×
2024. 04 24.
Szerda
György
12 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Tiltakozik a Caritas

2015.08.20 - 12:00
Megosztás:
Tiltakozik a Caritas

A kormány tervei szerint cégek is nyújthatnak majd szociális jellegű szolgáltatásokat, mi több, állami és EU-s támogatást is igényelhet ennek érdekében. Aggódnak a nonprofit szervezetek.

 

Komoly gondot vesznek le az állam válláról a nonprofit, humanitárius szervezetek, olyanokat, melyekkel sok esetben az talán meg sem birkózna — elég csak az idősgondozást, -étkeztetést, fogyatékosok ellátását, a velük való foglalkozást említeni. S teszik mindezt minimális állami támogatással. A kormány mégis szinte „hátba támadja” ezen szervezeteket azzal a sürgősségi kormányhatározat-tervezettel, amely lehetővé tenné, hogy az eddigiekkel ellentétben, a profitorientált versenyszféra is — szociális jellegű szolgáltatások nyújtása címen — állami szubvencióért és pályázatok útján európai uniós forrásokért folyamodjon. A tervezetet augusztus 5-én írták ki nyilvános közvitára, a Gyulafehérvári Caritas Szervezet pedig — rosszat sejtve, hiszen mint közleményükben fogalmaznak, egyáltalán nem véletlen, hogy éppen most kerülnek ezek a módosítások megvitatásra — felszólította a Munkaügyi, Szociális és Családügyi Minisztériumot: vonja vissza a kormányhatározat-tervezetet. Az üggyel kapcsolatban megkerestünk a Szatmár Egyházmegyei Caritas Szervezetet vezető dr. Láng Lászlót, aki szintén aggályosnak tartja, hogy ebben a formában és éppen most akarja módosítani a kormányzásának utolsó évében lévő országvezetés a törvénykezést. Mint mondta, a nagy veszélyt abban látja, hogy a cégek nem biztosítanak majd megfelelő minőségű szociális szolgáltatásokat.

„Köztudott, a szociális jellegű szolgáltatások nem gazdasági hasznot hozó tevékenységek. Az állam hellyel-közzel, 30–40%-ban támogatja e tevékenységeket, a többit a nonprofit szervezetek teszik hozzá, adományok és más, zömében uniós pályázatok lehívásával. Ha a profitorientált versenyszféra belép ebbe a körbe, ők nem plusz forrásokat hoznak, hanem profitjuk maximalizálását akarják majd. Ma egy szociálisan ellátott személy étkeztetése 12 lej, ehhez az állam 3 lejjel járul hozzá. Elképzelhetetlennek tartom, hogy egy cégnek az az érdeke, még 9 lejt adjon mellé saját profitjából. Ez illúzió. Egy cég mindig a saját profitjának növelését, és nem a rászorulók érdekeit tartja szem előtt. Nem véletlen, hogy most hozták ezt a tervezetet elő: a gazdasági egységek EU-s pénzekre pályázhatnak szociális szolgáltatások címén — ez a fő motivációja az egésznek. Én a nagy veszélyt magában a majdani működésben látom: mi lesz két-három év múlva a cégek biztosította szociális ellátásokban részesülőkkel? Ez a kormány utolsó éve, meghozza a döntést és mossa kezeit, az EU-s pályázatok viszont 6–7 évig érvényesek! Tiltakozunk a tervezet ellen a kormánynál, s ha nem lesz foganatja, akkor EU-s szinten is. Fel kell hívni a figyelmet a veszélyekre, amiket ez a törvénytervezet hordoz. Remélem változtatnak, de ebben az országban minden megtörténhet és magas szinten osztják a lapokat” — mondta megkeresésünkre dr. Láng.