×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
9 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Sport

Tizenegy év után ismét megrendezik az Osztrák Nagydíjat

2014.06.21 - 09:09
Megosztás:
Tizenegy év után ismét megrendezik az Osztrák Nagydíjat

Tizenegy év után tér vissza a Forma–1 Ausztriába, a korábban A1–Ring néven ismert pályára. A gyors egyenesekkel és lassú kanyarokkal tűzdelt aszfaltcsík sokakat emlékeztet Montrealra, de a hosszú kihagyás után senki nem tudhatja biztosan, mire számítson Ausztriában.

Noha a két stájerországi település, Zeltweg és Spielberg között fekvő területen már 1964-ben is rendeztek Forma–1-es futamot, a mezőny idén csupán a 27. alkalommal látogat el Ausztriába. A nagydíj ugyanis többször került ki hosszú időre a versenynaptárból, de jelentős átalakítások, illetve felújítások után végül mindig visszaverekedte magát a világbajnokság helyszínei közé. A 2014-es visszatérés a mezőny és a szurkolók részéről is pozitív reakciókat váltott ki – a festői szépségű, hegyekkel körülvett, a versenyzők által kifejezetten élvezetesnek tartott pályán mindenki szívesen tölt el egy versenyhétvégét.

Az Osztrák Nagydíj története mintegy 50 évvel ezelőttre nyúlik vissza, amikor a zeltwegi repülőtéren kialakított pályán először egy bajnokságon kívüli versenyt, majd 1964-ben már pontokért zajló F1-es megmérettetést rendeztek. Bár a verseny nagy népszerűségnek örvendett a helyiek körében, a pályát végül alkalmatlannak ítélték további nagydíjak rendezésére: túl szűk volt, a bukkanók miatt sem volt biztonságos, és a nézők sem voltak elégedettek a lelátók szerencsétlen elhelyezésével.

Az osztrákok ezért 1970-re egy teljesen új pályát építettek, és az Österreichring néven elhíresült létesítménynek 18 éven keresztül stabil helye volt a versenynaptárban. A pilóták többsége imádta az elnyújtott, tempós kanyarokkal tűzdelt, rendkívül gyors zeltwegi pályát, azonban a folyamatosan fejlődő Forma–1 az Österreichringet is kinőtte a nyolcvanas évek végére: a turbómotorokkal hajtott autók tempója veszélyesen megnőtt, egyre gyakoribbá váltak a balesetek, ráadásul a szalagkorlátok sem nyújtottak megfelelő védelmet a pályát övező rengeteg fa ellen. Az 1987-es verseny után ezért az Osztrák Nagydíj ismét kikerült a versenynaptárból, de már ekkor elkezdték felvázolni egy új, modernebb pálya tervét.

Az A1–Ring névre keresztelt új létesítmény végül az 1997-es idényre készült el. Az Österreichring jórészt lerombolták, és a helyén alakították ki az új pályaszakaszokat, amelyek legnagyobb része a Zeltweg melletti Spielberg területére esik, ezért hivatalosan most ez a kisváros ad otthont a nagydíjnak. Az A1–Ringen hét éven keresztül rendeztek Forma–1-es futamokat, majd a versenysorozat kereskedelmi jogait birtokló Bernie Ecclestone a túl kicsi bokszutcai létesítményekre és lelátókra hivatkozva ismét kirakta az Osztrák Nagydíjat a bajnokság versenynaptárából. A pályát 2003 után évekig nem használták, elhanyagolták, míg végül a Red Bull tulajdonosa, Dietrich Mateschitz megvásárolta és felújította. A korábbi vonalvezetést szinte teljes mértékben meghagyták, de a főtribün helyett újat építettek, és a Red Bull Ring 2011-es megnyitójára a paddock területét és a bokszutcát is átalakították.

A jelenlegi mezőnyből mindössze négy pilóta szerepelt korábban Osztrák Nagydíjakon: Jenson Button négyszer, Kimi Räikkönen háromszor, Fernando Alonso kétszer, Felipe Massa pedig egyszer versenyzett az A1–Ringen. A McLaren brit versenyzője elismerte, hogy örömmel tér vissza Ausztriába. „Szerintem fantasztikus helyen van ez a nagydíj. A korábbi látogatásaimból emlékszem a tiszta hegyi levegőre, a hűvös reggelekre, mielőtt a nap rásütött volna a paddockra, valamint a gyors, lendületes kanyarokra, amelyek még most is megvannak – nyilatkozta. – Ez a pálya egyszerű, de nagyszerű – akár mini klasszikusnak is nevezhetjük.”

Nincs idő lazítani

A többi pályával ellentétben a Red Bull Ringen két újonc rendelkezik a legfrissebb tapasztalattal: Kevin Magnussen és Danyiil Kvjat 2013-ban is versenyeztek itt, előbbi a WSR, utóbbi pedig a Forma–3 mezőnyében. A többiek a szimulátorban tanulhatták meg a rövid, 4326 méter hosszú pálya vonalvezetését, amely a pilóták szerint nem tűnik túl bonyolultnak, bár néhány trükkös pontja nagy kihívás elé állítja őket. A pályát sokan Montrealhoz hasonlítják, hiszen itt is az egyenesek uralják a kör nagy részét, a kanyarok egy része viszont lassú vagy közepes tempójú, ezért komolyan próbára teszi a fékeket.

„A pilótafülkében ülve itt soha nem jut idő a pihenésre, mert a pálya mindig halad valamerre – csak egy olyan egyenes van, amelyet valóban egyenesnek nevezhetünk, itt található a rajt–célvonal is. Ettől eltekintve végig gyors kanyarok jellemzik, ezért minimális esélyünk van lazítani – nyilatkozta Magnussen. – De éppen ez teszi ilyen élvezetessé – minden egyes kör igazi adrenalinlöketet jelent, mert a kanyarok soha nem fogynak el”

A végsebesség Kanadához hasonlóan itt is nagyon fontos lesz, több ponton is elérhetik az autók a 300 km/h feletti tempót, ami a motorokat is az átlagosnál nagyobb igénybevételnek teszi ki.

A tapasztalat hiánya miatt taktikai szempontból is érdekes lehet a verseny. A Pirellinek nehéz dolga volt, amikor ki kellett választania az abroncsokat a spielbergi versenyre, de végül a két leglágyabb keverék mellett döntöttek. „Miután mintát vettünk az aszfaltról, és a mérnökeink is kielemezték a pályát, arra jutottunk, hogy a lágy és szuperlágy gumik lesznek azok, amelyek a legjobb kompromisszumot nyújtják a teljesítmény és a tapadás szempontjából. Arra számítunk, hogy a csapatok nagy leszorítóerőre állítják be az autóikat” – mondta a gumigyártó sportigazgatója, Paul Hembery, aki arra is kíváncsi, hogy az egyes keverékek hogyan működnek majd a változó hőmérsékletek mellett.

A délelőtt rendezett szabadedzéseken ugyanis meglehetősen hűvös időjárás várható a hegyekben, délután azonban – ha kisüt a nap – akár hőségre is lehet számítani. Ez különösen megnehezítheti a mérnökök dolgát, akik a délelőtti gyakorlásokon így nem tudnak majd optimális hőmérsékletnél dolgozni az autók beállításain. Ugyanakkor a csapadék érkezésével is állandóan számolni kell, a hegységben egyik pillanatról a másikra is beborulhat az ég.

A Pirelli a szimulátorban végzett munka alapján úgy véli, hogy a legtöbb csapat kétkiállásos stratégiát választ majd, de az sem zárható ki, hogy – a montreali versenyhez hasonlóan – egyes istállók megpróbálják egy kiállással teljesíteni a futamot. Ez az időjáráson kívül attól is nagy mértékben függ, hogy a hétvége során mennyit változik a pálya állapota. Az alapvetően sima aszfalt és a gyorsabb kanyarok nem terhelik meg túlságosan az abroncsokat, a kemény fékezési zónák viszont a tervezettnél korábbi kerékcserékre kényszeríthetik a hibázó versenyzőket. A gumik felmelegítése is problémás lehet, különösen az autó jobb oldalán, hiszen a pályán mindössze két balkanyar található.

Közvetítések

Forma–1-es világbajnokság, 8. forduló, Osztrák Nagydíj, Spielberg, szombat: időmérőedzés (15 óra, m1, Dolce Sport 1). Vasárnap: futam (15 óra, m1, Dolce Sport 1).

A vb állása

Pilóták

1. Nico Rosberg 140

2. Lewis Hamilton 118

3. Daniel Ricciardo 79

4. Fernando Alonso 69

5. Sebastian Vettel 60

6. Nico Hülkenberg 57

7. Jenson Button 43

8. Valtteri Bottas 40

9. Kevin Magnussen 23

10. Sergio Pérez 20

11. Felipe Massa 18

12. Kimi Räikkönen 18

13. Romain Grosjean 8

14. Jean–Eric Vergne 8

15. Danyiil Kvjat 4

16. Jules Bianchi 2

Csapatok

1. Mercedes 258

2. Red Bull 139

3. Ferrari 87

4. Force India 77

5. McLaren 66

6. Williams 58

7. Toro Rosso 12

8. Lotus 8

9. Marussia 2