×
2024. 04 26.

Tíz Aranylabda már hazautazott

2018.07.01 - 02:01

Pazar gólokkal és kiváló mérkőzésekkel kezdődtek meg szombaton Oroszországban a labdarúgó-világbajnokság nyolcaddöntői, amely után kialakult a következő kör első párosítása is: Franciaország és Uruguay egymással játszik az elődöntőbe jutásért.

A címvédő Németország után a négy évvel ezelőtti döntős Argentína is búcsúzott a labdarúgó-világbajnokság oroszországi mezőnyétől, mivel szombaton, a nyolcaddöntők első mérkőzésén kikapott Kazanyban Franciaország válogatottjától.

Az európai alakulat lendülete akkora volt szombaton, hogy az argentinok csak a szerencsének köszönhetik, hogy az első húsz perc után még csak 1–0-s hátrányban voltak. Antoine Griezmann 9. percben, 23 méterről elvégzett szabadrúgásánál csak a keresztléc mentette meg az argentinokat, de négy perccel később már az sem segített: az Atlético Madrid támadója tizenegyesből szerezte meg a vezetést csapatának (1–0). Azelőtt viszont kellett Kylian Mbappé szenzációs kiugrása és félpályás lefutása is, akit Marcos Rojo a büntető területen belül utolsó védőként állított meg, szabálytalanul. A félidő második felében tudta némileg kiegyenlíteni a játékot az argentin csapat, amely csak a labdabirtoklási arányban állt jobban ellenfelénél. A 41. percben Angel Di María gyakorlatilag a semmiből egyenlített: 25 méterről megeresztett ballábas bombája (1–1) előtt helyzete sem volt csapatának.

A fordulás után Ever Banega szerencsés góljával szinte azonnal megszerezte a vezetést Argentína (2–1), de a gallok Benjamin Pavard bombagóljával tíz percen belül egyenlítettek (2–2), majd Mbappé találatával a 63. percben ismét a franciáknál volt az előny (3–2), öt perccel később pedig a 19 éves játékos kettőt tett a két csapat közé (4–2).

Az összecsapás utolsó harmadában a kitámadó dél-amerikai védelemmel szemben több veszélyes kontrát is vezetett Didier Deschamps szövetségi kapitány együttese, de gólt az argentinok értek el: Messi tizenhatoson belülre beívelt labdáját a csereként beállt Sergio Agüero csúsztatta hét méterről a jobb sarokba (4–3). Ez már csak szépségtapasz volt, az argentínok ugyanis búcsúztak.

Cavanni lesérült

A nap második mérkőzése is a várakozásoknak megfelelő jó játékot hozta: az uruguayiak villámrajtot vettek és az Edinson Cavani, Luis Suárez remek összjátékának köszönhetően már a 7. percben megszerezték a vezetést (1–0).

Ezután Óscar Tabarez szövetségi kapitány legényei remekül zártak a védelemben, és semlegesítették Cristiano Ronaldot. Mégis, fordulás után egyenlíteni tudott az Európa-bajnok: Raphael Guerreiro beadására Pepe teljesen egyedül érkezett és hét méterről a kapu közepébe fejelt (1–1). Sokáig így sem örülhettek az európaiak, ugyanis egy újabb gyors kontra végén ismét Uruguay vezetett: a kapuskirúgástól számítva négy passzból eljutottak az ellenfél kapujáig, Rodrigo Bentancur lekészített labdáját Cavani kapásból, a tizenhatos vonaláról jobb belsővel gyönyörűen tekerte a hosszú sarokba (2–1). Az öröm után az uruknak is volt okuk aggódni: a duplázó támadót sérülés miatt le kellett cserélni. „A bal vádlimban éreztem fájdalmat, sajnos nem tudtam folytatni a játékot. Remélem, az orvosi vizsgálatok semmi súlyosat nem tárnak fel” — nyilatkozta a Paris Saint-Germain dél-amerikai játékosa. „Egyelőre nem világos, mennyire súlyos Cavani sérülése” – reagált ugyanebben a témában Óscar Tabárez.

A hajrában az uruguayiak csak a védekezésre összpontosítottak, s mivel kihúzták újabb kapott gól nélkül a mérkőzést, győztek.

A dél-amerikai együttes legutóbb a 2010-es világbajnokságon játszott negyeddöntőt, akkor a negyedik helyen zárt. Most az elődöntőig még van egy meccsük: pénteken Franciaországgal találkoznak Nyizsnyij Novgorodban.

A portugálok pedig továbbra is szenvednek a vb-ken: eddig csak hét kiíráson játszottak, 1966-ban és 2006-ban játszottak elődöntőt, 2010-ben és most játszottak nyolcaddöntőt, az 1986-os, 2002-es és 2014-es kiíráson viszont már a csoportkör után utaztak haza.

Az oroszországi nyolcaddöntők első napja után egyébként az is kiderült, hogy az utóbbi tíz év Aranylabdása sem jutott csapatával a legjobb nyolc közé: Ronaldo és Messi egyaránt öt alkalommal érdemelte ki a világ lagjobbjának járó elismerést, most a vb további meccseit viszont otthonról, a tévé előtt ülve nézhetik.

Nyolcaddöntő

Franciaország – Argentína 4–3 (Griezmann 13. perc – 11-esből, Pavard 57., Mbappé 63., 68., illetve Di María 41.), Mercado 48., Agüero 90+3.).

Uruguay – Portugália 2–1 (Cavani 7. perc, 62., illetve Pepe 55.).