×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
5 °C
enyhe eső
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Tisztulás és építkezés – 2016-ra készül a néppárt

2015.01.19 - 11:04
Megosztás:
Tisztulás és építkezés – 2016-ra készül a néppárt

Általános tisztújítás következik az EMNP-nél. A szervezet vezetői úgy vélik, ügyes politikával ismét magyar jelölt nyerheti el a megyeelnöki és a szatmárnémeti polgármesteri széket, ezért az összefogást látná célravezetőnek a legfiatalabb erdélyi magyar párt.

 

A következő hetekben tisztújítást tartanak az Erdélyi Magyar Néppártnál (EMNP) helyi és országos szinten egyaránt, hiszen mandátumuk végéhez közelítenek a szervezet vezetői — tudtuk meg Zatykó Gyula régióelnöktől, országos alelnöktől, valamint Seres Ferenctől, a néppárt Szatmár megyei ügyvezető elnökétől. Amint elmondták, rendezni kívánják soraikat, mivel úgy érzik, helyenként szükség van a „megtisztulásra”. Ennek keretében áttekintik az egyes pártszervezetek eddigi tevékenységét, eredményeit, és ahol úgy találják, hogy mindössze statisztikai adat szintjén működő fiókról van szó, komolyabb intézkedéseket foganatosítanak. A két pártvezető elárulta lapunknak: eltökélt szándékuk, hogy például feloszlatják a piskolti szervezetet, mivel nagyon-nagyon gyenge eredményeket tudtak csak felmutatni a választások alkalmával.

 

„Szégyenkezésre nincs ok”

Mint ismeretes, a néppárt elnöke, Toró T. Tibor, valamint alelnöke és államelnökjelöltje, Szilágyi Zsolt felajánlotta a lemondását a novemberi voksolást követően, a szervezet országos vezetősége azonban ezt nem fogadta el, így végül megtartották tisztségeiket. Zatykó Gyula ezzel kapcsolatban kifejtette: nem értett egyet Toró és Szilágyi kritizálóival, így ő is a maradásuk mellett voksolt. „Három célt tűztünk ki magunk elé az elnökválasztáskor: egyik az volt, hogy népszerűsítsük Románia föderalizálására vonatkozó elképzeléseinket, hogy növeljük a párt ismertségét, valamint hogy nagyobb számú szavazatot gyűjtsünk, mint a 2012-es helyhatósági választásokkor. Az első kettő kiválóan sikerült, így nem láttam okot a vezetőink leváltására” — fejtette ki Zatykó Gyula, hozzátéve: a voksok számának növelése nem sikerült, mindössze annyit értek el, hogy stabilizálták az 50 ezer körüli szavazóbázisukat. Amint elmondták, az elnökválasztás szatmári eredményeivel sem elégedettek a voksok terén. Bár kétszázzal több szavazatot kaptak, mint 2012-ben, ezt keveslik, és a magyarok körében megmutatkozott 12 százalékos arány az RMDSZ 88 százalékával szemben, mint elmondták, nem tölti el őket elégedettséggel. Hozzátették ugyanakkor, hogy Klaus Iohannis fölényes győzelméből arra a következtetésre jutottak, hogy végbement egy jobbra tolódás a szatmári magyarok választási preferenciáival kapcsolatosan, amit igen kedvező jelként könyveltek el. Elmondták továbbá: megnyerhetőnek tartják mind a megyeelnöki, mind a szatmárnémeti polgármesteri széket, ezért feltétlenül szükségesnek tartják, hogy a három magyar párt e tekintetben együttműködjön a 2016-os helyhatósági választásokat megelőzően. Kifejtették: a néppárt nyitott a közös munkára, mivel úgy vélik, a nemzeti érdeknek felül kell írnia a pártérdekeket.

 

Várják a szimpatizánsokat

A két pártvezető úgy vélekedett, szatmári viszonylatban egyik komoly problémájuk a káderhiány, ezért a közeljövőben nagy hangsúlyt fektetnek majd a tagtoborzásra és az új pártszervezetek alakítására egyaránt. „Mi egyelőre nem tudunk az RMDSZ-hez hasonlóan jól fizető tisztségeket ajánlani, azonban szívesen látunk sorainkban mindenkit, aki egyetért a céljainkkal és szeretne tenni is azért, hogy Románia elindulhasson a modernizációt hozó föderalizálódás útján” — mondta Zatykó Gyula, aki szerint ez év őszéig 19-ről legalább 27-re kívánják növelni a Szatmár megyei szervezeteik számát.

Babos Krisztina