×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
12 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Tévhit a hitben — hit és tévhitek

2015.06.01 - 17:00
Megosztás:
Tévhit a hitben — hit és tévhitek

A hit és gyógyítás legutóbbi előadásán Nagy Róbert református lelkipásztor és dr. Bartha Dezső ortopéd-főorvos a hit és tévhit fogalmait állították szembe egymással.

A hit és gyógyítás rendezvénysorozat pénteki előadását a nemrég megalakult, de máris sikeres Szatmár-Szigetlanka Református Egyházközség vegyes karának éneke tette színesebbé. András Gyula színművész Pécsi Simon: Könyörgés fegyver ellen című imáját olvasta fel, de nem maradt el az Örkény-egyperces sem.

Nagy Róbert szigetlankai lelkipásztor Tévhit a hitben című előadásában a hitről és a tévhitekről beszélt a tízparancsolat alapján. Hangsúlyozta: azért olyan erőtlen és hatástalan sokszor az imádságunk, mert az igaz hit helyett csak a majdnem hit útját választjuk. Gyakran kell rádöbbenni arra, hogy tévhit az imádságunk, tévhit a vallásos megnyilvánulásunk, tévhitben éljük az életünket. A kiüresedett élet következménye a depresszió, de Isten minden űrt képes betölteni. Ehhez nekünk is meg kell hoznunk a jó út melletti döntést. Nagy Róbert lelkipásztorként mondta, hogy majdnem hit az, amit gyakorlunk, majdnem vallásosság, majdnem ugyanazt az Istent imádjuk és emiatt gyakran a lelkipásztor is felelős. Majdnem imádkozunk, de épp emiatt a majdnem miatt nincs ereje a hitünknek. A hit és gyógyítás eddigi előadásain a lelkipásztorok elmondták, milyen jó az, ha az ember imádkozik, mert a lélek kihat a testre, de a majdnem lelki élet nem fog kihatni a gyógyulásunkra. A Biblia azt írja: „Az a dolgod, hogy élj, pedig halott vagy”. Ez azt jelenti, hogy a test él ugyan, de nagyon sok ember lelke halott. Isten nélkül az ember élete csalódás és harc. Erről szól Madách Imre: Az ember tragédiája című műve. Csalódásról és harcról, a végén mégis olyan hangzatos: „…ember küzdj és bízva bízzál!” De kiben bízzunk? Legtöbben úgy válaszolnak erre a kérdésre, hogy bízom önmagamban. Azért van annyi lelki beteg ember, azért nincs lelki ereje az életének, mert az ember választott magának egy más Istent, önmagát. Amikor az ember csak önmagában bízik, annak sohasem lesz jó vége. Nagyon sok terv és elképzelés megvalósul az ember életében, de ott ahol Isten kimarad, ott nem lesz befejezés. Még az egymáshoz legközelebb álló emberek is mindig egymás ellen fordulnak, mert nem tartják igaznak és ámennek Isten szavát. Az ember nem képes jóra használni a jót. A hitünk gyakran amiatt nem járul hozzá a gyógyulásunkhoz, mert egy olyan Istenre alapszik, amelyik néma, amelyik tehetetlen.

Dr. Bartha Dezső ortopéd főorvos, a sorozat régi és hűséges résztvevője is érdekfeszítő előadást tartott Hit és tévhitek az ortopédiában címmel. Az ortopéd szó egyenes tartást jelent, ennek elősegítésére hivatott ez az orvosi szakág. A szakorvos az ortopédia bemutatásával kezdte előadását, ismertette, hogyan jutott el az ortopédia a kezdetleges gyógymódoktól a ma alkalmazott modern gyógymódokhoz. Az orvostudomány ma már szakterületekre specializálódik, ami jó a betegnek is és az orvosnak is, de az egészségbiztosító annyira beleszól az orvos munkájába, hogy az orvos nem mindig tudja zökkenőmentesen ellátni a feladatait. Dr. Tallián Ferenc, a szervezők öt perce című részben arról beszélt, hogy a gyógyszergyártás jövedelmezőbbé vált, mint a fegyvergyártás. Olyan gyógyszerek használatára szoktatják a betegeket, amelyek újabb betegségeket okoznak és újabb gyógyszerek használatát követelik meg. A rendezvény most is szeretetvendégséggel ért véget.

Elek György