×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
14 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Belföld

Terjed a sertéspestis az országban

2018.10.25 - 10:25
Megosztás:
Terjed a sertéspestis az országban

Szatmár megyében augusztus 31. óta nem regisztráltak újabb sertéspestisgócot, és hamarosan felszámolják az összes gócot. Felfedezték viszont a betegséget Máramaros megyében.

A Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) vezetője, Nicolae Dumuţa korábban arról számolt be, hogy amennyiben nem bukkannak újabb sertéspestisgócra megyénkben, akkor október közepén minden fertőzési gócot fel tudnak számolni a házi sertések tekintetében, azonban a vaddisznók esetében még mindig komoly veszélyt jelent a betegség esetleges terjedése. A szakhatóság egyelőre nem jelentette be az örömhírt, így további rendelkezésig tartanak a megszorító intézkedések, és egyelőre zárva maradnak a megyénkben működő állatvásárok, kiállítások.

Az ország 14 megyéjének 260 településén 1021 afrikaisertéspestis-gócot tartanak nyilván, s a fertőzést 107 vaddisznónál is kimutatták — tájékoztatott az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA). A közlemény értelmében eddig 353 914 sertést pusztítottak el, hogy elejét vegyék a kór terjedésének. A fertőzést 80 vaddisznónál is kimutatták. Miközben Bihar és Szatmár megyében jó ütemben halad a sertéspestisgócok felszámolása, addig az ANSVSA tájékoztatása szerint Máramaros megyében is felütötte a fejét a betegség, egy gazda által vásárolt malac elpusztult. A vizsgálatok során kiderült, hogy sertéspestisben szenvedett. A szakemberek azt gyanítják, hogy a gazdák hivatalos papírok nélkül kereskednek a disznókkal, malacokkal a szigorú szabályozások ellenére is, ezért nem kizárt, hogy importálták Máramarosba a betegséget, ám ezt egyelőre nem lehet bizonyítani.

2017. július 31-e óta, amióta az afrikai sertéspestis megjelent hazánkban, Szatmár megyében, a vírus az ország két régiójában, az északnyugatiban és a délkeletiben terjed. Az ANSVSA szerint Szatmár megyében eddig öt gócot sikerült felszámolni, ám hét góc még mindig van, 2018. augusztus 31-e óta pedig nem volt új fertőzés. Országszerte 7480 sertéstulajdonost kártalanítottak eddig, nekik összesen 90 563 900 lej kártérítést utaltak. A Szatmár megyei gazdák megkapták a kártérítés teljes összegét, 56 490 lej értékben. A szakemberek arra hívják fel a figyelmet, hogy a háztartásokban nevelt sertéseket jól elzárva tartsák, hogy ne kerüljenek kapcsolatba a vaddisznókkal, és arra is emlékeztetnek, hogy a sertéspestissel való fertőzés gyanúját azonnal jelenteni kell, az állatokat pedig meg kell semmisíteni. Az afrikai sertéspestis az emberre nem ártalmas, ám a megfertőződött állatok kivétel nélkül elpusztulnak. A betegséget nem lehet kezelni, és védőoltás sem létezik ellene, csak a szigorú állategészségügyi előírások betartásával lehet elejét venni a kór terjedésének.