×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
8 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Tizenkét csapat a BábSzóTér vetélkedőn

2014.12.10 - 15:08
Megosztás:
Tizenkét csapat a BábSzóTér vetélkedőn

A Harag György Társulat Brighella Bábtagozata második alkalommal szervezte meg a BábSzóTér vetélkedőt Szatmár megye óvodás és kisiskolás csoportjai számára, amely keretében egy általuk és pedagógusuk által színpadra vitt bábelőadás létrehozása volt a cél.

A jelentkezők legtöbb hatfős csoportokba szerveződve választották ki az előadásra szánt témát, elkészítették bábjaikat, díszletüket és színpadra állították a produkciót. A csapatok két kategóriában mérettettek meg: a kicsik kategóriájában az óvodai csoportok az előkészítő osztályokkal együtt, a nagyok kategóriában pedig az I–IV. osztályos gyerekek versenyeztek.

Bandura Emese, a Brighella Bábtagozat vezetője a rendezvény megnyitóján Szentirmai Lászlót, a Magyar Bábjátékos Egyesület alapítóját idézte: „A bábjátékkal tanítani lehet. A műfaj összetett: a néző nem csak hallja, látja, de teljes testi érzékleteivel kíséri az eseményeket. Járulékos elem, hogy meséken, történeteken keresztül, játékosan tanulhat az érzelmekről, jóról és rosszról, barátságról vagy akár a történelemről. Törekvésünk alkotómunkába vonni a gyerekeket! Mert ha azt mondjuk, hogy Kodály muzsikájára lehet táncot is lejteni, ha azt hallják, hogy vannak olyan dalművek, melyeknek történetük is van… vagy egy mesét lehet képiesíteni, akkor érdemes megtanulni, hiszen az alkotás hatása erősebb, az együtt alkotás közös sikere mindennél édesebb. De ahhoz, hogy valamit jól játsszunk, hogy a bábuk jól mozogjanak, ahhoz jól kell megtervezni, jól kell elkészíteni őket. Tudni kell, hogy adott zenéhez milyen ruhába illik bújtatni a szereplőt. A külső nagyon fontos, s így aztán a tanulók megértik, hogy a huszárok nem hordhatnak akármilyen ruhát. A bábjáték így épít csoportot, így közvetít kultúrát, többszörösen is oktat, nevel”.

Díjak

 

A zsűri (Márk–Nagy Ágota rendező, drámapedagógus, Sárosi Melinda tanítónő és Bandura Tibor bábszínész) a produkciók megtekintése után a csoportok felkészítőivel kielemezte, majd díjazta az előadásokat. Nem osztottak ki első, második és harmadik díjat, hiszen az előadásokban inkább a pedagógusok munkája volt mérhető, mintsem a gyerekek teljesítménye. Éppen ezért a zsűri különdíjakat osztott ki: a Süni csapat a csapatmunkáért, a Villám csapat a hiteles előadásmódért (mindkét csapat felkészítője Zab Tímea, Dr. Vasile Lucaciu Általános Iskola), a Bóbita csapat a színpadi mozgásért (felkészítő Reich Annamária, 10-es Számú Általános Iskola), az Egyszervolt csapat a bábmozgatásért (felkészítő Mihali Tünde, Óvári Általános iskola), az Ákombákom csapat a látvány és játék egységéért (felkészítő Reich Annamária, 10-es Számú Általános Iskola), a Piros tulipánok csapat a leglelkesebb csapatként (felkészítő Uivaroşan Andrea, szatmárudvari Lótuszvirág napközi), a Bóbita csapat a legjobb rendezésért (felkészítő Makranczi Erika és Orosz Júlia, Kölcsey Ferenc Napköziotthon), a Napsugár csapat a báb és játék egységéért (felkészítő Schmied Borbála és Lóga Mária, pusztadaróci napközi), a Református Gimnázium előkészítő osztálya (felkészítő Elek Ramóna) a különleges bábelőadásért kapott díjat.

 

Elek György