×
2024. 04 23.
Kedd
Béla
18 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Több mint hetven becsapott személy

2017.06.27 - 12:00
Megosztás:
Több mint hetven becsapott személy

Körülbelül kétmillió euróról, többször eladott lakásokról, 70–80 kárvallottról szól a Prieteniei I. és II. lakóparkok eddigi története.

A Szatmár Megyei Prefektúrán tartott legutóbbi fogadóórán részt vett két olyan fiatal is, aki a szatmárnémeti Prieteniei lakóparkok egyikében (Cartierul Prieteniei Satu Mare) vásárolt házat. Az egyik komplexum a szatmárnémeti Bariţiu úton található, a másik a Szatmárpálfalva határát jelző táblánál. A panaszosokat Altfatter Tamás alprefektus és Florin Găzdac tanácsadó hallgatta meg.

Többször eladva

A fogadóórára a végső elkeseredésük vezette a károsultakat, akik, mint elmondták, a lakásukért teljes árat s készpénzben fizettek a cégnek. De mint később kiderült, az egy-, két- vagy háromszobás lakásokat eladásra kínáló cég, azaz ennek tulajdonosa nem adott lakást a vásárlónak. Sőt, egy-egy lakást két-három vásárlónak is eladott. A panaszosok eddigi ismeretei szerint 70–80 személy esett áldozatául ennek a cégnek, amely körülbelül kétmillió eurót kaszált eddig, s mint kiderült, már több hónapja felszámolás alatt van. Sőt, az is csak utólag tudódott ki, hogy a területek, amelyre építkezett a kft., jelzáloggal vannak megterhelve, azt nem tudni biztosan, hogy már az építkezés megkezdése előtt vagy időközben vettek fel jelzálogot a telkekre, a lényeg viszont az, hogy a vállalkozó csak hitegeti ügyfeleit.

Nem hagyják a pénzüket

A fiatal nő külföldön dolgozik, megtakarított pénzét és a nagyszüleitől örökölt lakás eladásából származó összeget áldozta az ingatlanra. Sőt, mikor a cég csak a falakat húzta fel s leállt az építkezéssel, a nő a saját pénzén tette rendbe, s amikor kulcsrakész lett a lakás, jött az újabb hideg zuhany: kilakoltatási végzés van érvénybe ellene. A magyarázat nagyon egyszerű: nem az övé a lakás. Ekkor nézte meg tüzetesebben a közjegyző előtt aláírt szerződést és jött rá, hogy az okmányban valóban más helyrajzi szám szerepel, tehát ő nem azt a lakást vette, amelybe beköltözött, s amit rendbe tett. Sőt ezt, amelyből ki fogják napokon belül lakoltatni, a vállalkozó eladta a testvérének. A nő ügyvédje szerint nincs sok esélye annak, hogy megakadályozzák azt, hogy kitegyék abból a házból, melyet a magáénak hitt. Ami a fiatalember esetét illeti: 30 ezer eurót adott a házért, de semmit sem kapott 2014 óta. A férfi szüleivel él azóta is. Bár abban egyeztek meg, hogy a vállalkozó visszatéríti a pénzt, és mellé 4 ezer eurót is ad jóvátétel címén, azóta sem történt semmi. Ügyvédet fogadott s kiderült, hogy sem a cégnek, sem a vállalkozónak nincs semmi a nevén, nincs mit végrehajtani tőle. Úgyhogy még csak reményük sem lehet a kárvallottaknak, hogy egyszer viszontlátják a pénzüket. A prefektúrán járt két becsapott személy elmondta, hogy az ügyészségen feljelentést tettek, de úgy veszik észre, hogy a hivatalosságok nem tartják fontosnak azt, hogy felgöngyölítsék az ügyet, de nem adják fel, az internet adta lehetőséget is igénybe veszik. A közösségi hálón a COLECTIVUL VICTIMELOR FRAUDATE IN CARTIERUL „PRIETENIEI” címszó alatt indítottak csoportot. Ott egy felhívást is közzétettek annak érdekében, hogy a kárvallottak fogjanak össze, képviseljék együttes erővel az érdekeiket a szélhámos ellen, de sajnos azt tapasztalták, hogy a rászedettek többsége sem akar lépni ebben az ügyben, nem konfrontálódik s még feljelentést sem tesz, nemhogy kiálljon nyíltan a problémájával, azért, hogy más is okuljon belőle és ne essen ugyanebbe a csapdába.

Altfatter Tamás alprefektus és Florin Găzdac tanácsadó arra kérte a panaszosokat, hogy írásban foglalják össze az esetet, s iktassák azt, ezt követően a megfelelő állami szervekhez továbbítják kivizsgálásra az ügyüket.