×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
4 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Tiszta a Szamos — vagy talán mégsem?

2017.10.18 - 12:09
Megosztás:
Tiszta a Szamos — vagy talán mégsem?

Nem találja súlyosnak a Szamos szennyezettségét, sem mérvadónak az eddigi eredményeket az őrség, de azért bírságol; Budapest megfigyelést rendelt el; az Unicarm meg közben újabb engedélyre vár.

Ember legyen a talpán, aki a környezetvédelem hivatalos bugyraiban próbál(na) eligazodni, főleg, ha egy már évek óta zavartalanul tartó, ráadásul országhatáron „átfolyó” környezetszennyezés esetleges megszüntetésének ügyét követi nyomon s tájékoztatja az olvasókat. Hát persze, megint az Unicarm és a Szamos, amely talán a húsfeldolgozó szennygödre. De talán nem. Vagy ha talán mégis, akkor semmi esetre sem olyan nagy mértékben, mint azt a „fabrikált” ügyben szereplő környezetvédők (vízmintaelemzések nyomán) állítják. És a sok „talán” ellenére azért talán mégiscsak meg kell bírságolni egy kicsit a vállalatot, ha már majd' fél éve ilyen kényes-kényelmetlen reflektorfényben fürdik ez az egész történet — főleg, hogy a magyarországi belügyminisztérium a vízvédelmi hatóságon keresztül elrendelte a Szamos fokozott megfigyelését és rendszeres vízminőségi vizsgálatát 2017 októberétől november közepéig (a további szükséges lépéseket pedig az így nyert adatokat összesítve teszi majd meg). Nos, úgy tűnik, a gépezet kénytelen-kelletlen beindult ugyan, de három különálló szálon fut (s csak remélni lehet, hogy ezek a párhuzamos egyenesek egyszer mégis találkoznak).

Egyrészt Baranyi Krisztina folyamatos és fáradhatatlan figyelemfelkeltésének köszönhetően a magyarországi belügyminisztérium a Magyarország és Románia között a határvizek védelme és fenntartható hasznosítása céljából aláírt egyezmény alapján létrejött együttműködés keretében soron kívüli hivatalos tájékoztatást kért a helyzetről a román kormánymeghatalmazottól, és a soros határvízi bizottság ülésén is napirendre tűzi a problémát — s ezért is rendelték el a Szamos fokozott megfigyelését. Másrészt a környezetvédelmi őrség (az egyetlen romániai felügyelő szerv, amelynek jogában áll kéretlen környezetszennyezési ellenőrzéseket végezni és büntetni) 50 000 lejes bírsággal sújtotta ugyan az Unicarmot folyószennyezés miatt, de az őrség országos főbiztoshelyettese, Szép Róbert úgy véli: a Szamoson nem történt folyamatos szennyezés (miközben június elején a magyar kormány, valamint a magyarországi és romániai hatóságok is elismerték a Szamos és a Tisza élővize pusztításának tényét, s a kormányhivataltól kikért vízminták eredményeinek alapján kiderült, hogy 2014 óta folyamatosan növekszik a szennyeződés koncentrációja, amely már akkor túllépte a határértékeket); ennek mértéke pedig közel sem akkora, mint azt a környezetvédők állítják (de akkor miért is bírságoltak?), akik nem akkreditált vízmintavizsgálatokat végeztek az elmúlt fél évben a Szamos magyarországi és romániai szakaszán, valamint a gyár szennyvízkifolyójánál. Esetlegesen valóban megkérdőjelezhető a Baranyi Krisztina és a Greenpeace által végzett, „amatőr és spontán” mérések eredményeinek „hivatalossága”, viszont a legutolsó, már nehézfémszennyezést is kimutató vizsgálatot biztosan akkreditált mintavételből végezte el a szintén akkreditált kolozsvári kémiai kutatóintézet laboratóriuma.

S mindezekkel szintén párhuzamosan a 2021-ig érvényes engedéllyel rendelkező Unicarm kapacitásnövelése (tejgyár) miatt kérte integrált környezetvédelmi engedélyének bővítését-meghosszabbítását, s most az engedélyeztetésre vár. Az engedélyt az az ellehetetlenített helyzetben lévő környezetvédelmi ügynökség bocsátja ki, amelynek abszurd módon nincs kompetenciája semmiféle engedélykibocsátás utáni ellenőrzésre — ez ugyanis a környezetvédelmi őrség és a vízügy feladata, s ők kell(ene) jelezzék a szabálytalanságokat, szennyezéseket. Furcsa mód azonban mindeddig a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökséghez semmiféle hivatalos jelzés vagy észrevételezés nem érkezett e két szervtől (azaz ők mindig mindent rendben találtak), egyedül Babos Krisztina szatmári biológus nyújtotta be a napokban a legutolsó, akkreditált vízminőségi ellenőrzés eredményeit, csatolva az előző vizsgálatok eredményeit is, és kérte, hogy az újraengedélyeztetésnél vegyék figyelembe az adatokat.