×
2024. 04 27.
Szombat
Zita
4 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Teljes adatbank a betegekről

2014.05.08 - 11:08
Megosztás:
Teljes adatbank a betegekről

Legkésőbb júliustól hozzáférhető lesz az elektronikus egészségügyi dosszié, mely tartalmazza a beteg teljes kórképét, az orvosok a páciens beleegyezésével férnek hozzá az adatokhoz.

A Szatmár Megyei Egészségbiztosítási Pénztár (CAS SM) vezetője, Georgeta Pop, szerződésekért felelős igazgatója, Mihaela Curta, a BizMedica képviselője, Alexandru Sabo és a Romániai Orvosi Kamara alelnöke, a Szatmár Megyei Orvosi Kamara elnöke, dr. Călin Bumbuluţ közös sajtótájékoztatót tartott, amelynek keretében beszámoltak a legkésőbb júliusban bevezetésre kerülő elektronikus egészségügyi dossziéról. A pénztár szakemberei elmondták, hogy a betegek érdekeit szolgáló elektronikus platformról van szó.

Kiderült, hogy a program legkésőbb júliustól válik hozzáférhetővé mind az orvosok, mind pedig a betegek számára, azonban pluszterhet ró a családorvosokra. A sajtótájékoztatón Georgeta Pop, a CAS SM igazgatónője elmondta, a 83,34 millió lejes projektet az Országos Egészségbiztosítási Pénztár európai finanszírozásból bonyolítja. A tesztelési időszakban 130 ezer egészségügyi dossziét állítottak össze, a rendszerhez 50 kórház és mintegy 3 ezer családorvos csatlakozott.

Curta megmagyarázta, hogy a dosszié tartalmazni fogja a páciensekről szóló információkat, melyekhez a beteg beleegyezésével az ország bármelyik pontján hozzáférhetnek az orvosok. Mivel az elektronikus egészségügyi dossziét az egészségügyi kártyákra alapozták, a programozók és a CAS munkatársai egy alternatív megoldást kellett kidolgozzanak arra az időszakra, míg a kártyák kiosztásra kerülnek: a páciens el kell menjen a családorvosához, aki generál számára a rendszerben egy matricát, s annak felhasználásával kitölti az alapinformációkkal az egészségügyi dossziét. Ezt követően az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) adatbázisában szereplő információk automatikusan átkerülnek az elektronikus dossziéba. A programot a páciens otthonról is használhatja a matricán szereplő kód felhasználásával. Alexandru Sabo elmondta, hogy ők a rendszer üzemeltetői, és a tesztelési eredmények alapján a rendszer 2 másodpercen belül dolgozza fel az információkat, így megítélésük szerint nem lesz gond az üzemeltetéssel. Az optimista felvezetést követően dr. Călin Bumbuluţ elmondta, hogy a családorvosok a 2006-ban elfogadott 95-ös számú törvény alapján kénytelenek a projektben részt venni, bár lenne néhány észrevételük a projekttel kapcsolatosan. Elmondta, hogy Szatmár megyében mintegy 300 ezer páciensnek kell az egészségügyi dossziét kitöltenie, ugyanakkor országos viszonylatban csak a családorvosok 50 millió tevékenységet — kivizsgálás, gyógyszerfelírás, küldőpapír, illetve igazolás kiállítása — bonyolítanak le, mely szerinte lebénítja majd a jelenleg százezres nagyságrendben tesztelt számítógépes rendszert. A családorvosok képviselője ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy a betegek kivizsgálására szánt időt tovább csökkentik ezzel az új adminisztratív feladattal.