelen lévő tulajdonosai, a cég delegáltjai. A halasztási javaslat hét igen és hét nem szavazattal végül elbukott.

Szót kért Kereskényi Gábor városi RMDSZ-elnök is, aki Coica szemére vetette, hogy ez megint egy olyan helyzet, amikor megfutamodik a felelősségvállalás elől, egy olyan egyértelmű ügyben is a tanácsosokra támaszkodna, amikor erre nem lenne szükség. „Másfél hónapig van még az egyenes kiállást kívánó felelősség nyomása alatt a polgármester úr, utána megszabadulhat ettől!” — „nyugtatgatta” a polgármestert Kereskényi.

Az üléselnök szavazásra bocsátotta a strandbezárásról szóló tervezetet, amelyiknek elfogadásához tizenhat szavazatra lett volna szükség, de végül csak a PSD-frakció részéről érkezett hét igen, ami nem volt elég ahhoz, hogy „visszavegye” a strandot a város, így az üdülőtelep — meghatározatlan időre —, továbbra is a Ţânţaş-birodalomnál marad.

Princz Csaba