×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
14 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Belföld

Titokzatos kór csecsemőknél

2016.02.18 - 08:00
Megosztás:
Titokzatos kór csecsemőknél

Már három halálos áldozata van annak a titokzatos fertőzésnek, amelyik az Argeş megyei kisbabákat betegíti meg, hasmenést és veseelégtelenséget okozva. Kisgyerekeseknek ajánlott az óvatosság.

A hírtelevíziók tájékoztatása szerint kedden egy 16 hónapos kislány halt meg a fertőzés okozta szövődményekben. Jelenleg kilenc, 7 és 18 hónap közötti, Argeş megyei kisbabát ápolnak Bukarestben. A Marie Curie Gyerekkórház egyik részlegvezető főorvosa elismerte: továbbra sem tudják, hogy milyen baktérium okozta a fertőzéseket és a három baba halálát.

Az ügyben megszólalt az egészségügyi miniszter is, aki szerint a fővárosi orvosok „minden tőlük telhetőt megtettek” a beteg kisbabák életének megmentéséért. Patriciu Achimas Cadariu közölte: vizsgálják az eddigi haláleseteket, de szankciók csak akkor lesznek, ha az orvosok valóban mulasztottak. A minisztérium egyébként már korábban kért külföldi segítséget: az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ szakemberei február 10-től vizsgálják az Argeş megyei titokzatos fertőzéseket.

Amíg azonban ki nem derül, hogy mi okozza a kisbabák megbetegedését, az egészségügyi minisztérium óvatosságra int, és tájékoztatót is kiadott az Escherichia coli (E. coli) baktériummal és az általa okozott fertőzés megelőzésével kapcsolatban.

E. coli fertőzés alatt az Escherichia coli csoportba tartozó baktériumok okozta fertőzést, a vastagbélgyulladást értjük. Ez a baktérium a normális bélflóra legfontosabb tagja, a születés után néhány nappal telepszik meg a vastagbél nyálkahártyáján. Ezen a területen fontos élettani funkciót tölt be a B- és K-vitamin termelésével, illetve a normális bélflóra egyensúlyának fenntartásával. Viszont bármilyen fontos szerepe van a belekben, a bélcsatornán kívüli szervekben gennyes, gyulladásos kórfolyamatokat eredményezhet, ismertek betegséget okozó E. coli baktériumtörzsek is, amelyek leggyakrabban hasmenéssel járó bajokat okoznak. Az enterotoxint termelő E. coli például a fejlődő országokban előforduló hasmenések egyik leggyakoribb okozója. A kétéves kor alatti hasmenéses megbetegedésekért is ezen E. coli törzseket teszik felelőssé, sőt, a hasmenéses fertőzések okozta halálozásokat is ezek számlájára írják.

Az enterohaemorrhágiás E. coli a 2011-es németországi fertőzések révén vált igazán ismertté, amikor — állítólag uborka vagy csírák közvetítésével — súlyos hasmenéses járványokat okozott. A kór hús, tej vagy egyéb, fertőzött élelmiszerek révén terjed, de gyakori a kontaktszemély fertőződése is. Jellemző a klinikai tünetekre a nagy mennyiségű, friss vért tartalmazó széklet. Az esetek közel 10 százalékában, főleg gyermekeken, súlyos, életveszélyes haemolitikus uraemiás szindrómát okozhat, melynek ellátása intenzív osztályos kezelést igényel — írja a szaktárca. Jellemző a kis erek károsodása, a vörösvértestek károsodása miatt bekövetkezett vérszegénység, és csökkent vérlemezkeszám. Ritkábban kis bevérzések alakulnak ki, súlyos veseműködési zavar esetén művese kezelésre lehet szükség.

Mit tegyünk ellene?

A fertőzés egyrészt állati eredetű élelmiszerek fogyasztását követően alakulhat ki, főként, ha nyersen vagy nem kellően (fel)főzve fogyasztják ezeket. Ilyenek például a következők: tej és tejtermékek (például sajtok), nyers vagy nem jól átsütött hal, kérődzők húsa, nyers hurka és kolbász. Továbbá az állatok ürülékével trágyázott zöldségek és gyümölcsök is terjeszthetik a kórokozókat — mosatlanul vagy nyersen fogyasztva ezeket el lehet kapni a fertőzést. Arra is volt már példa, hogy nem pasztörizált almalé okozta a fertőzést.

A legjobb, amit tehetünk a fertőzés elkerülése érdekében, ha betartjuk az alapvető higiéniai szabályokat. Az ételek elkészítésénél és elfogyasztásánál is ügyeljünk a tisztaságra. Mondjunk le a felfőzetlen tejről és az abból készült tejtermékekről, valamint a nyers húsról. Az élelmiszereket alaposan mossuk, süssük, főzzük meg, illetve pasztörizáljuk. Az élelmiszerek feldolgozására használt egyéb eljárásokkal és szerekkel, így savakkal, hűtéssel, szárítással, sózással szemben ezek a kórokozók ellenállók.

Amennyiben mégis megtörténne a baj, a szaktárca azt javasolja a szülőknek, hogy azonnal vigyék gyermeküket orvoshoz, ne próbálkozzanak otthoni kezelési módokkal!

Bumbuluţ Krisztina