×
2024. 03 28.
Csütörtök
Gedeon, Johanna
15 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Nagykároly

Több millió eurós fejlesztés Nagykárolyban

2020.03.04 - 10:45
Megosztás:
Több millió eurós fejlesztés Nagykárolyban

A Nagykároly municípiumban végrehajtott, helyi fejlesztési stratégia alkalmazását célzó projekt során két héten keresztül zajló egyeztetés és kerekasztal-beszélgetésekkel egybekötött képzés helyszínéül szolgál a Nagykárolyi Polgármesteri Hivatal.

Ez a projekt a városfejlesztési stratégia szerves részét képezi, a szociális szférára fókuszálva.

Összesen 24 személy bevonásával alakult meg a helyi akciócsoport, a GAL, melynek tagjai is jelen vannak a projektek lebonyolításában járatos alapítványok és szervezetek képviselőinek részvételével zajló képzésen.

Mint ismeretes, a Humánerőforrás Operatív Programon keresztül finanszírozott projekt révén valósul meg az a hátrányos helyzetben élők felzárkóztatását célzó beruházás is, mely során új szociális lakások, bölcsőde, park stb. létesül Nagykárolyban, egy erre a célra kijelölt városrészen. A március 6-ig tartó kéthetes képzésen az érintett városrészeken élők képviselői is jelen vannak, hogy együttműködéssel történjen a szociális kohéziót célzó projekt gyakorlatba ültetése az elkövetkező időszakban. A közösségfejlesztési céllal készített projekt összértéke 5 millió euró. Az érintett városrészek a Dankó Pista, a Iuliu Maniu és a Doina utca, valamint a Dr. Marinescu – Eliberării lakónegyed.

„A 2023-as év végére 94 hátrányos helyzetű személy munkába állását is megcélozza a projekt, amelynek 'hard' és 'soft' részei egyaránt vannak. A többnapos képzéssel az a szervezők célja, hogy a projekt keretein belül minden érintett fél hozzátegye a saját véleményét, meglátását, esetleges kritikai észrevételét. A projekttel az a fő cél, hogy a hátrányos helyzetben élők is beilleszkedjenek a társadalomba, kiküszöböljék az iskolakerülést, s a gyermekek iskoláztatása mellett a tananyag 'after school' jelleggel történő elsajátítását, majd később a munkavállalást is követendő modellként mutassák be számukra” — nyilatkozta az egyeztetésekkel kapcsolatban Dezső Júlia szociológus.

Az elmúlt héten megtartott képzésen a helyi akciócsoport tagjai voltak jelen. A nagykárolyi önkormányzat mellett különböző cégek, a Mondorek és Agenda Setting, valamint az említett városrészeket képviselő magánszemélyek vettek részt a képzésen.

A nagykárolyi helyi akciócsoport meghívására a kolozsvári Civitas Alapítvány képviselői is jelen voltak a képzésen. A Civitas Alapítvány közösségfejlesztéssel foglalkozik 1992-es létrehozása óta, és a nagykárolyi stratégiához hasonló vidéki akciócsoportok működését illetően vannak megfelelő tapasztalatai. 2009-től egészen mostanáig több mint tíz vidéki akciócsoporttal dolgozott együtt, s ez a szakmai előélet és tapasztalat volt az oka annak, hogy meghívást kapott Nagykárolyba.

Balogh Mártont, az alapítvány képviselőjét kérdeztük a nagykárolyiak programjáról és arról, hogy országos viszonylatban hogy szerepelnek a helyiek integráció tekintetében.

„Nagyon fontos mérföldkőnek számít ez az egyeztetés, mert a nagykárolyiak most kezdik el annak a stratégiának a végrehajtását, amelynek az előkészítése hosszú hónapokat és éveket vett igénybe. Ez a képzés azért is szükséges, hogy a tervezett tevékenységeket megfelelően végre tudják hajtani.

A nagykárolyi csapat azt szerette volna, ha látva a jelenlegi helyzetet segítünk beindítani ezeket a folyamatokat. Bár az út, amit az integrációs munkálattal kapcsolatban elkezdett, még nagyon hosszú, és még nagyon az elején van, bizakodásra ad okot, hogy egy nagyon jó csapat állt össze ehhez a munkához. Vannak tapasztalt, megbízható kollégák, akik jelen is vannak ezen a kéthetes képzésen, az önkormányzat részéről kijelölt illetékesek is tapasztaltak a szakmai területet illetően, és nagyon fontos, hogy a kedvezményezett csoport képviselői is jelen vannak az egyeztetésen. Mindez azt jelenti, hogy van egy reális helyi igény ennek a projektnek a gyakorlatba ültetésére. Meggyőződésem, hogy nem lesz könnyű feladat mindez, de nagyon jó eredményeket érnek majd el az elkövetkező években. Nagy eredmény lenne, ha ez a helyi akciócsoport megmaradna, valamint az, ha még több projekt készülne, melyek révén a társadalom hasznos tagjává lehetne tenni a célközönséget. Nyilván ez a projekt nem fogja minden lakással nem rendelkező hátrányos helyzetű személy problémáját orvosolni, s ha jól értettem, nagyon sok olyan kedvezményezett van, akinek nincs meg a megfelelő végzettsége ahhoz, hogy bizonyos munkahelyeket betöltsön. A helyi akciócsoport révén viszont megadatik majd nekik a lehetőség ahhoz, hogy szakmai képzést célzó programokon vegyenek részt, s így munkába álljanak majd. Amennyiben a lakhatási része, valamint a szakmai képzést biztosító része a projektnek megvalósul, azt csodálatos eredményként lehet értékelni. A program révén infrastrukturális feltételek biztosítása is megtörténne, ami szintén hatalmas előrelépés lenne minden fél számára” — értékelt Balogh Márton.

A március 6-án végződő szakmai egyeztetés és tanfolyam vélhetőleg számos eredménnyel kecsegtet a projekt lebonyolítását illetően. A nagykárolyiak számára fontos tervezettel kapcsolatban a www.galcarei.ro oldalon találnak bővebb információkat az érdeklődők.