×
2024. 04 24.
Szerda
György
10 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Tartalmas évet zárt az Aranykapu Fonó-Ház

2013.01.15 - 09:57
Megosztás:
Tartalmas évet zárt az Aranykapu Fonó-Ház

Tavaly tovább színesedett az Aranykapu Fonó-Ház tevékenysége. A Kézműves Műhelyben, a Házitündér Tanodában, a kézművestáborokban és az „Iskola másként” hetén hagyományos kézműves-technikákat sajátíthattak el a gyerekek, az építőműhelyben a népi építészettel ismerkedhettek.

A tavalyi év folyamán az Aranykapu Kulturális Egyesület nagy hangsúlyt fektetett a már eddig is működő műhelyeinek fejlesztésére, továbbgondolására. A Kézműves Műhelyben a kezdeti heti egy csoporthoz képest mára négy állandó csoport is működik: két iskolás, illetve két óvodásoknak szóló foglalkozás is várja hétről hétre a gyerekeket, akik természetes alapanyagokkal, hagyományos kézműves-technikákkal, népi kismesterségek alapjaival ismerkedhetnek, történelmi-néprajzi ismeretekkel is gazdagodva. Nezezon Enikő egyesületi elnök elmondta, „állandó csoportjainkban az oktatás személyre szabott, legtöbb 10-15 gyermekkel foglalkozunk, hogy az alkotómunka során minden gyermek a maga ütemében fejlődhessen. Ősztől kezdve egy-egy nagy közös hagyományőrző délutánon — a kukoricafosztáson, a Márton-napon — 25-30 gyermek is összegyűlt, amikor felelevenítettük az eseményhez kapcsolódó szokásokat, sok szülő is bekapcsolódott a tevékenységekbe, alkotómunkába. Igen nagy volt az érdeklődés a nyári vakációban a napközis táboraink iránt is (HetedHét Alkotó Hét, Indián Napok), amelyeket alkotó hetek formájában szerveztünk meg. A tavalyi évtől rendszeresen látogatnak iskolás csoportok az egész megyéből. Számukra foglalkozásokat tartottunk az „Iskola másként” hetén, illetve ünnepekhez, jeles napokhoz kötődően: pl. gyertyamártás, mézeskalács-készítés. Ezt az idén is folytatjuk, már elindultak a feliratkozások az „Iskola másként” hetén szervezendő tevékenységekre. Mivel az eddigi tevékenységeink helyszínéül szolgáló ház lebontásra kerül, ezért legkésőbb március végéig ki kell költöznünk. Szeretnénk segítséget kérni abban, hogy az Aranykapu Fonó-ház tovább működhessen. A gyerekekkel közös sütés-főzéshez szükség lenne egy konyhára, egy-két helyiségre a kézműves-tevékenységekhez, és udvarra, kertre is, hiszen nyáron a foglalkozások jó részét az udvaron tartottuk, a kertben pedig búzát vetettünk, konyhai növényeket termesztettünk. Akik segíteni szeretnének, jelezhetik azt e-mailben, az: aranykapu.ke@freemail.hu címen, vagy telefonon Nezezon Enikőnél a 0744-687813-as, illetve Takács Andreánál a 0741-182063-as telefonszámokon”.

Aranykapu Építőműhely

Az Aranykapu Építőműhely létrejöttének elsődleges célja a népi építészet megismertetése, épített népi örökségünk feltérképezése, a természetes anyagokkal való építkezés népszerűsítése, tudtuk meg Takács Andreától, az egyesület alelnökétől. A tavalyi évben elsősorban a gyerekeket szólította meg ez a kezdeményezés, hiszen a különböző korosztályokhoz tartozó kisdiákok makettkészítő foglalkozások során kerültek közelebb a hagyományos építészet lényegéhez. Az első félév folyamán az Építőműhelyben a Hám János Római Katolikus Teológiai Iskolaközpont ötödikes diákjainak bevonásával egy, a térségünkre különösen jellemző háromosztatú, szalmatetős parasztház makettje készült el 1:25-ös léptékben, amelynek készítése során magát az építkezés módját is megtapasztalhatták a részt vevő gyerekek, ugyanis a hagyományos paticsfalú ház kicsinyített mása is az eredeti módszerrel, azaz vesszőből font vázzal, agyagos sárral való tapasztással készült, falait mésszel festették, s a tetőszerkezet, valamint a szalmával való fedési mód is az eredeti technikát tükrözte. A makettkészítés és a kapcsolódó beszélgetések folyamán a gyerekek ismereteket szerezhettek ugyanakkor az építkezési módokat befolyásoló tényezőkről, a régi emberek életmódjáról, a lakóház beosztásáról és a gazdasági udvar berendezéséről. Amint Takács Andrea elmondta, a gyerekek közül többen az eleinte idegennek vélt téma elemzése közben ismerős elemeket fedeztek fel, falusi nagyszülők, rokonok lakóházainak példáját említve. Ősztől újabb tevékenységekre került sor az Építőműhely háza táján: a részt vevő gyerekek a legősibb építkezési módokkal ismerkedhettek meg: a vetítéssel egybekötött modellező foglalkozásokon fogalmat alkothattak az egyszerű, vesszőből fonott hajlékokról, földből-sárból való építkezésről, nomád életmódról, kipróbálhatták kicsiben az agyagos sárból való építést, sövényfonást stb.

Az Aranykapu Fonó-Ház Kézműves Műhelye és az Építőműhely támogatói a 2012-es évben a Communitas Alapítvány, az RMDSZ és a Szatmár Megyei Tanács voltak. A szervezők szeretnének köszönetet mondani a Hans Lindner Alapítványnak, amely a tevékenységek számára a helyszínt biztosította immár több mint két éve, illetve a Szatmárnémeti Véndiákszövetségnek, valamint az egyesület valamennyi támogatójának.

Pándi Annamária