2024. 04 20.
3 °C

Tizedik BEK/BL-győzelmét aratta a Real Madrid szombaton Lisszabonban

2014.05.25 - 22:49

Tizenkét év szünet után újra felülhetett Európa trónjára a Real Madrid, miután a szombati lisszaboni BL-döntőn 0–1-ről fordítva, hosszabbításban 4–1-re legyőzte a városi rivális Atléticót. Carlo Ancelotti a harmadik BL-sikerét érte el edzőként.

A labdarúgó Bajnokok Ligája idei döntőjében az Atlético Madrid és a Real Madrid csapott össze Lisszabonban. A városi derbin sokáig az Atlético vezetett Diego Godín fejes góljával, de a ráadás harmadik percében Sergio Ramos egyenlített, szintén fejjel. A hosszabbítást jobban bírta a Real, Gareth Bale, Marcelo és tizenegyesből Cristiano Ronaldo is betalált. Tizedik alkalommal nyerte meg a BEK-et és a BL-t a Real, Carlo Ancelotti pedig harmadik BL-sikerét érte el edzőként (kettőt játékosként nyert), beállítva a liverpooli Bob Paisley rekordját.

Az Atlético kezdőcsapatát érintő nagy kérdésre egy órával a mérkőzés előtt kaptunk választ, Diego Costa végül vállalta a játékot, ám mindössze kilenc perc kellett hozzá, hogy kiderüljön: a támadó nincs abban az állapotban, hogy segítségére legyen a „matracosoknak”, és Diego Simeone Adrián Lópezt küldte be a helyére.

Az első félórában ez is volt a legérdekesebb esemény (néhány jelentéktelenebb gólhelyzetet leszámítva). Az intenzitás és a szenvedély megvolt a mérkőzésben, ám a jó játék hiányzott. A 31. percben viszont Gareth Bale gyújtotta be a rakétákat és tört kapura a hátráló védelemmel szemben, ám a keresztbe futó hátvédek miatt ütemet vesztett, és 11 méterről néhány centivel célt tévesztett.

Aztán a 36. percben váratlanul jött az első nagy Atlético-helyzet, és az első gól is. Koke szöglete után a realosok nem tudtak felszabadítani, Juanfran visszafejelte a tizenhatoson belülre a labdát, a spanyol bajnokságot a góljával eldöntő Diego Godín pedig túlugrotta Sami Khedirát, és a rossz ütemben kimozduló Iker Casillas fölött a hálóba fejelt. A Real kapusa hiába igyekezett kihúzni a labdát, azt már csak a gólvonal mögül tudta (0–1). A Real Madrid megzavarodott a góltól, egy másik fejes révén Adrián López akár növelhette volna az előnyt, a labda azonban a kapu fölé szállt.

Lassan ocsúdott a Real a második félidőben is, hiába játszottak egyre nyilvánvalóbb mezőnyfölényben, támadásaik rendre hatástalanította a rendkívül harcos Atlético-védelem. A 73. percben Gareth Bale lőtt kapu mellé, majd öt perccel később rá jellemző módon futott le mindenkit, ám külsővel gyengén a bal alsó mellé lőtt.

A hajrában előbb a csereként beállt Isco előtt adódott egy lehetőség, ám a gólszerző Godín újfent a helyén volt, a ráadás harmadik percében azonban Modric beadását egy másik védő, Ramos váltotta gólra, szintén fejjel (1–1).

A hosszabbításnak a Real Madrid vágott neki nagyobb lelki töltettel, de az Atlético is megpróbált újra játékba kerülni. Az első félidő így egészen élvezhető játékot hozott, gól nélkül.

A rövid szünet után is viszonylag kiegyenlített volt a játék, és amikor úgy tűnt, az Atlético túltette magát a sokkon, jött a 110. perc. Di María mesésen szlalomozott el a bal oldalon, lövése után Courtois még védeni tudott, viszont a túloldalon érkezett Gareth Bale, és a kapu bal felső sarkába fejelt (2–1). A gól után teljesen összeesett Diego Simeone csapata, a 118. percben pedig Marcelo robbant be a tizenhatosba, bivalyerős lövését Courtois nem tudta hárítani (3–1). Két perccel később Cristiano Ronaldóval szemben szabálytalankodott Gabi a tizenhatoson belül, a büntetőt pedig a portugál aranylabdás értékesítette, beállítván a 4–1-es végeredményt.

A Real Madrid így megszerezte története tizedik BEK/BL-elsőségét (1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2000, 2002, 2014). Cristiano Ronaldo 17. gólja rekord európai kupasorozatban és ő a második játékos (Velibor Vaszovics után), aki két klub színeiben is betalált BEK/BL-döntőn.